Krása a módaRady a tipyZdraví

Nedostatek tohoto vitamínu může způsobit podobné problémy jako demence. Přitom stačí jen myslet na jeho pravidelné doplňování

Vitamíny skupiny B patří k ve vodě rozpustným vitamínům, které jsou důležitými mikroživinami, jež najdou využití pro všechny tkáně našeho těla. Klíčovou funkci má zejména vitamín B3, tzv. niacin, kyselina nikotinová nebo nikotinamid. S čím vším pomáhá a jak odhalíte, že jej v těle nemáte dostatek?

Tento vitamín je zcela nezbytný k uvolňování energie ze sacharidů, podílí se na řízení hladiny cukru v krvi, udržuje zdravou kůži a také řídí procesy nervového i zažívacího systému. Je proto nezbytné přijímat tohoto vitamínu dostatek. Pomůže pak také s mnoha dalšími funkcemi těla – například dokáže snižovat hladiny cholesterolu, chrání před Alzheimerovou chorobou a podporuje léčbu diabetu prvního typu.

Pro silné nervy a dobře fungující mozek

Niacin dokáže zmírnit stavy úzkostí, nespavosti a deprese a pečuje o mozek. Obvykle se uvádí, že doporučená denní dávka pro muže se pohybuje okolo 19 miligramů, u žen je to 15 miligramů. S vyšší potřebou tohoto vitamínu je potřeba počítat u lidí s onemocněním ledvin, těhotných a kojících žen a seniorů. Pokud vás také krátkodobě trápí zvýšený stres nebo fyzická zátěž, vyplatí se na doplnění tohoto vitamínu také pamatovat.

Jak poznáme, že nám chybí?

Mezi první projevy nedostatku důležité látky patří únava, nespavost, podráždění, zmatenost a potíže s koncentrací. Může se však objevit také dlouhotrvající průjem a vyrážka. Pokud je nedostatek vitamínu B3 dlouhodobý, dochází časem ke zhoršování kognitivních funkcí mozku, které jsou často spojovány s demencí. Právě proto často zejména u seniorů hrozí záměna symptomů nedostatku niacinu za známky degenerativních změn na mozku.

Nejvýznamnější nedostatek tohoto vitamínu je pozorován v rozvojových zemích. Zde se objevuje onemocnění způsobené avitaminózou niacinu: pelagra, které způsobuje vážné zažívací, kožní a psychické problémy.

Jak vitamín doplnit?

Tento vitamín se v těle neukládá, proto je obtížné si vytvořit jeho zásoby. Je nutné tento vitamín pravidelně doplňovat, a to jak z živočišných, tak i rostlinných zdrojů. Je třeba brát do úvahy také to, že tepelnou úpravou klesá množství niacinu asi o 20 procent. Rozhodně tak nic nezkazíte, když budete niacin v náročnějších obdobích užívat také v doplňcích stravy – vždy je to lepší varianta než riskovat jeho nedostatek, který vám náročnou situaci ještě zhorší.

Hnědá rýže

Jedna porce vařené hnědé rýže dodá našemu organismu asi 3 miligramy niacinu. K tomu ještě přidá pořádnou dávku komplexních sacharidů, které vás zasytí na pořádně dlouho.

Tuňák

Niacin můžete doplňovat i díky konzumaci oblíbené ryby – tuňáka. Ten vám dodá potřebnou dávku v poměrně malé porci. V jedné malé tuňákové konzervě najdete skoro 22 miligramů.

Žampiony portobello

I když se tyto žampiony musí tepelně upravovat, přesto v nich zůstanou až 3 miligramy využitelného niacinu. Velmi podobně vám poslouží i klasické žampiony.

Kuřecí prsa

Porce vařených kuřecích prsou vám dodá 9 miligramů niacinu. Když ji zkombinujete s hnědou rýží, rozhodně se nemusíte bát, že byste nedosáhli denní potřebné dávky tohoto vitamínu. Kromě niacinu vám dodají také spoustu antioxidantů.

Arašídy a arašídové máslo

Milujete tento typ oříšků? Pak máme dobrou zprávu i pro vás – stačí hrst nepražených arašídů nebo pár lžiček arašídového másla a získáte více než 25 procent doporučeného denního množství vitaminu B3.

Vepřová panenka

I když není na niacin tak bohatá, pro změnu si můžete dopřát i ji. Mimo to, že je to mimořádně chutné a libové maso, které má rád snad každý, jsou i jeho zásoby niacinu užitečné a budou se vám hodit.

Těšit se můžete i na krásnou pleť

Niacin si pochvalují i kosmetičky a všichni lidé, kteří bojují s kožními problémy. V pleti napomáhá zadržet vodu, redukovat akné a zlepšit stav dalších kožních onemocnění. Dokáže v pleti také navýšit produkci fibroblastů, čímž podporuje omlazení, vyhlazení jemných linek a vrásek a navyšuje elasticitu pleti.

Pomůže i s hubnutím

Tento vitamín je oblíbený i jako pomocník při hubnutí. V našem těle se totiž účastí přeměny zkonzumované stravy na energii a energetického metabolismu. Napomáhá tedy trávení a rozkladu sacharidů, tuků a dalších látek, čímž se podílí také na dalším způsobu nakládání s přijatou energií. Vitamín B3 také narušuje celistvost tukových buněk, v nichž se hromadí toxiny, které mohou být po uvolnění z tukových buněk vyloučeny z organismu.

Detoxikace organismu

Niacin dokáže regulovat rozvoj zánětů v těle a může mít pozitivní vliv také při osteoartróze. Pro muže zase může být zajímavé, že napomáhá zachování erekce při pohlavním styku. Pomáhá také při nespavosti a podporuje přirozenou detoxikaci těla.

ZDROJ: https://www.healthline.com/nutrition/niacin-benefits

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button