Dům a zahradaRady a tipy

Jak vybrat správnou podlahu? Klíčové je myslet na funkci, odolnost a péči

Ať už stavíte, nebo rekonstruujete, téměř vždy vás bude zajímat podlaha. V bytě zabírá největší souvislou plochu a zcela zásadně rozhoduje o tom, jak se vám v bytě bude žít a jak bude celkově vypadat. Klíčové je, aby byla bezpečná, odolná, trvanlivá a snadno udržovatelná.

Vybrat podlahu proto může být náročné a je zásadní neudělat chybu. Vybíráme dle toho, kolik hodláme investovat do údržby, dále pak také třeba podle toho, zda doma máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Kritérií je ale spousta, a hlavně je zásadní si vše dobře promyslet.

Podle funkce místnosti

Materiál podlahy by měl být příjemný na dotek, nestudit, odolávat dobře poškození a také mít hezký design, který se hodí k vašemu interiéru. Při výběru podlahovin je třeba se řídit dle zátěžových tříd. V obývací místnosti vám bude stačit podlaha se středně náročnou zátěží, takže zde můžete více vsadit na design a barvy podle vaší volby.

Do ložnice nebo dětského pokoje se může hodit příjemná korková podlaha, vinylová podlaha nebo dřevěná podlaha. Je však třeba myslet také na teplotní komfort. Betonové stěrky a dlaždice jsou studené, takže pokud je chcete vybrat, zároveň se vyplatí uvažovat o podlahovém vytápění. Pokud máte například doma psa, pak je třeba zvážit odolnější typy podlah, protože drápky dovedou třeba na lakovaných parketách nadělat pěknou paseku.

Laminátová podlaha

Plovoucí laminátové podlahy jsou velmi oblíbené a nabízí spoustu atraktivních vlastností. Velkou výhodou je například to, že přenášejí zatížení konkrétního místa podlahy do okolí, nezanechávají tedy na sobě místa po těžkých předmětech.

Oproti dřevěným podlahám také lákají nižší cenou, která je dána samotnou konstrukcí podlahy. Nášlapná vrstva bývá vyrobena z melaminové pryskyřice na podkladním dekoračním papíru, který má nejčastěji dřevěný vzor, ale může imitovat i jiné typy povrchů. Čím kvalitnější je melaminová pryskyřice, tím vyšší je číslo udávající kvalitu povrchu. Laminát má úžasné praktické vlastnosti a mnoho lidí oceňuje také jeho snadnou pokládku. Poškozenou lamelu lze také v případě potřeby vyměnit za nepoškozenou. Laminát je tedy dobrou volbou pro každého, kdo hledá spolehlivou, estetickou a trvanlivou podlahu. Navíc se dá také instalovat společně s podlahovým vytápěním.

Dřevěná podlaha

Dřevo je stále dost oblíbené, a to zejména díky svým termoregulačním vlastnostem. Podlahy ze dřeva jsou proto teplé a příjemně se po nich chodí. To s sebou však nese i to, že dřevo poměrně citlivě reaguje na teplotní změny. Proto se například nepříliš hodí na podlahové vytápění a může také reagovat na změny vlhkosti vzduchu. Tam, kde se rozhodneme použít dřevo, by měla být relativní vlhkost vzduchu kolem 45-60 % a teplota 15-24 stupňů Celsia. Dřevo je také dost nákladné, takže investici do něj nakonec řada lidí prostě z ekonomických důvodů přehodnotí.

Vinylová podlaha

Má své pro i proti. Je ideální třeba do chodby i do kuchyně, ale své místo najde i v ložnici, nebo se hodí do dětských pokojů. Tepelný komfort zvýší i instalace podlahového vytápění. Určitou nevýhodou je náchylnost vinylu na změnu povrchové teploty. Také bývá komplikací, že podklad pro vinylovou podlahu musí být vždy dokonale rovný a hladký, protože vinylové dílce okopírují každou nerovnost a vy ji pak budete pod svýma nohama nepříjemně cítit.

Korková podlaha

Korkové podlahy jsou ideální volbou pro ty, kdo hledají přírodní povrch a podlahovinu pružnou, tichou a teplou. Také jsou tyto podlahy velmi ekologické, nealergické a odolné proti plísním. Pomohou tam, kde chcete ztlumit kročejový hluk, protože se skutečně jedná o mimořádně tiché podlahy. Jsou vhodné pro podlahové topení a pokud se o ně dobře staráte, jsou i velmi trvanlivé.

Bambusová podlaha

Bambusové lamely jsou velmi ekologické a oblíbené u těch, komu není životní prostředí lhostejné. Vynikají extrémní tvrdostí, jsou téměř o polovinu tvrdší než dub nebo buk. I proto jsou stále oblíbenější, byť ještě před pár roky se o nich moc nehovořilo. Vzory a barva této podlahy jsou dané skladbou bambusových stébel, mohou být tedy spíše tmavé nebo spíše světlé.

Co tedy vybrat?

Každá rada je drahá, ale platí, že pokud je u vaší podlahy klíčovým parametrem otěruvzdornost, sáhněte po kvalitním laminátu, jde-li vám spíše o odolnost proti vodě a vlhkosti, bude pro vás lepený vinyl tím nejlepším. Sázíte-li na přírodu a přírodní materiály, bude vám dokonale sedět dřevěná, bambusová či korková podlaha.

ZDROJ: https://www.thespruce.com/how-to-choose-flooring-1821631
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Reilly Smith: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/drevo-budova-stavba-architektura-418205/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button