Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Domov pro alergika: Jak uklízet a co nevynechat?

Máte-li doma alergika, jistě dobře víte, že je náročné zajistit, aby doma bylo vždy uklizeno. I když je nyní pylové období pryč, přesto stále existuje ještě mnoho dalších alergenů, které trápí spoustu lidí. Rozhodně tedy nestačí, pokud jednou za týden utřete prach a budete pravidelně větrat. Na co se zaměřit a co byste při úklidu rozhodně neměli podcenit?

Alergie se mohou projevovat různě. Nejčastěji pacientům zduří nosní sliznice, slzí oči nebo se na pokožce mohu objevovat svědivé vyrážky. Obtížnější bývá také dýchání a objevovat se mohou i astmatické záchvaty. Alergikovi nepomůžete tím, že vydezinfikujete celý byt – klíčové je především se pravidelně a efektivně zbavovat nashromážděných alergenů. Jak na to?

Alergie na srst

Tato alergie bývá velmi nepříjemná zejména ve chvíli, kdy už domácího mazlíčka máte a nechcete se jej zbavit. Jestliže chováte psa nebo kočku, ale trpíte alergií na jejich srst, je nutné držet se striktních pravidel. Především je potřeba domácím mazlíčkům vymezit jasný prostor, ve kterém se budou pohybovat, a neměly by vůbec vcházet do místností, ve kterých alergik spí. Je potřeba věnovat zvýšenou pozornost úklidu, abyste alergeny eliminovali. Je jasné, že neodstraníte všechny, ale velkou část jistě ano a na kvalitě života to bude poznat.

Při úklidu se zaměřte hlavně na textil a čalouněný nábytek. Je nezbytné často prát ložní prádlo, povlaky z gauče, ručníky a oblečení. Umývejte také dostatečně povrchy, po kterých se domácí mazlíčci pohybují. Chlupy se totiž dostanou úplně všude. Vyžívejte také speciální prostředky k neutralizaci alergenů, které velmi efektivně pomáhají.

Alergie na plísně

Lidé, kteří trpí alergií na plísně, jsou citliví zejména na jejich spory (výtrusy). Jde o mikroskopické částečky, které ani nejsou vidět, takže netušíte, kolik jich kolem sebe máte. Uvolňují se od jara do podzimu a daří se jim prakticky kdekoliv. Nedá se jich tedy zcela zbavit, ale efektivním úklidem je možné je eliminovat. Především pravidelně kontrolujte všechny rohy v domě. Ve chvíli, kdy uvidíte pouhý náznak plísně, ihned proti ní zakročte speciálními prostředky. Zbavte se všech potravin, u kterých hrozí růst plísňového bujení. Vyplatí se také koupit si čističku vzduchu, která alergeny dokáže pohltit.

Alergie na roztoče

Roztoči jsou mikroskopická stvoření, která ale umí doslova zahltit vaše bydlení. Nachází se převážně v postelích a čalouněném nábytku. Alergii vyvolávají samotní roztoči, ale také jejich exkrementy, které se následně spolu s prachem šíří do celého bytu. Vyplatí se pořídit si protiroztočové lůžkoviny a pravidelně se zbavovat prachu v celé domácnosti. Zbavte se také všech plyšových hraček a zbytečných polštářů a všechno oblečení perte minimálně při teplotě šedesát stupňů Celsia.

Větrání funguje jako prevence

Pokud se chcete vyvarovat alergických obtíží, je nutné především pravidelně a důkladně větrat. Větrání by přitom mělo být spojeno s pořádně otevřenými okny, větrání pomocí ventilačky není ani zdaleka tak účinné. Denně bychom takto okna měly otevřít alespoň čtyřikrát na deset minut. Dlouhodobé větrání, není zrovna optimální, a to kvůli nárůstu vlhkosti, které může vést ke vzniku plísní a prudkému vychlazení bytu. Je důležité větrat také koupelnu, aby se zde po koupání či sprchování netvořily plísně.

Efektivní vysávání

Vyhoďte veškeré sušené květiny nebo malé koberečky a další lapače prachu. Dbejte na pravidelnou výměnu lůžkovin a zajistěte, že se u vás bude poctivě vysávat. Pro alergiky je přitom klíčové nemít doma žádné koberce. I na podlaze se ale hromadí prach a špína, kterých je nutné se denně zbavovat. Pomoci vám v tom může robotický vysavač, který tuhle nepříjemnou práci odvede za vás. Pořiďte si do něj ale speciální filtry, které umí zachytit i jemný pyl nebo roztoče.

Zkuste antibakteriální vysavače

Pomoci mohou speciální antibakteriální vysavače, které vše urychlí a usnadní. Mají uvnitř zabudované UVC antibakteriální světlo, jež dezinfikuje matrace i lůžkoviny – a to vše velice rychle a šetrně. Všechny bakterie, roztoči, prachové částice i viry zmizí doslova během několika málo vteřin. Pakliže chcete snížit množství alergenů, je vhodné si tento přístroj pořídit a pravidelně jej využívat. Ušetříte si mnoho práce a starostí.

Pamatujte, že pravidelnost je klíčová. Pokud se vám podaří nastavit si určitou rutinu, bude pro vás snazší vše zvládat a nikdy nezapomenout.

ZDROJ: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/allergies/in-depth/allergy/art-20049365

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele cottonbro ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button