Dům a zahradaRady a tipy

KonMari: Tato metoda vám udělá pořádek nejen ve skříních, ale i v životě

Mít pořádek, uklizeno a systém – to by si možná přál každý, ale ne všichni máme schopnosti a píli se nějaké metody držet a praktikovat ji skutečně každý den. Pokud se vám také stává, že si přes víkend poklidíte ve věcech, ale na konci týdne byste mohli začít odznova, může vám pomoci metoda KonMari. Ta je podobně jako čínské učení Feng shui založena na dosažení harmonie v prostoru, který obýváme. Tuto metodu vyvinula japonská odbornice na úklid Marie Kondo, která v Tokiu založila firmu na úklid. Zde učí lidí, jak správně pojmout organizaci své domácnosti a jak proměnit domov na harmonické prostředí. Její metoda a knihy, které napsala, jsou oblíbené po celém světě a mnoho lidí na ně nedá dopustit.

Filozofie harmonie a souladu

Metoda je založena na myšlence pozitivního výběru a harmonického uspořádání věcí. Věří, že pokud budeme mít pořádek doma i v kanceláři, bude se nám fungovat lépe. Výsledkem má být to, že nám pořádek bude činit radost a bude pozitivně ovlivňovat také naši náladu. I proto se jedná spíše o životní filozofii než jen samotnou metodu úklidu. Pořádek ve věcech nám nakonec udělá pořádek i v životě.

Prvním a nejdůležitějším krokem je odstranit vše nepotřebné. Následně se vám samozřejmě bude organizovat a uklízet daleko snadněji. Zásadní myšlenkou je uvědomit si, bez čeho se můžeme obejít, ale také se naučit odpoutat se od zbytečných majetků.

Nejen při úklidu

Výhodou je, že metoda KonMari se dá použít úplně všude, ve všech oblastech života, tedy nejen při úklidu nebo orgnizaci domácnosti. Jakmile ji tedy jednou uchopíte, je možné ji využívat i pro jiné potřeby.

Držte se pravidel

Pro KonMari je zásadní kategorizace. Ukládání věcí se tedy řídí určitým pořadím. Jedním ze základních pravidel je skládat oblečení podle barvy, od bílé po černou. Začíná se oblečením, následně se pokračuje doplňky, botami, pak knihami a dokumenty, a nakonec přijdou kuchyňské potřeby, toaletní potřeby a různé náčiní.

Jak tedy postupovat? Nejprve vyndáme ze skříně všechno oblečení a dáme je na jednu hromadu. Následně si vyhradíme dost času na to, abychom jej probrali pěkně kousek po kousku a učinili závazné rozhodnutí, zda si ten či onen kousek ponecháme nebo nikoliv. Rozhodovat bychom se měli především dle toho, zda danou věc skutečně nosíme a je nám k užitku. To, co už dlouho nenosíme, zpravidla nepotřebujeme, a proto je načase poslat jej dál.

Následně je možné přikročit k třídění a ukládání svršků do skříní, šuplíků a krabic. Do skříně bychom měli ukládat podle kategorií. Platí, že silné a těžší oděvy by měly jít k sobě, zvlášť by se měly věšet košile a šaty z lehkých látek. Vlevo na ramínkách je dobré pověsti dlouhé obleky a šaty, směrem doprava krátké.

Dostatek prostoru bychom měli mít také na kabelky, tašky a kufry, ale i šperky nebo kosmetiku a líčidla. Opět bychom se měli řídit systémem, že tmavé je vlevo, světlé vpravo.

Komono

Následně můžete pokračovat knížkami, papíry, hračkami a podobně. Pak následuje takzvané Komono. Jedná se o velkou skupinu, do které patří kuchyň a koupelna. Ručníkům bychom měli nejlépe vyhradit zvláštní skříň. Ručníky pak bereme svrchu a jakmile je vypereme, skládáme je odspodu, aby se všechny během roku využily. Můžeme je poskládat podle barvy nebo je třeba pevně srolovat a dát vedle sebe.

A poslední skupinou, která je nejobtížnější, jsou věci, ke kterým máme nějaký vztah nebo vazbu. Může být obtížné se těchto věcí zbavovat, ale než se k nim dostanete, budete mít za sebou již většinu jiných věcí a budete dobře vědět, jak na to.

Čeho chceme dosáhnout?

Systém, který vytvořila japonská specialistka, se nezabývá pouze udržováním pořádku v osobních věcech, ale v celém domě. Cílem je tedy nejen klasický úklid, ale také celkové uspořádání věcí. Metoda KonMari představuje klíč k zásadní reorganizaci všech předmětů, které zajistí vytvoření příjemného a trvale uspořádaného bydlení, které v nás vyvolává jen pozitivní emoce a pomáhá nám cítit se dobře.

 Jakých chyb se dopouštíme?

Stále si stěžujeme na malé prostory. Je to ale také proto, že máme až příliš mnoho věcí a náš život je příliš orientován na majetek. V prvé řadě bychom tedy měli změnit své smýšlení ohledně toho, kolik věcí potřebujeme a kdy je potřeba kupovat věci nové. Uděláte si tak pořádek v životě a ještě ušetříte spoustu peněz.

ZDROJ: https://www.goodhousekeeping.com/home/organizing/a25846191/what-is-the-konmari-method/

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Kai Pilger ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button