Rady a tipyZdraví

Když se vám chce na „malou“, určitě běžte. Jinak si zaděláváte na problémy

Podle lékařů je ideální vyrazit na toaletu hned, jakmile pocítíte nutkání. Není tedy ani dobré zadržovat příliš dlouho moč při spaní. Pokud se probudíte s tím, že se vám byť i jen trochu chce, je lepší překonat lenost, zvednout se a jít si ulevit.

Ale dříve než se dostaneme k následkům, které vás mohou čekat, si odpovězme na otázku, která zajímá snad všechny: Praskne vám močový měchýř, když budete až příliš dlouho zadržovat moč? Lékaři odpovídají, že to teoreticky možné je, ale děje se to jen zcela zřídka. Daleko pravděpodobnější je, že se prostě počůráte.

A nyní už ke komplikacím, které vám odkládání návštěvy toalety může způsobit.

Bolest břicha

Je zřejmé, že pokud zadržujete močení, pak budete cítit bolest v oblasti podbřišku. Vaše svaly okolo močového měchýře se totiž zatínají, abyste neměli nehodu. Problém ale je, že tento pocit se může do jisté míry stát chronický.

Pokud zadržujete močení až příliš často, svaly jsou pak unavené a přepracované – a bolí. Může se vám pak stát, že budete mít při každém močení pocit tlaku nebo tupé bolesti v podbřišku.

Inkontinence

Člověk by si myslel, že zadržováním svalů okolo močového měchýře zesílí, ale opak je pravdou. Svaly okolo měchýře se uvolní a unaví a také celý močový měchýř se roztáhne, takže můžete pociťovat problémy s udržením moči, i když se vám zase tolik nechce.

Raději toto neriskujte. Je to v podstatě nezvratný proces a začít nosit inkontineční kalhotky již okolo 30 nebo 40 rozhodně není vaší snem.

Neschopnost se vyprázdnit

Může dojít i k opačnému extrému. Nebudete schopni se vyprázdnit, i když se vám bude chtít už docela hodně. Svaly budou natolik stažené, že je nebudete schopni vlastní vůlí uvolnit natolik, abyste se konečně mohli vyčůrat.

Ve vážných případech se dokonce může stát, že budete kvůli vyprazdňování zcela odkázáni na cévkování. A to rozhodně nikdo nechce. Kdo to někdy zažil, ví, o čem se mluví.

Infekce

Moč je plná bakterií. Čím déle ji zadržujeme, tím více se bakterie množí a nakonec to může skončit i nepěknou infekcí močových cest. Toto riziko je velké zejména u dam, které mají močovou trubici o hodně kratší než pánové.

No a každá infekce je pro tělo zátěž. Často je navíc nutné ji přeléčit antibiotiky, což s sebou nese další nevýhody. Asi tušíte, že vypnout na chvíli seriál a jít se vyčůrat je rozhodně menší nepohodlí.

Ledvinové kameny

Dokonce i takto závažné onemocnění si můžete přivodit obyčejným zadržování močení. Opět se to týká množení bakterií a také minerální částiček, ze kterých se poté tvoří ledvinové kameny.

Je to velice bolestivé onemocnění, které vás doslova vyřadí z provozu. Potíže může ještě zhoršit i to, když málo pijete a nebo si dopřáváte příliš mineralizované vody.

Na záchod se tedy vyplatí jít klidně desetkrát za den a močení zadržovat jen, když není zbytí. Udržíte své močové cesty v pohodě a budete také moci lépe sledovat svůj pitný režim. Jít na záchod přeci není žádná ostuda, tak proč to takto zbytečně odkládat a přivodit si tyto problémy?

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button