Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Červené pupínky na vašem těle mohou značit přítomnost tohoto parazita. Jednejte rychle, dokud se nerozmnoží

Štěnice mohou způsobit mnoho nepříjemností. Většina z nás se domnívá, že jsou záležitostí zanedbaného bydlení a běžné populace se netýkají, ale opak je pravdou. I vy se můžete probudit s větším množstvím svědivých pupínků po těle a v takovém případě je velmi pravděpodobné, že na vině nejsou komáři, ani kopřivka, ale právě štěnice. My vám ale prozradí pár tipů, jak se jich zbavit jednou pro vždy.

Štěnice se bohužel v poslední době rozšířily i po Česku. Bylo hlášeno několik případů hromadného výskytu štěnic třeba právě na ubytovnách, hotelech, domech s pečovatelskou službou, ale zamořena byla i celá sídliště. Může se tedy snadno stát, že se obětí štěnic stane i vás byt či dům.

Jak se u vás štěnice zabydlí?

Mít doma štěnice nutně není vizitkou toho, že neuklízíte. Můžete si je totiž domů dotáhnout velmi snadno například v kufru nebo na oblečení z prostředku městské hromadné dopravy. Mohou se k vám dostat třeba i stoupačkami od sousedů. Mohou se také snadno šířit prostřednictvím starého nábytku a bytových doplňků, které si pořídíte třeba z druhé ruky. Malí broučci se totiž snadno ukryjí v jakékoliv štěrbince a během pár týdnů se u vás rozmnoží natolik, že nebudete vědět, co si s nimi počít.

Jedná se skutečně o štěnice?

Dospělé štěnice měří v průměru okolo čtyř až pěti milimetrů. Je pro ně typické oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo s třemi páry nohou a na hlavě nosí tykadla. Jakmile nasají krev, jejich tělo se zaoblí, barva je červená, později, když krev stráví, zcela černá. Tento hmyz dokáže přežít přibližně jeden až jeden a půl roku, má několik vývojových stádií a klade malá bílá vajíčka, ze kterých se líhnou další a další jedinci.

Hledejte trus

Pokud se vy nebo některý z členů rodiny probouzíte s červenými pupínky, je dobré začít v pátrání nejprve pod postelí. Živé brouky zde nesjpíš neobjevíte, ale dost pravděpodobně najdete shluky nedefinovatelných černých teček, což je trus štěnic. Dost možná objevíte také průsvitné svlečky různých velikostí, které zůstávají po štěnicích vždy při přechodu na další vývojová stádia.

Štěnice se živí výhradně lidskou krví, ve dne nejsou aktivní, ale vylézají až v noci. Bodají hlavně na odhalených, nepřikrytých částech těla a sají krev, ze které dále žijí.

Kousnutí od štěnice

Samotný vkus určitě neucítíte. Zarudnutí a svědivost se objeví až o několik hodin později. Pupínky mohou připomínat štípance od komára, ale často jich bývá více na jednom místě.

Sliny štěnic jsou ale poměrně dost agresivní a u mnoha lidí vyvolávají silné kožní reakce. Mohou se například objevit celá ložiska větších a menších puchýřků, které připomínají kopřivku.

Dejte štěnicím sbohem

Zbavit se štěnic je skutečně složité – své o tom ví každý, kdo se o to někdy pokoušel. Nejúčinnější je samozřejmě prevence. Proto se vyhýbejte místům, kde se štěnice mohou vyskytovat a také po příjezdu z dovolené ihned všechno vyperte minimálně na 60 stupňů. Jestliže také zvažujete koupi staršího nábytku dobře ho prohlédněte, především zespodu, zda někde neobjevíte černé štěničí výkaly.

Pokud už se u vás štěnice objeví, není čas ztrácet čas. Čím dříve zakročíte, tím větší je šance na úspěch. Dospělá samička totiž dokáže naklást až pět vajíček denně a štěnice se tedy množí extrémně rychle.

Nejefektivnějším a nejlepším řešením je pozvat si domů odbornou firmu. Šance na jejich vyhubení svépomocí jsou totiž téměř nulové. Je třeba proti nim zakročit speciálními přípravky, které nejsou volně prodejné, a mohou s nimi pracovat pouze odborníci. Samozřejmě si za jejich služby něco zaplatíte, ale jisté je, že je to nejjistější strategie, která se z dlouhodobého hlediska vyplatí.

ZDROJ: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/bedbugs-infestation

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button