Rady a tipyZdraví

Nepříjemné potničky mohou v létě potrápit děti i dospělé. Jak se jich zbavit?

Pro potničky je horké léto ideální obdobím, kdy se s nimi setkáváme stále více. Je to proto, že se přirozeně více potíme a tato nepříjemná kožní vyrážka se může velmi objevit. Potničky, které jsou neinfekční a vyvolané přehřátím těla a nadměrným pocením, jsou nejčastěji spojovány s malými dětmi, zejména s kojenci, ale samozřejmě se může dotknout každého. Léčba potniček doma není složitá a většinou se zahojí a zmizí do několika dní. V tomto článku vám poskytneme rady, jak se zbavit potniček, ale ještě lépe předejít jejich vzniku.

Potničky nejčastěji trápí kojence a malé děti. Potničky, také nazývané miliaria, jsou svědivou kožní vyrážkou způsobenou ucpanými potními žlázami v důsledku přehřátí těla a nadměrného pocení. U kojenců je vyskytují nejčastěji v oblasti pasu, stehen (pod plenkou), podpaží, v loktech, na krku, hrudi a zádech. Potničky se mohou objevit také jako důsledek horečnatých onemocnění. Postižená pokožka svědí, a proto dítě může být rozmrzelé a plačtivé.

Prevence a léčba

Prevence a léčba potniček u novorozenců je poměrně jednoduchá. Je důležité udržovat teplotu v místnosti mezi 21 až 24 °C a v noci kolem 16 až 18 °C a pravidelně větrat, aby se dítě nepřehřívalo. Je to nejen zásadní pro dobré a kvalitní spaní, ale také je to skvělá prevence pocení, a tím i potniček.

Doporučuje se oblékat dítě do lehkého, vzdušného oblečení z přírodních materiálů a častěji ho přebalovat, aby nedocházelo k nadměrnému pocení pod plenkou. V horkém létě je také důležité zajistit, aby dítě zůstávalo ve stínu a nebylo vystavováno přímému slunečnímu záření.

Pokud se potničky objeví, můžete aplikovat studené vlhké obklady nebo postižené místo často sprchovat vlažnou vodou. Je důležité vyvarovat se používání mýdel, která by mohla dráždit potničky. Jako přírodní léčebný prostředek se doporučuje použít heřmánek pravý ve formě silného nálevu. Tento nálev se nanáší opatrně na potničky každé 3 až 4 hodiny. U starších dětí se může použít tekutý pudr.

Jak na potničky u dospělých?

Potničky se mohou objevit také u dospělých, zejména v horkém a vlhkém počasí, při letním sportování, tření různých částí těla o sebe (např. stehna, ruce) nebo při nošení těsného oblečení z umělých materiálů. Postupně se na kůži objeví červené skvrny, které se promění v puchýřky. Pokud jsou potničky rozsáhlé, mohou se spojit v jeden velký flek. Svědění, praskání a zasychání jsou běžnými projevy potniček u dospělých. Většinou se samy zahojí během několika dní.

Pro léčbu a prevenci potniček u dospělých je důležité dbát na hygienu. Je vhodné sprchovat se vlažnou nebo studenou vodou, vyhnout se používání horké vody, která by potničky zhoršovala. Doporučuje se nošení vzdušného a volného oblečení vyrobeného z bavlny. Pro potlačení příznaků potniček u dospělých může pomoci aplikace jedlé sody na postiženou pokožku.

Pro léčbu potniček u dospělých se také doporučuje použití bylin jako řepíku lékařského, měsíčku lékařského, heřmánku pravého a dubové kůry. Příprava odvaru z těchto bylin a jejich aplikace na postižené místo pomáhá urychlit hojení potniček.

Potničky jsou nepříjemnou kožní vyrážkou, která se může objevit u dětí i dospělých v období horkého počasí. Dodržování správných preventivních opatření, jako je udržování vhodné teploty a správného oblečení, a správná hygiena pomohou předcházet vzniku potniček. Pokud se však potničky objeví, je možné je léčit doma pomocí studených obkladů, přírodních bylin a správné péče o postiženou pokožku. V případě rozsáhlých potniček nebo přítomnosti infekce je však vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

ZDROJ: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/potnicky-priciny-priznaky-a-lecba/
ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button