Dům a zahradaRady a tipy

Dobrá zpráva! Tyto věci stačí uklízet jen jednou ročně

Konečně taky jednou změna! Pořád posloucháme, kde co zanedbáváme a co uklízíme příliš málo. Tak nám všem jistě udělá radost, že řada věcí v naší domácnosti nepotřebuje úklid častěji než jedenkrát do roka. Zjistěte, zda mezi ně nepatří něco, co zbytečně děláte týden co týden a ztrácíte drahocenný čas. Vždycky existuje něco lepšího, než věnovat se úklidu. Tak s chutí do čtení o tom, na co celý další rok nemusíte ani sáhnout.

Okenní rámy a lišty

Jistě, okenní rámy i lišty se během roku plní prachem, špínou a možná i mrtvým hmyzem. Pokud vám to však na první pohled nevadí, není nutné zabývat se tím častěji než jedenkrát do roka. Faktem stejně je, že jakmile prach setřete a špínu odstraníte, hned se začne budovat nová vrstva nečistot a za týden bude vše při starém. Proč tedy ztrácet čas něčím, co nemá žádný efekt?

Okna

Říká se, že okna bychom měli mýt ideálně dvakrát ročně. Ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že rozdíl mezi okny umytými jednou nebo dvakrát ročně vůbec nepoznáte. A tak je možná zbytečné zatěžovat si tím hlavu a ztrácet čas něčím, u čeho stejně nepoznáte rozdíl. Raději dopřejte svým oknům jednou ročně opravdu důkladnou očistu a pokud nečekáte na návštěvu zrovna anglickou královnu, mělo by to stačit.

Lustry a žárovky

Jednou ročně také stačí věnovat pozornost lustrům a žárovkám. Pokud nemáte rádi prach, budete to asi muset dělat trochu častěji, protože za rok se na svítidlech už usadí docela slušná vrstva, ale pokud nejste alergik a trocha prachu na místě, kam nevidíte, vám nevadí, pak to stačí provést je jednou za rok. Připravte se ale, že to bude práce na celé odpoledne. Prachu bude na lustrech i žárovkách spousta a nebude stačit je jen lehce oprášit.

Záclony a závěsy

Na tyto doplňky často snadno zapomeneme, protože prostě nevypadají, že by vůbec byly špinavé. Opak je ale pravdou. Usazuje se na nich prach a dřív nebo později se to projeví i na jejich vzhledu. Dopřejte jim alespoň jednou ročně pořádné přeprání, aby byly zase jako nové.

Krb

Pokud máte vlastní krb, ve kterém se topí dřevem, pak potřebuje alespoň jednou ročně pořádně vyčistit. A to kompletně – nejen samotný krb, ale i komín. Na vyčištění komínu si raději pozvěte odborníka. Je to totiž opravdu otázka vašeho zdraví. Ucpaný komín, který netáhne představuje velké riziko, a to byste neměli za žádnou cenu podstupovat.

Čalouněný nábytek

Podobně jako i záclony a závěsy, čalounění je také skvělým lapačem prachu. A to více to platí tehdy, když se jedná například o sedačku či křesla, kam nám sem tam upadne i kousek jídla nebo drobky. Jednou za rok si tento nábytek zaslouží pořádnou očistu. Čalounění se nečistí zrovna snadno a je lehké ho neodbornou manipulací poškodit. Pokud s tím nemáte zkušenost, raději se svěřte do rukou odborníkům. Jednou za rok si to můžete dovolit a je to lepší, než riskovat a posléze muset kupovat nový gauč.

Zahradní nábytek

Na jaře nebo začátku léta je dobré oprášit svůj zahradní nábytek. Vrátíte mu zpátky původní krásu a budete připraveni na letní odpolední dýchánky na zahradě nebo grilovací party s přáteli. Plastový nábytek stačí umýt, dřevěný můžete i natřít novou barvou.

Koberce

Pravidelné vysávání je naprosto klíčové. Zabraňuje tomu, aby se prach zašlapával hlouběji do struktur koberce a zaručuje mu delší životnost. Jednou ročně je ale dobré koberec vyčistit i na mokro a pořádně ho vyklepat. Opět záleží na typu a ceně koberce pro jaký způsob čištění se rozhodnete. Můžete si povolat profesionály nebo to zkusit sami. Vždy si ale pořiďte odpovídající produkty a náčiní.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button