Dům a zahradaRady a tipy

Zbavte se nepotřebných věcí. Zn. snadno a rychle

Většina z nás má doma spoustu starého haraburdí, které už roky leží ve sklepě či na půdě a jen na něj sedá prach. Je pro nás však občas velmi náročné se takových věcí zbavit. Třeba jen kvůli tomu, že k nim máme určitou citovou vazbu anebo si prostě neustále říkáme, že se to „ještě bude hodit“. Většinou si ale lžeme do kapsy. Řada věcí, které útlocitně schraňujeme jsou už dávno zničené, nefunkční a rozhodně je znovu nepoužijete.

Překonejte zažité zvyky a neochotu zbavovat se věcí. Jakmile dáte některým kouskům sbohem, získáte nejen více prostoru, ale také získáte volnost a nový svěží pohled na svět. Zbavovat se starých věcí je prý ta nejlepší terapie jak se odpoutat od minulosti a zapomenout na staré křivdy a problémy. Tak tedy s chutí do toho!

Pryč s bateriemi

Každý z nás určitě doma najde pár vybitých baterií. Většinou je skladujeme, protože nevíme, co s nimi. Na baterie ale v dnešní době existují speciální kontejnery, které se obvykle nachází u supermarketů nebo jiných sběrných míst. Zkontrolujte také obal nebo označení baterie – některé z nich lze vyhodit společně se směšným odpadem.

Starý za nový

Koupili jste si novou varnou konvici, protože stará už je opravdu zašlá a nevypadá hezky, i když stále funguje? Zaveďte si pravidlo, že jakmile je doma nový spotřebič, ten starý musí pryč. Je jedno zda jej někomu podarujete nebo jej vyhodíte. Každopádně doma už nemá místo a vy byste si to měli stanovit jako pravidlo, přes které nejede vlak.

Staré léky doma nemají místo

Prošlá léčiva nejen zabírají místo, ale také jsou potenciálně nebezpečná. Žádný lék byste po expiraci neměli užívat –  a nezáleží na tom, zda se jedná o obyčejný prášek na bolest nebo antibiotika. V žádném případě však léky nevyhazujte do koše! Zaneste je zpět do lékárny nebo na speciálně určené sběrné místo. Nic také nesplachujte do záchodu nebo nevylévejte do dřezu. Většina látek je toxických pro přírodu a čističky vody je nedokážou odstranit.

Zbytky barev odneste do sběru

Každému zbude po malování alespoň troška barvy. Většina z nás si ji uschová pro budoucí použití. Ale pravdou je, že pokud se nechystáte malovat hned zítra, pak je vám taková barva k ničemu. Během několika dní zatvrdne a už ji nelze použít. Zbytky barev nevylévejte do záchodu ani je nevyhazujte do běžného koše na odpad. Zaneste je do sběrného dvoru, kde je recyklují tak, aby nezatěžovali životní prostředí.

Darujte staré matrace

I staré a proleželé matrace mohou ještě někomu dobře posloužit. Řada zařízení pro bezdomovce bojuje s nedostatkem míst, kam tyto lidi přes noc uložit. I stará matrace je pro ně velkým darem, za který budou určitě vděční. Pokud jsou tito lidé běžně zvyklí spát na tvrdé zemi, pak bude i vaše desítky let stará matrace velmi příjemnou změnou.

Žárovky do skla nepatří

Staré žárovky v žádném případě nepatří do běžných kontejnerů na sklo. Jedná se o velice křehké sklo, které navíc obsahuje značné množství kovových částí a při recyklaci může velmi zkomplikovat lidem práci. Žárovky ukládejte do krabice a jednou za čas ji celou zaneste do určeného sběrného dvora. Místo klasických žárovek dejte přednost LED světlům, které mají neporovnatelně delší životnost a jsou také o mnoho úspornější a ekologičtější.

Staré oblečení může udělat radost

Staré kousky, které už nenosíte, nevyhazujte. Mohou udělat velkou radost někomu jinému. Věnujte je do charitního obchodu, který je může prodat a výtěžek půjde na dobrou věc. Nebo je zaneste rovnou tam , kde se věnují péči o chudé a potřebné a nabídněte jim své staré věci. Pokud je sami nepotřebují, určitě vám poradí, kde je nejlépe využijí. Obětujte trochu svého času na pomoc druhým lidem.

 

 

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button