Rady a tipyZdraví

Nepříjemné pocení nohou? Vyřešíte je s pomocí těchto domácích prostředků

Možná to také znáte – když přijdete na návštěvu a dojde na zouvání bot, cítíte se nepříjemně. Je to proto, že se vám hodně potí nohy, a to s sebou logicky nese také zápach. Nadměrné pocení nohou přitom není ničím výjimečným a potýká se s ním řada lidí. Na vině může být například nedostatečná hygiena, ale také stres, špatná obuv nebo nevhodný materiál ponožek. Není však třeba se s tímto problémem smířit – existuje hned několik snadných řešení.

Pocení nohou pronásleduje řadu lidí i v zimě – nesejde na tom, zda je venku 30 stupňů, anebo nula – i tak se vám potí nohy stále stejně. Nejefektivnějším a nejrychlejším řešením je samozřejmě jít si vyměnit ponožky, ale pokud se vám nohy potí, museli byste to dělat několikrát za den.

I když není nadměrné ocení nijak závažným problémem, jeho nepříjemné následky mohou být značně omezující. Patří mezi ně nejen zápach, ale i zvýšené riziko plísňových infekcí. Pokud se totiž vlhkost spojí s teplem, které v botách vzniká, je to naprosto perfektní prostředí pro množení mikroorganismů. Těmito prostředky snadno pocení omezíte – a většinu z nich máte už doma a do obchodu ani nemusíte.

Bylinky pomohou vždy

Tyto bylinky dokážou snižovat vlhkost, odstraňují nepříjemný zápach a chrání před množením nežádoucích plísní. Z těchto surovin si udělejte příjemnou lázeň a nechte v ní nohy naložené po dobu alespoň 15–20 minut. Poté nohy osušte. Podobně můžete na chodidla aplikovat i domácí krém. Můžete jej používat až třikrát týdně.

Rozmarýn, máta a šalvěj

Tyto bylinky působí antibakteriálně, snižují nadměrné pocení nohou a eliminují zápach. Na přípravu vhodné lázně si připravte dva hrnky vody, dvě lžíce sušeného rozmarýnu a lžíci sušené máty a šalvěje. Vodu ohřejte na příjemnou teplotu, přidejte všechny bylinky v uvedených poměrech, nechte asi 15 minut louhovat a poté nechte chodidla ve vodě odpočívat.

Černý čaj

Třísloviny, které černý čaj obsahuje, pomáhají regulovat pH pokožky chodidel. Budete-li si nohy pravidelně koupat v lázni z černého čaje, snížíte nepříjemný zápach nohou a také si na pokožce vytvoříte ochrannou vrstvu, která bude chránit nohy proti infekcím a hromadění odumřelé kůže. Tři lžíce černého čaje nasypte do dvou hrnků vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Takto vznikne lázeň, kterou můžete používat klidně i každý den.

Jedlá soda

Jedlá soda má antiseptické účinky a dokáže také neutralizovat pH a eliminovat přítomnost plísní. Díky tomu může také předcházet vzniku zápachu. Tři lžíce jedlé sody rozmíchejte ve třech hrncích horké vody a nachystejte si příjemnou lázeň pro vaše chodidla.

Esenciální olej z čajovníku

Možná ho znáte spíše pod jeho běžnějším názvem tea tree olej. Tento olej je známý svými antimikrobiálními účinky, a je tak další přírodní alternativou vhodnou k potlačení nadměrného pocení nohou. Stačí přidat lžíci tea tree oleje do třech hrnků vlažné vody a ve vzniklé lázni máchejte chodidla po dobu alespoň 10 minut. Uvidíte, že se i příjemně uvolníte a budete moci relaxovat.

Kukuřičný škrob a kokosový olej

Z těchto surovin si můžete vyrobit velmi účinný přírodní krém. Ten může pomoci kontrolovat nadměrnou vlhkost zpocených nohou a současně hydratovat pokožku a zanechat pocit čistých a příjemně hydratovaných nohou. Jak na to? Stačí smíchat dvě lžíce kukuřičného škrobu se třemi lžícemi kokosového oleje a vše řádně promíchat. Tento krém vetřete do chodidel a opakujte tak často, jak je třeba.

Zvažte změnu obuvi a zlepšete hygienu

Jestliže se vám nepodaří potíže vyřešit, rozhodně není špatné zvážit návštěvu odborného lékaře. Pomoci si ale můžete i sami tím, že eliminujete nejčastější důvody, které k pocení nohou vedou. Často je na vině právě nedostatečná hygiena nebo nevhodný materiál ponožek. Proto se vyplatí investovat do absorpčních vložek do bot, nebo můžete vyzkoušet různé antiperspiranty.

Na zvýšené pocení nohou fungují i některé vyzkoušené terapie, například iontoforéza nebo akupunktura. Možností je více, ale jistě je dobré začít problém řešit včas, než způsobí nějaké další přidružené obtíže.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button