Rady a tipy

Korálkování je zábava, při níž si můžete vyrobit i krásný šperk

Již naši starověcí předkové se velmi rádi zkrášlovali celou řadou ozdobných předmětů a šperků, které vyráběli ze dřeva, kamene a hlíny a později z kovu, velmi primitivními technikami výroby. Pro jejich zdobení využívali především perleť a lastury, neobvyklé však nebyly ani zvířecí zuby či kosti. Dokládá to i celá řada historických nálezů. Šperky byly také symbolem moci a uznání. Šperkařská tradice se rozvíjela i v pozdějších dobách. Na našem území se v minulosti dařilo sklářům, zlatníkům i kovotepcům.

I v současné době jsou šperky, především náramky z korálků, velmi oblíbeným doplňkem a to nejen žen, ale i mužů. Mohou to být šperky vyrobené z drahých kovů a kamenů, ale i šperky bižuterní.

Pro někoho může být zábavou, ale zároveň i velkou výzvou vyrobit si šperk, který nikdo jiný nemá. Korálkování je zábavná ruční tvorba, která s sebou přináší výrobu šperků různými korálkovými technikami. Mezi nejčastější a velmi oblíbené výrobky patří náramky.

Náramky z korálků

Náramky z korálků jsou nadčasové a také velmi oblíbené. V devadesátých letech byly v oblibě náramky v etno stylu. V současné době se do popředí dostávají náramky šité nebo takové, pro jejichž výrobu se vyžívají korálky z minerálů.

Zakoupit si náramek dnes není problém. Velké množství různých druhů za různou cenu naleznete nejen v obchodech kamenných, ale také v e-shopech. Ale každý přece touží mít originál a to se vám asi, v případě, že si šperk pořídíte v obchodě nebo na e-shopu, podaří málokdy. Co tedy dělat? Není nic snazšího, než si svůj vlastní náramek vyrobit sami.

V jednoduchosti je krása

V současné době jsou velkým hitem jedno nebo i víceřadé náramky, na jejichž výrobu se používají minerály nebo další přírodní druhy materiálů. Minerálů je celá řada i barevná škála. Můžete si vybrat korálky z minerálů, které jsou vhodné pro vaše znamení zvěrokruhu nebo sáhnete do nabídky minerálů dle jejich vlastností. Korálky se navlékají na pružnou gumičku nebo ocelové lanko a lze je doplnit různými kovovými komponenty a přívěsky, nejčastěji z chirurgické oceli.Tyto náramky lze také využít i jako symbolické dárky. Lze tak zhotovit náramky partnerské nebo přátelské, které obsahují minerály, jež se vzájemně doplňují. Mnohdy se náramky doplňují o korálky s písmenky, která vytvářejí jméno či určité slovo, jež má, pro obdarovanou osobu osobní význam.

Náramky šité z korálků

Pokud jste kreativní, baví vás vytvářet vlastní šperky, přijmete výzvu a rozhodnete se vyzkoušet si něco složitějšího, pak přicházejí na řadu náramky šité z korálků. Celá řada e-shopů s korálkovými potřebami nabízí zajímavé návody a dokonce i korálkové stavebnice, kde si k návodu můžete zakoupit potřebný materiál na výrobu konkrétního šperku.

  • Korálky na náramky

Pro náramky můžete vybírat korálky z velmi pestré škály, existuje totiž velké množství různých druhů. Pokud jste však v šití šperků začátečník, raději sáhněte po něčem jednodušším. Pro začátek si pořiďte základní výbavu do níž patří rokajl, speciální korálková jehla a korálková nit.

Rokajl je druh korálků, které se používají pro výrobu šperku. Sáhněte do nabídky kvalitního českého rokajlu, rokajlu Matubo či japonského. Čím budou korálky pravidelnější, tím lépe se vám s nimi bude pracovat. Rokajl lze kombinovat i s dalšími druhy korálků, nejčastěji drobnějšími mačkanými, broušenými, plastovými nebo dřevěnými. Poslední dva zmíněné druhy se velmi často používají pro obšívání a vytváření přívěsků k náramkům.

  • Speciální korálková jehla

Vzhledem k tomu, že korálky na výrobu šperků jsou velmi drobné, s malým otvorem, je pro výrobu potřeba i speciální druh jehly. Je velmi tenká, má úzké ouško a oproti běžným jehlám je o něco delší. Nelekněte se, když se jehla během šití ohne nebo zlomí, bohužel se to stává velmi často. Také možná budete zpočátku mít problém navléknout nit do ouška jehly, to je totiž tak tenké, že se zdá, že v jehle ani není. Nepomůže vám ani pověstný navlékač, který možná používáte pro běžné jehly.

  • Nit

Pro korálkové šití se využívají různé speciální návlekové materiály, které jsou velmi tenké, ale pevné a téměř nepružné. V nabídce je také poměrně široká barevná škála.

 

Velký výběr materiálů pro výrobu různých druhů náramků nabízí e-shop České korálky.

Pokud se tedy rozhodnete nějaký šperk si vyrobit, vězte, že ať je výsledek jakýkoli, vždy to bude originál, který je jen a jen váš.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button