Dům a zahradaRady a tipy

Nejlepší úklidové vychytávky, které vám ušetří moře času

Všichni v dnešní době spěchají a potýkají se s nedostatkem času. Ať už je to jen náš pocit, nebo skutečně neustále honíme minuty, které nám protékají mezi prsty, faktem je, že ztrácet čas úklidem se zdá být skoro hřích. Přesto, jen málokdo si může domluvit služby profesionála, který by se o tuto zátěž postaral za něj. Pokud nepatříte k těm několika málo šťastným a úklid na váš každodenně doléhá jako na všechny ostatní, pak jistě oceníte několik následujících tipů, jak si ten nikdy nekončící proces aspoň trochu ulehčit.

Bez ustlané postele ani ránu

Kolik času vám zabere ustlat postel? Třicet vteřin? Možná ani to ne? Tak proč to každý den neudělat? Pravdou totiž je, že tento jednoduchý úkon udělá z vaší ložnice hned o malinko čistější a uklizenější místo. Stačí tak málo a už se nemusíte stydět provést návštěvu i po vašem pokoji. Navíc má ustlaná postel i silný psychologický prvek, který nám zabraňuje na postel vrstvit oblečení, dokumenty a další nepořádek, který by na ní jinak určitě ležel. Je to tedy drobný krok, který zabere pár vteřin, ale v celkovém udržování čistoty a pořádku vám hodně pomůže.

Nenechávejte dřez plný nádobí

Mytí nádobí je jedna z nejneoblíbenějších činností vůbec. Pokud nejste šťastnými majiteli myčky, pak se tento problém každodenně týká i vás. Nic ale nepomůže tento nudný a náročný úkol odkládat na později. Zaschlá špína a mastnota dají dvojnásobek práce s mytím a dřez plný špinavého nádobí akorát sníží vaši morálku i v ostatních oblastech úklidu. Po každém jídle si vyhraďte 10 minut na mytí nádobí a uvidíte, že se celkový čas, který u nádobí trávíte, zmenší. Po menších částech to pro vás nebude tak nenáviděná a otravná činnost a třeba vám s ní bude někdo i ochoten pomoci.

Každý večer si dejte „patnáctiminutovku“

Nenechte se mýlit, nejedná se o žádnou posilovací sestavu, i když možná se u toho taky trochu zapotíte. Předtím než se večer odeberete do ložnice, dejte si 15 minut času a projděte celý byt a sbírejte vše, co není na svém místě. Hračky, oblečení, nádobí… cokoliv. A pěkně to uložte tam, kam to patří. Patnáct minut není dlouhá doba, ale rozdíl poznáte okamžitě. Ráno se probudíte do uklizeného bytu, který vám zaručeně zvedne náladu.

Zaměřte se na vstup

Nejvíce nepořádku se logicky nashromáždí u vstupních dveří. Je to nejen špína zvenku, ale i kusy oblečení, papíry, doklady nebo jiné věci. Pokud během týdne nestíháte uklízet nic, pak chodba nebo vstupní hala by měla být tím jediným místem, na které se zaměříte. Nedopusťte aby se věci kupily jedna na druhou a věnujte tomuto místu speciální pozornost. Setřít podlahu nebo posbírat kusy oblečení zabere pár minut, ale rozdíl bude znát ihned.

Koupelnu setřít každý den

Místem, kde se hromadí spousta špíny, je bezpochyby koupelna. Nedoporučuje se nechávat její úklid až na sobotu. Týden je dlouhá doba a odstranit pak nánosy zubní pasty nebo vodního kamene může dát docela práci. Navíc si představte, že k vám v pátek večer přijdou přátelé a v koupelně na ně vykoukne taková spoušť. Takovou vizitku si za rámeček určitě nedáte. Raději každý den věnujte koupelně 5 minut času a večer pečlivě setřete kohoutky a případně i podlahu. V sobotu vám pak zbudou už jen ručníky na výměnu a pořádně vydrhnout vanu nebo sprchový kout. A to zvládnete za pár minut!

Nenechte prádlo na sušáku

Jakmile je prádlo suché, posbírejte ho, poskládejte a uložte. Nemá cenu to odkládat a nikdo jiný to za vás neudělá. Uložíte-li ho okamžitě, nebudou vám doma vznikat nevzhledné hory pomačkaného prádla, na které akorát sedá prach. Co potřebuje vyžehlit, odložte bokem a jednou za týden si pusťte seriál a prádlo vyžehlete. Nakonec se z toho stane vaše oblíbená činnost.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button