DárkyKrása a módaRady a tipy

Péče o sebe. To není sobectví, ale nutnost

Když se řekne péče o sebe, možná si představíte spíše něco negativního. Člověka, který se přespříliš věnuje svému vzhledu nebo svým zájmům a zcela ignoruje potřeby a pocity jiných lidí. Je načase dát konečně tomuto mýtu sbohem. Péče o sebe sama je vůbec tím prvním, co musíme zvládat na jedničku, abychom byli dobrými a užitečnými členy společnosti. Pokud sami sebe nemáte rádi natolik, abyste si byli schopni bez výčitek věnovat dostatek času, pak je nutná změna.

Pečovat o sebe znamená to, že chráníte své zdraví psychické i fyzické, udržujete se v dobré emoční kondici a dopřáváte si dostatek toho, co máte rádi a dělá vám radost.

Dva obvyklé mýty

„Péče o sebe znamená utrácet tisíce a trávit hodiny času péčí o svůj vzhled.“

Nic nemůže být dál od pravdy. I když je vzhled velice důležitý a neměli byste ho zanedbávat, sebepéče není jen o tom, jak vypadáte. Daleko více se jedná o vaše pocity a zdraví. Pravidelně se ale věnovat svému zevnějšku k tomu rozhodě patří.

„Péče o sebe mi dovoluje jíst cokoliv, na co mám chuť a dělat cokoliv se mi zachce.“

To není sebepéče, ale sobectví a naprostí ignorace. To, že vám na vás záleží, znamená pravý opak. Hlídáte si, co jíte, protože chcete být v dobré kondici a děláte jen to, co vám dovoluje respekt k bližním a slušné vychování.

Jak o sebe správně pečovat?

Jak tedy péči o sebe pojmout za správný konec a najít v tom tu ideální rovnováhu?

Mějte se rádi

Představte si svého partnera nebo své dítě, jednoduše někoho, na kom vám velmi záleží. A zkuste vymyslet jak byste se k němu měli chovat, aby se cítil milovaný, ceněný a výjimečný. A nyní na toto místo dosaďte sami sebe. Udělá vám radost jídlo? Zajděte si občas do oblíbené restaurace (klidně sami). Milujete masáže? Dopřejte si relaxační odpoledne. A to zcela bez výčitek. Vy si to zasloužíte.

Pečujte o své tělo

K péči o tělo patří nejen příjemné věci jako třeba odpočinek nebo wellness, ale také povinnosti. Zakažte si věci, které vám ničí zdraví a dokopejte se k pravidelnému pohybu. Nikdo jiný to za vás neudělá.

Nebojte se emocí

Řada lidí má strach ze svých emocí a bojí se je projevit. Dusí je v sobě a zažívají pak nesmírný přetlak, který dřív nebo později vybublá na povrch, ale ne zrovna v hezké formě. Nestyďte se říct, že vás něco zranilo nebo naštvalo. Naučte se své emoce vyjadřovat klidně a slušně a uvidíte, že se vám bude dýchat lehčeji.

Buďte vdeční

Jste neustále ve stresu a depresích a máte pocit, že ve vašem životě není jediný světlý bod? Nemůžete být dál od pravdy. Začněte si vést „deník vděčnosti“ a uvidíte, jak se vaše vnímání světa promění. Každý máme být za co vděčni. Začněte od maličkostí jako je třeba to, že jste se ráno probudili, máte co jíst a máte, kam jít do práce. Brzy najdete stovky důvodů, proč být šťastný právě tak, jak jste.

Pečujte o něco/někoho

Péče o jinou živou bytost nebo třeba květinu vám pomůže zmírnit míru stresu, naučí vás empatii a dá vám pocit, že vás někdo potřebuje a pro někoho jste velmi významní. Budete mít důvod, proč každý den vstát a naučíte se vnímat svůj život i v závislosti na předmětu vaší péče.

Odměňte se

Nespoléhejte na to, že vás ocení a odmění jiní. Oni nemohou vidět vaše zásluhy tak jasně jako vy. Vy se znáte nejlépe a dokážete nejvíce ocenit, co se vám skutečně podařilo. Při každé takové příležitosti se nezapomeňte odměnit. Může to být drobný dárek, volno nebo cokoliv, co vás baví a naplňuje radostí.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button