Rady a tipyZdraví

Bílý jazyk – známe způsoby, jak se jej zbavit!

Zjistit, že je vaše tělo zdravé, nemusíte jen u lékaře, který vám provede řadu testů a vyšetření. Také lidské tělo umí leccos říci a naznačuje, že je něco v nepořádku. Nejčastěji vás něco bolí, jste unavení, nemáte náladu a podobně. Že se s tělem něco děje poznáte například ze změn v moči, výkalech. Určitým signálem může být také jazyk.

Bílý jazyk

Máte bílý jazyk, to je signál, že se něco děje. Pravidelným odstraňováním plaku pomáháte vyčistit tělo a detoxikovat jej. Zvyšuje se tak citlivost chuťových pohárků, osvěžíte dech a bráníte vzniku plaku, kazu a onemocnění dásní. Již od dávných dob byl jazyk používán k diagnostice nemocí v lidském těle. Ukazuje, co je s tělem špatného a to ještě před nástupem bolesti a dalších příznaků.

Starověcí léčitelé byli přesvědčeni o tom, že člověk není úplně vyléčený, dokud nevypadá jeho jazyk zdravě. A to dokonce i ve chvíli, kdy se symptomy zmírnily či úplně vytratily. Nemusíte běžet k lékařům s tím, že vás jazyk signalizuje, že je něco špatně. Můžete si pomoci doma. S jednoduchými triky, které pomohou vydesinfikovat váš jazyk a mohou zabránit několika zdravotním problémům.

Přírodní antibiotikum česnek

Kdo by neznal česnek – jedno z přírodních antibiotik. Pomáhá léčit spoustu nemocí, nachlazení, chřipky a podobně. Ovšem všichni vědí, že jeho silná a aromatická vůně může mít neblahý vliv na zápach z úst. Když to však překonáte, můžete konzumovat surový česnek. Pomáhá předcházet bakteriím a virům což skvěle pomůže zabít bakterie na jazyku. Krásně se tak vyčistí.

Desinfikující ústní voda s bylinkami a solí

Bylinky jsou pokladem, který roste kdekoliv na zahrádce, mají spoustu léčebných vlastností, například taková máta, šalvěj nebo heřmánek. Vytvořte si jednoduchou ústní vodu, která vám poskytuje desinfikující účinky.

Co budete potřebovat:

  • 1 lžička máty
  • 1 lžička heřmánku
  • 1 šálek šalvěje
  • Kousek dubové kůry
  • 4 šálku převařené vody
  • 1 lžička soli

Do misky dejte bylinky, přidejte dubovou kůru a zalijte horkou vodou. Počkejte, až se směs ochladí a poté přidejte sůl. Máte hotovo. S touto směsí vypláchněte ústa dvakrát denně po vyčištění zubů.

Antiseptické koření kurkuma

Kurkuma je nejen klasickým kořením, které můžete použít pod maso či kdekoliv jinde. Jde také o vynikající alternativu k antiseptickým lékům. Stačí smíchat kurkumu s citrusovou šťávou a vytvořit pastu. Tu poté aplikujte na jazyk, nechejte působit dvě minuty a poté opláchněte teplou vodou!

Protizánětlivá aloe vera

Tato úžasná rostlina má protizánětlivé a léčebné vlastnosti, pomáhá trávení, mírní projevy akné i další kožní potíže. Chcete-li odstranit bakterie na jazyku a dásních, pak do úst vložte lžíci šťávy z aloe vera a několik minut žvýkejte. Následně vyplivněte a ústa vypláchněte teplou vodou. Tuto metodu můžete opakovat několikrát za den.

Síla zubního kartáčku

Věnujete-li výběru v drogerii dostatečné množství času, pak jistě sáhnete po tom správném kousku. Jemně si kartáčujte jazyk od kořenu až ke špičce jazyku. Můžete také pořídit speciální kartáček na jazyk.

Abrazivní sůl

Jde o jednoho z nejlepších pomocníků, po kterém můžete sáhnout, když chcete čistit jazyk. Abrazivní částice pomáhají odstraňovat škodlivé látky a mrtvé buňky z jazyka pryč. Posypte jazyk solí a zubním kartáčkem lehce čistěte asi minutu. Poté ústa vypláchněte vodou. Tento postup opakujte dvakrát denně.

Čeho se vyvarovat a co naopak dělat?

Jestliže chcete udržet svůj jazyk zdravý a čistý, pak je dobré vědět, čeho je dobré se vyvarovat a co určitě nedělat a co naopak dělat pro podporu zdravého jazyka. Přinášíme pár tipů, čeho je dobré se vyvarovat a co naopak dělat.

Stop alkoholu – alkohol ovlivňuje lidské tělo mnoha způsoby. Má vliv na funkci jater a ledvin, dehydratuje tělo a může způsobovat zánět papily v jazyku. Proto je lepší tento zvyk výrazně omezit nebo úplně odstranit.

Stop kouření – cigarety, doutníky to všechno má neblahý vliv na vaše zdraví i jazyk. Může způsobovat zánět papily v jazyku. Hromadí se zde mrtvé buňky, což vytváří ideální prostředí pro růst bakterií. Také cigaretový kouř obsahuje chemické látky, které jsou pro ústa škodlivé.

Zlepšete hygienu úst – pro odstranění bílého jazyka je určitě dobré zaměřit se víc na ústní hygienu. Pečlivá a správná hygiena úst pomáhá snižovat počet bakterií. Ideální je čistit jazyk i zuby po každém jídle. Když to nezvládnete, tak minimálně ráno a před spaním. Jak by to ideálně mělo vypadat? Vyčistěte si zuby a jazyk, použijte zubní nit, mezizubní kartáčky a na závěr desinfekční vodu.

Pijte dostatek vody – voda pomáhá udržovat hydrataci a stabilitu celého těla. Dehydratace a sucho v ústech mají vliv na bílé skvrny na jazyku. Začněte pravidelně pít, ale pozor jen vodu. Vždy s sebou noste láhev s vodou, abyste mohli kdykoliv doplnit tekutiny, pokud máte žízeň. Obecně se uvádí, že je dobré vypít dva litry vody denně, v závislosti na tělesné hmotnosti, klimatu nebo tělesné aktivitě.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button