Rady a tipyZdraví

Pociťujete nedostatek testosteronu? K návratu „mužství“ vám pomohou tyto potraviny

Být pořádný chlapák, muž na svém místě, silný, vytrvalý a charismatický jedinec – to je jistě touha nejednoho muže. A na všechny tyto vlastnosti má vliv vlastně velmi nepatrná, ale mimořádně vlivná věc, hormon testosteron. Ten ovlivňuje i sexuální apetit, množství svalů, ale také soutěživost nebo deprese. Jenže hladina tohoto hormonu se různě mění a častokrát klesá natolik, že to může způsobovat problémy. Co dělat, když se z muže stane spíš náladová kamarádka a ztrácí své přirozené vlastnosti muže?

Nejlepší přítel muže

Testosteron je mužský hormon, kterého se tvoří nejvíc kolem puberty, ale s věkem začíná ubývat. Co způsobí jeho příliš vysoká, nebo naopak nízká hladina? Tento typicky mužský hormon produkují v mužském těle hlavně varlata, ale také nadledvinky. I když je spojován především s pánskou částí světa, mají jej v těle i ženy a také u nich hraje důležitou roli. U žen testosteron ovlivňuje vývoj pohlavních orgánů, prožívání sexu, ale také vlastnosti připisované spíše mužům – dravost, orientaci na výkon.

Hormon významně působí rovněž na centrální nervovou soustavu a poznávací funkce. Některým pánům se při jeho poklesu zhorší paměť, schopnost soustředit se, vstřebat informace, analyzovat je, orientovat se lépe v prostoru atd. Není výjimkou, že pány může potkat deprese, úzkostné stavy, plačtivost a jiné (spíše ženské) projevy.

Když je ho až příliš

Co se stane, když vám tento hormon tak trochu přeroste přes hlavu? Příliš vysokou hladinu testosteronu může způsobit užívání anabolických steroidů, které obsahují syntetický testosteron, ale také některé nádory nebo onemocnění štítné žlázy. Když vám v těle koluje více testosteronu, může se vám zvyšovat krevní tlak, dělat akné, ale může stát i za plešatěním. Nadbytek testosteronu také vede k většímu zájmu o sex, ale zároveň snižuje plodnost muže. Nadbytek tedy rozhodně není žádoucí.

Zvýšenou hladinu tohoto hormonu prozradí i chování – agresivita, soutěživost, snaha ve všem vynikat. Nadbytek hormonu se může objevit i u žen – a to už je komplikace poměrně závažná. Projeví se nejen větším růstem ochlupení, ale třeba i změnami metabolismu, nepravidelnou menstruací nebo až neplodností.

Když je problém opačný

Problémem mnoha mužů je ale paradoxně spíš nízká hladina testosteronu. Ta se projeví nejen na ztrátě chuti na sex, snížené vzrušivosti a poruchách erekce. Objevuje se většinou ve vyšším věku, ale do ordinací lékařů stále častěji přichází i mladší ročníky. Provází ji i úbytek svalové hmoty, osteoporóza nebo změna ukládání tuků. Ženy mívají nedostatek testosteronu po přechodu, ale pokud je ho potřeba dodat například k posílení chuti na sex, pak opatrně a jen pod dohledem lékaře. Málo testosteronu se projeví i na časté změně nálad, podrážděnosti nebo sklonu k depresi.

Existuje přírodní řešení?

Samozřejmě existuje možnost, jak zvýšit produkci testosteronu, a to i přírodně. Prvním krokem je dodržování zdravého životního stylu, při kterém si dopřejete dostatek pohybu, ale i spánku a nebudete opomíjet ani pravidelný sex. Roli hrají i vhodné potraviny. Jestliže vám testosteron chybí, pošlete do boje tyto potraviny:

  • Avokádo – Toto chutné ovoce obsahuje zdravé tuky a vitaminy rozpustné v tucích. Jde o vitamíny K2 a A, které jsou potřebné pro tvorbu testosteronu.
  • Banán – Obsahuje vitamíny a antioxidanty, ale i draslík, který je spojován s lepším a kvalitnějším orgasmem.
  • Kakao – Obsahuje hořčík, zinek, železo nebo měď a také optimální rozložení tuků s nízkým obsahem polynenasycených tuků. Dopřejte si kvalitní hořkou čokoládu, která je navíc zdravá pro srdce.
  • Červené hroznové víno – Obsahuje látku nesoucí jméno resveratrol. Tento antioxidant má stimulační účinek na hladinu testosteronu a podporuje produkci spermií.
  • Granátové jablko – Má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a erekci.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button