Rady a tipyZdraví

Noční pocení? Nejde jen o menopauzu. Projevují se tak i jiné choroby

Když se řekne noční pocení, většina z nás si to s pojí s jediným – menopauzou. V tomto období je noční pocení dobře popsaným jevem, který postihuje mnoho žen a nikoho to tedy nepřekvapí. Ale co když vám ani omylem netáhne na padesátku, a přesto se každé ráno budíte promočení od potu?

Věřte nebo ne, ale noční pocení může mít o mnoho více příčin než jen přechod. Projevuje se tak řada onemocnění jak fyzického, tak i psychického rázu. Každopádně to není nic normálního, co byste měli ignorovat a neřešit. Pokud se u vás noční pocení objevuje pravidelně a nedokážete určit zjevnou příčinu, pak zvažte návštěvu lékaře.

Noční pocení totiž nejčastěji indikuje tyto potíže:

Infekce

Prakticky jakákoliv infekce se alespoň po určitou dobu projevuje zvýšenou teplotou celého organismu, což ve výsledku vede i k nočnímu pocení. Organismus má navíc tendenci se během spánku zotavovat a regenerovat a s pomocí potu se snaží zbavovat toxinů a jiných látek, které do těla nepatří.

Problém ale je, že řadu infekcí nemůžete poznat jinak. Řada virů i bakterií se v těle rozvíjí jen velmi pomalu a první příznaky, kterých si všimnete, přichází až dávno poté, co se dala infekce snadno léčit. Typickým příkladem je například virus HIV. Ten se dlouho ničím neprojevuje, ale přitom stále patří k jedněm z nejnebezpečnějších vůbec. U většiny pacientů je ale již od začátku infekce indikována zvýšená teplota, která se právě může projevit nočním pocením. Tento projev vašeho těla vás tak na infekci může upozornit dřív než cokoliv jiného.

Rakovina

Podle lékařů se některé druhy rakoviny projevují nočním pocením. Typicky se jedná o rakovinu lymfatických cest. Takové noční pocení je však typické až pro pozdější fáze rakoviny a je opravdu velmi výrazné, takže byste asi tak jako tak zašli k lékaři. Nicméně menší mírou se tak může projevovat i jiné rakovinné bujení, a proto není radno ho podceňovat.

Hyperhidróza

Za tímto názve se skrývá stav, kdy tělo produkuje nadměrné množství potu. Může se jednat až o pětkrát vyšší produkci než je běžné u normálního člověka. Takovému pacientovi pak pocení opravdu značně komplikuje život a rozhodně to není nic, co by mohl ignorovat.

Noční pocení tedy může být (překvapivě) způsobeno i poruchou samotné funkce pocení. Buďte si ale jisti, že pokud tuto poruchu máte, jednoznačně to poznáte. Existují samozřejmě silnější i mírnější formy onemocnění, ale vaše pocení je pak oproti normálu vysoce nadstandardní. Kromě všech praktických komplikací je velké riziko i v tom, že tělo snadno ztrácí tekutiny a může dojít velmi rychle k dehydrataci organismu.

Hypoglykémie

Neboli nízká hladina krevního cukru. Ta se může projevit i tím, že se ráno probudíte s propoceným pyžamem. Na vině je především fakt, že nedostatek cukru v krvi způsobuje oslabování nervů a v důsledku toho pokulhává i termoregulace.

Nervové potíže

Řada onemocnění, které ovlivňují nervovou soustavu, se může projevit nočním pocením. Je to proto, že nervy oslabené chorobou nemusí zvládat správně předávat a přijímat signály nutné k tomu, aby bylo pocení správně regulováno. Zejména pak v noci, kdy je celý organismus v odpočinkovém stavu se takový problém projeví nejvýrazněji.

Některé léky

Dříve než vyrazíte za lékařem, ujistěte se, že noční pocení není vedlejším účinkem některého z léků, který berete. Je to poměrně běžné u řady léků typicky na snížení krevního tlaku. Není třeba hned panikařit, že máte nějakou závažnou nemoc, stačí si přečíst příbalové letáky, kde jsou všechny možné vedlejší účinky pečlivě popsány. Při příští návštěvě lékaře se mu s tím můžete svěřit a on vám může předepsat jiný lék.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button