Dům a zahradaRady a tipy

Kam s obalem od vajec nebo účtenkou? Zjistěte, zda třídíte správně

Třídíte? Děláte moc dobře! Chválíme a rozhodně vás chceme ubezpečit, že to je správná cesta. Česko obecně nemá tolik problém s tím, že by lidé netřídili, ale často bohužel třídí nesprávně. Jednoduše neví, kam co patří. A to může být i váš případ.

Rolička toaletního papíru patří do kontejneru na papír stejně jako obal od vajec. To je přece logické… Nebo ne?  Mnoho lidí se dá velmi snadno zmást. Dnes poradíme, jak třídit správně a ulehčit práci všem pracovníkům sběren.

Patří papír vždy do papíru?

No jak se to vezme. Ve skutečnosti totiž řada obalů, které se jako papír tváří, vůbec papírem není. Mezi tyto problematické odpadky bezpochyby patří třeba obaly od vajec nebo roličky od toaletního papíru. Ty do modrého kontejneru na papír nepatří! Ty ve skutečnosti patří do směsného odpadu anebo bioodpadu, protože jsou vyrobené z už recyklovaného papíru, jehož další zpracování je obtížné. Novinka? Pak pro vás tento článek rozhodně bude užitečný.

Pozor si dejte také na jakýkoliv papír, který je znečištěný. Nepatří sem ani mastné krabice od pizzy, papírové krabice, které jsou navoskované, laminované nebo mokré, protože by mohly již vytříděný papír znehodnotit, takže by už nešel zpracovat. Logické tedy je, že do modrého kontejneru nemohou přijít ani dětské pleny nebo papírové kapesníky. A podobné je to i s účtenkami. Ty jsou totiž tištěné na termopapír, který také musí přijít do směsného odpadu.

Potíže dělají také tzv. skryté plasty. Plast někdy najdete i tam, kde byste ho vůbec nečekali. Jako třeba „papírové“ kelímky od kávy. I přesto, že samotný kelímek se zdá být papírový, do papíru nepatří a musí do obyčejného koše.

Kam se zrdcadlem?

Pojďme se přesunout ke skleněným materiálům. A začneme rovnou s tím, co dělá největší potíže. Kam vlastně patří takové zrcadlo? Přestože jsou zrcadla ze skla, do zeleného kontejneru na sklo nepatří. Důvodem je vrstva kovu na skleněné desce, která by mohla recyklaci znehodnotit. Rozbité zrcadlo v klidu vyhoďte doma do koše. Jinak je to snad poměrně jasné – do zelených kontejnerů by měly přijít čisté láhve od vína, sirupů nebo sklo ze dveří.

Co je skutečně plast?

Problém bývá především s tím, co je plast znečištěný, a co ne. Většinou se nemusíte bát vhodit do žlutého kontejneru obaly od šamponů, sprchových gelů a podobných produktů, ale předtím je alespoň trochu vypláchněte vodou. Pokud ale vyhazujete produkt plný, musí přijít do směsného odpadu. Do kontejneru na plasty by také neměly přijít obaly od kosmetiky jako jsou řasenky nebo obaly od chemických produktů. V případě lahve od oleje je potřeba obal před vhozením do žlutého kontejneru na plast vymýt horkou vodou a čisticím prostředkem na nádobí.

Obezřetní buďte v případě skrytého hliníku. Řada plastových obalů má totiž uvnitř tenkou hliníkovou fólii, která třídění komplikuje.  Takové odpady patří do smíšeného koše. Ovšem pokud je obal označený PP – pak se jedná o čistý plast a patří do žlutého kontejneru.

Hliníkové plechovky od jídla nebo jiný kovový odpad patří na sběrný dvůr. Na sběrném dvoře by měl končit také veškerý elektroodpad a molitan ve větším množství . Tyto věci prosím neodkládejte ani ke kontejnerům, ani je nedávejte dovnitř. Jednoduše tam nepatří a pracovníkům jen přiděláváte práci.

Do plastů patří mikrotenové sáčky, igelitové tašky, fólie, termokrabičky od jídla, sešlapané PET lahve, polystyren, kelímky od jogurtů atd.Víčka od PET lahví ani etikety není potřeba sundávat. Není to složité, jak sami vidíte, jen to chce trochu zapojit mozek a malinko se namáhat. Pokud třídíte, třiďte správně, ať to skutečně má smysl.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button