Dům a zahradaRady a tipy

Zkuste u vašeho psa metodu BARF. Syrové maso prospívá většině ras

Pokud máte psa, možná jste už slyšeli o metodě B.A.R.F. neboli „Bone and Raw Food“. V podstatě to znamená, že je pes krmen pouze syrovým masem a kostmi. Tento způsob stravování může být vhodný pro všechny psy různého stáří. Proč byste jej měli zkusit i vy a co je vlastně klíčové dodržet, aby strava byla vyvážená a plnohodnotná?

Platí, že BARF má i svá specifika, která nemusí každému majiteli vyhovovat. Je to samozřejmě především manipulace se syrovým masem, ale také často časová náročnost oproti klasickému krmení granulemi nebo jiným krmivem. Dále je nutné počítat s tím, že budete potřebovat větší mrazák nebo mrazící box, ve kterém je třeba maso uskladňovat. Než se pustíte do tohoto způsobu krmení, je vhodné si nastudovat přesný popis složení krmných dávek pro našeho mazlíčka.

Především je potřeba znát základní živiny a poměr bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Jak začít už od štěněte

Pokud se pro barfování rozhodnete, je samozřejmě nejlepší, pokud se do toho pustíte již od štěněte. Pokud jej však například původní majitel neprováděl, není to na překážku a můžete začít klidně i později. Pes zvyklý například na granule může přijímat barf hned ze dne na den. Pamatujte však, že po změně jídelníčku se někdy může objevit zvracení, průjem nebo jiné trávicí problémy. Z tohoto důvodu je vhodnější varianta postupného ubírání původní krmné dávky a postupné přidávání syrové stravy, aby si pes stihl zvyknout a netrápily jej žádné zažívací potíže.

Začněte s lehce stravitelnými druhy masa, jako je například králičí, kuřecí, kachní nebo krůtí. Jako doplněk je vhodné zvolit nenadýmavou zeleninu, což je mrkev, cuketa, listový salát nebo špenát. Přidat můžete i ovoce, např. borůvky, brusinky, jahody, maliny nebo jablka. Ujistěte se, že maso nakrájíte na malé kousky, nebo jej zpočátku raději rozemelte. I ovoce nebo zeleninu je vhodné nastrouhat nebo rozmixovat pro lepší stravitelnost. Přidejte také par kapek kvalitního oleje – ideální je lososový nebo lněný. Vždy je důležité dodržet pestrost stravy a nezapomenout na vitamíny, minerály a další.

Složení stravy

Je to velmi individuální a hodně záleží na tom, jak aktivní váš pes je, zda pobývá venku nebo doma a na mnoha dalších faktorech. Psovi v zátěži nebo při zdravotních problémech je vhodné dávku doplnit o sacharidy ve formě vařených těstovin nebo rýže. Vhodným doplňkem jsou také kosti, které fungují jako zdroj vápníku a fosforu. Kosti by měly tvořit 30 % krmné dávky. Pes si ale musí navyknout na tzv. jehlový reflex, který je velmi důležitý, protože zabrání, aby se úlomek kosti zabodl do střevní stěny.

Přidejte další druhy masa

Později je možné krmnou dávku obohatit i masem ze zvěřiny či o klokaní, lososí, koňské nebo pštrosí maso. Ideální je, pokud maso pořizujete ve specializovaných obchodech zaměřených na BARF, které zaručují kvalitní suroviny. Nepodávejte psovi maso z divočáka z důvodu rizika virového onemocnění. Zapomenout byste měli také na rozinky a hroznové víno, protože mohou způsobit selhání ledvin. Určitě se vyhněte čokoládě, která může vyvolat poruchy srdečního rytmu.

Sledujte reakce psa

Pokud měníte stravu, je vždy potřeba bedlivě zvíře sledovat, abyste předešli možným komplikacím. U některého psa se může objevit alergie na bílkoviny nebo ostatní potraviny. To může mít velmi různé projevy od svědění, škrábání přes vypadávání srsti až po zvracení nebo průjem. Vhodné složení stravy je vhodné konzultovat se zvěrolékařem, který určí přesný jídelníček, a dle příznaků nasadí po dobu 6-8 týdnů tzv. eliminační dietu a následně tzv. provokační dietu.

ZDROJ: https://www.darwinspet.com/resources/raw-pet-food-diets/barf-diet.html

ZDROj obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button