Dům a zahradaRady a tipy

S prvními jarními paprsky přichází čas na setí. Které plodiny patří mezi jarní otužilce?

Také už se těšíte na jaro? My se nemůžeme dočkat! A březen je přesně tím měsícem, kdy se naše toužebné očekávání začíná pomalu měnit v realitu. Zejména pokud máte zahradu a chystáte se i letos zasévat, je právě březen měsícem, kdy je třeba se pustit do práce. Na záhony už můžou přijít semínka brzké jarní nebo kořenové zeleniny. Co všechno je aktuálně možné zasévat a jak se o malé rostlinky starat, aby nepomrzly?

Samozřejmě platí, že o tom, zda je vhodné zasívat, nerozhoduje datum v kalendáři, ale spíše počasí. Někdy je půda na výsev připravená již od konce února, jindy je sníh ještě v polovině března a rozhodně se tedy nedá začínat s nějakým setím nebo dalšími pracemi na zahradě. Proto je především potřeba pečlivě sledovat předpověď počasí a podle toho vyhodnocovat situaci.

Platí, že půdu je možné začít obdělávat, když už je rozmrzlá. Jak to poznat? Nejjednodušší je to vyzkoušet – zajeďte rýčem asi třicet centimetrů hluboko a podle toho poznáte, zda je hlouběji ještě zmrzlá, anebo ne. Jestliže ne, můžete se s chutí vrhnout do práce. Je také třeba myslet na to, aby zemina byla před výsevem proschlá, protože když je mokrá a těžká, bude se s ní jen velmi obtížně pracovat.

Jarní otužilci

Na jaře se už všichni těšíme na to, kdy budeme konečně moci zasít a užít si první jarní výpěstky. Mezi největší jarní otužilce patří ředkvičky a saláty a přidat k nim můžete také špenát a kopr. Semínka těchto plodin totiž dokážou klíčit již při teplotě 3 až 4 °C. Jestliže chcete, aby klíčení postupovalo rychleji, hodí se je zasít na pařeniště. Případně můžete záhon přikrýt bílou netkanou textilií, která přece jen trochu izoluje. Jakmile rostlinky vykouknou, nezapomeňte textilii přes den sundávat, aby k zelenině mohlo slunce, ale na noc ji zase pečlivě přikryjte, aby jemné výhonky nepomrzly.

Druhá polovina března dává šanci dalším odrůdám

Druhá polovina března už bývá obvykle teplejší a sluníčko začíná hřát více a více. Na venkovní záhony se proto dá začít vysívat také mrkev nebo petržel. I nadále pokračujte ve výsevu salátu, špenátu a ředkviček, k nim můžete pomalu přidávat i hrách. Na úplném konci měsíce obvykle přichází čas na výsadku cibule. Ta potřebuje přece jen trochu více tepla.

Jak nachystat půdu?

Jestliže jste půdu zvládli zrýt již na podzim, je připravená a není nutné rytí opakovat. Pokud navíc máte na záhonech dostatečně kyprou zeminu, bude stačit, když ji zpracujete hráběmi, lehce ji načechráte a případně z ní odstraníte plevel nebo jiné rostlinné zbytky. Zelenina, která se vysévá v březnu, nemá ráda přímé hnojení, takže nepřidávejte žádný hnůj, maximálně jen trošku kompostu.

Jak postupovat při prvním jarním výsevu?

Do připravené zeminy si nachystejte řádky. Řádky dělejte tak hluboké, jak vyžadují jednotlivé plodiny – informaci o tom najdete přímo na balíčku se semínky. Obvyklá hloubka je však okolo dvou centimetrů. Do nachystaných řádků poté vkládejte nebo sypte semínka. Třeba špenát a ředkvičky mívají větší a kulatá semínka, ale petržel má semínka droboučká. Usilujte o to, aby byl výsev co možná nejvíce rovnoměrný. Jakmile máte hotovo, zahrňte řádky zeminou a lehce je uhlaďte obrácenou stranou hrábí. Označte si, co jste kam zaseli, abyste pak přesně věděli, kde co je a jak se čemu daří. Jestliže se vám zdá zemina suchá, nebojte se ji po výsevu lehce zalít. I následně udržujte půdu dostatečně vlhkou, aby semínka nevyschla a vyklíčila. A pak už se jen můžete těšit na první chutné výpěstky!

ZDROJ: https://www.costafarms.com/get-growing/news/10-things-to-do-in-your-garden-in-march

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button