Krása a módaRady a tipy

Stárneme rychleji i kvůli vlivům životního prostředí, ale jde to napravit

Kdo by si nepřál občas vrátit čas? Stárnutí má jistě své výhody ohledně nabytých zkušeností a nových zážitků, ale co se týče našeho vzhledu a stavu naší pleti, jen málokdy to má nějaká pozitiva. Stárnutí pleti se bohužel nedá vyhnout a postihuje každého, ať už se mu to líbí nebo ne. Jedná se o proces, který sice nelze zcela zastavit, ale správnou péčí a životosprávou alespoň výrazně zpomalit.

Možná se vám zdá, že naše generace tak nějak stárnou rychleji než tomu bylo u našich předků. A možná to není jen zdání. Naše životní tempo se již několik desetiletí výrazně zrychluje a k tomu je stále patrnější neblahý vliv vnějších faktorů – znečištění, stres, nevhodná strava a narušená ozónová vrstva, která propouští škodlivé UV záření.

I kvůli tomu se skutečně může zdát, že stárneme rychleji nebo jsou na nás dopady věku daleko viditelnější. Až z 80 procent se na procesu stárnutí podílí znečištěné životní prostředí a nadměrná expozice slunečnímu záření, zatímco věk a genetika tvoří pouhých 20 procent. To je bohužel fakt, který jen těžko změníme, a proto je nutné při prevenci stárnutí začít právě od těch nejrizikovějších faktorů.

Péče o pleť

Pravidelná péče o pleť by měla obsahovat tři kroky – čištění, péči a sluneční ochranu. Zejména na posledně jmenované mnozí stále zapomínají, anebo si myslí, že se to omezuje jen na pobyt u moře. Bohužel ale UV záření je dnes již natolik silné, že je nutné pleť chránit po všechna roční období a bez ohledu na to, zda žijete v chladnějších nebo teplejších oblastech.

Čištění a následná péče o pleť by neměla být jen výsadou žen. I muži mohou mít s pletí problémy a je hloupé bránit se řešení jen proto, že nechcete působit zženštile. Používání mycích gelů, tonizačních vodiček a vhodných krémů pro váš typ pleti by mělo být samozřejmostí od puberty až po úplné stáří. Péče dodává pleti výživné látky a hydrataci. Je třeba si vybírat takové pečující přípravky, které jsou vhodné pro váš konkrétní stav pleti. Je však třeba mít na paměti, že krémy a kosmetika nejsou samospasitelné, a pokud budete „kašlat“ na zdravou stravu a další věci, s hezkou pletí se můžete rozloučit.

Před oxidačním stresem výborně chrání přípravky, jež obsahují přírodní látky, které zlepšují ochrannou funkci kůže, a to především díky svému pozitivnímu vlivu na soudržnost buněk a buněčnou strukturu pokožky. Vyplatí se investovat do kvalitních přírodních přípravků, které neobsahují žádné silikony, parabeny nebo ropné deriváty.

Zdravý životní styl

Alfou a omegou krásné a mladistvě vypadající pleti nicméně stále zůstává zdravý životní styl. Základem je pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, vydatný spánek a vyvážená strava. Vysoký obsah antioxidantů a další potřebné ochranné prvky pro naši pleť má oranžové a žluté ovoce a zelenina. Dále pak borůvky, listová zelenina, papriky, rajčata, luštěniny, ryby a ořechy.

Neméně podstatnou roli hraje i hydratace organismu. Pokud lidé málo pijí, dochází k větší zátěži ledvin a tělo se tak hůře zbavuje toxinů. Samozřejmostí by mělo být také skoncování s kouřením a eliminace pití alkoholu. Nutné je vyhýbat se i nadměrnému slunečnímu záření. Dlouhodobé a opakované vystavování slunci poškozuje kolagen v kůži a může mít za následek méně pružnou, oslabenou strukturu pleti, v níž se snáze utvářejí vrásky.

Zázračný lék proti stárnutí jednoduše neexistuje. Vše je o píli, vytrvalosti a trpělivosti. Protože změny neuvidíte ze dne na den. Pokud se dnes rozhodnete změnit svůj životní styl, musí to být změna trvalá a zevrubná, jen tak lze napravit způsobená poškození a dlouhodobě vylepšit nejen stav vaší pleti.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button