Krása a módaRady a tipy

Chcete mít zářivý úsměv? Odhalujeme tajemství zdravé dutiny ústní

Jak dobře se umíte starat o své zuby? Možná si myslíte, že znáte všechna fakta, pokud jde o péči o ústní dutinu, ale existuje mnoho mýtů o zubech a správné péči o ně, které vás mohou vyvést z omylu.

Pokud jde o zubní hygienu, existuje nespočet mylných představ, které se předávají z generace na generaci. Může být obtížné oddělit fakta od výmyslů – od toho, jak často si máte čistit zuby, až po to, zda je či není nutné používat zubní nit.

Udržování dobrého stavu ústní dutiny je pro celkovou pohodu zásadní, ale k tomu, abychom tak mohli činit efektivně, je důležité mít přesné informace. V tomto článku vyvrátíme běžné zubní mýty a odhalíme pravdu o čištění zubů a používání zubní nitě. Pochopením faktů si můžete zajistit, že vaše rutinní péče o ústní dutinu bude skutečně účinná a prospěšná pro vaše zuby a dásně.

5 nejčastějších mýtů o péči o zuby

Mýtus č. 1: Čím silněji, tím lépe

Prvním častým mýtem je, že vyšší tlak při čištění zubů je vyčistí lépe než jejich jemné čištění. Příliš intenzivní čištění zubů však může zuby a dásně ve skutečnosti poškodit, což vede k opotřebení skloviny a ústupu dásní. Chcete-li si účinně vyčistit zuby, používejte zubní kartáček s měkkými vlákny a jemné krouživé pohyby.

Mýtus č. 2: Zubní nit není nutná

Dalším častým mýtem je, že zubní nit není nutná k udržení zdravých zubů. Zubní nit je však nezbytnou součástí udržování dobrého zdraví ústní dutiny. Zubní nit pomáhá odstraňovat plak a částečky potravy z mezizubních prostor, kam zubní kartáček nedosáhne. Také může pomoci snížit riziko onemocnění dásní a vzniku zubního kazu tím, že zabraňuje hromadění bakterií kolem linie dásní. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete používat zubní nit alespoň jednou denně.

Mýtus č. 3: Nejlepší je čistit si zuby hned po jídle

Je rozšířeným omylem, že čištění zubů ihned po jídle je nejlepší způsob, jak si udržet dobré zdraví ústní dutiny. Ve skutečnosti to však může být pro zubní sklovinu vašich zubů škodlivé a abrazivní. Kyseliny z některých potravin a nápojů, jako jsou citrusové plody a limonády, mohou při příliš brzkém čištění zubní sklovinu oslabit.

Mýtus č. 4: Bělící zubní pasta funguje lépe než běžná zubní pasta

Ačkoli bělící zubní pasty mohou zlepšit barvu vašich zubů, nemusí být nutně účinnější než běžné zubní pasty, pokud jde o jejich čisticí funkce. Běžné zubní pasty s fluoridy jsou zubními lékaři doporučovány jako nejlepší způsob, jak udržovat dobrou ústní hygienu. Pokud chcete mít zářivější úsměv, je nejlepší navštívit odborníka, který provede bělení zubů.

Mýtus č. 5: Čištění zubů jednou denně je dostačující

Navzdory všeobecnému přesvědčení nestačí pro správnou ústní hygienu čistit si zuby pouze jednou denně. Rozhodně se doporučuje čistit si zuby dvakrát denně fluoridovou zubní pastou a kartáčkem s měkkými vlákny. To pomůže odstranit zubní plak a částečky jídla a také zabrání usazování bakterií a vzniku zubního kazu. Kromě čištění zubů dvakrát denně se také doporučuje alespoň jednou denně používat zubní nit, která pomáhá odstraňovat plak a částečky jídla z mezizubních prostor.

Důležitost správných hygienických návyků v ústní dutině

Prevence zubního kazu a parodontózy

Správné návyky ústní hygieny jsou nezbytné pro udržení dobrého zdraví zubů a celkové pohody. Čištění zubů dvakrát denně a používání zubní nitě alespoň jednou denně pomáhá předcházet zubnímu kazu a parodontóze, což je infekce dásní způsobená nahromaděním bakterií. Čištěním zubů a pravidelným používáním zubní nitě pomáháte odstraňovat plak a částečky potravy z mezizubních prostor, což může snížit riziko vzniku zubního kazu a onemocnění dásní.

Pomáhá udržovat zdravý úsměv

Správné návyky ústní hygieny vám také pomohou udržet si krásný úsměv po mnoho let. Pravidelné čištění zubů kartáčkem a zubní nití pomáhá odstraňovat plak, částečky jídla a nahromaděné bakterie, které mohou způsobovat změnu barvy zubů a vést ke špatnému dechu.

Zabraňuje zápachu z úst

Pravidelné čištění zubů kartáčkem a zubní nití také pomáhá předcházet zápachu z úst. Bakterie nahromaděné na zubech a jazyku mohou způsobovat nepříjemný zápach, ale čištěním zubů kartáčkem a zubní nití dvakrát denně můžete toto hromadění bakterií omezit a osvěžit si dech. Používání ústní vody, která obsahuje antibakteriální složky, může dále pomoci snížit množství bakterií v ústech a bojovat proti zápachu z úst.

Podporuje celkové zdraví

Správné hygienické návyky v ústní dutině mohou také podpořit celkové dobré zdraví. Špatná ústní hygiena je spojována s různými zdravotními potížemi, včetně srdečních onemocnění a mrtvice. Pravidelným čištěním zubů a používáním zubní nitě můžete snížit riziko vzniku těchto závažných onemocnění.

Tipy pro správnou péči o ústní dutinu

  • Čistěte si zuby dvakrát denně: Důležité je čistit si zuby alespoň dvakrát denně, ráno a před spaním. Pomůže to odstranit plak, částečky jídla a nahromaděné bakterie, které mohou způsobit zubní kaz a onemocnění dásní.
  • Denně používejte zubní nit: Zubní nit alespoň jednou denně pomáhá odstranit plak a částečky potravy z mezizubních prostor, což může snížit riziko vzniku zubního kazu a onemocnění dásní.
  • Používejte antibakteriální ústní vodu: Používání ústní vody, která obsahuje antibakteriální složky, může pomoci snížit množství bakterií v ústech a bojovat proti zápachu z úst.
  • Udržování zdravé stravy: Správná ústní hygiena vyžaduje také zdravou stravu. Vyvážená strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny a nízkým obsahem cukru vám pomůže udržet zuby a dásně zdravé. Vyhýbání se sladkým nápojům a pochutinám, jako jsou limonády, sladkosti a zpracované potraviny, může také pomoci snížit riziko vzniku zubního kazu.
  • Pravidelně navštěvujte zubaře: Pravidelné prohlídky u zubního lékaře jsou pro udržení dobrého stavu ústní dutiny nezbytné. Váš zubní lékař bude schopen vyšetřit vaše zuby a dásně, včas odhalit případné problémy a v případě potřeby provést preventivní ošetření.

Důležité je také dodat, že to samé se vztahuje také na péči o zuby malých dětí. Nezáleží na tom, zda jde o zuby mléčné nebo již dospělé – v každém případě je potřeba o ně pečovat a u dětí již od počátku nastavit správný návyk péče o svou dutinu ústní.

ZDROJ: https://primanapady.cz/clanek-393640-odhalujeme-tajemstvi-spravneho-cisteni-zubu-myty-a-fakta-ktera-ovlivnuji-vas-usmev
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Shiny Diamond: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/rty-usmivani-usmev-rtenka-3762453/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button