Dům a zahradaRady a tipyZdraví

10 rostlin, které vám vyčistí vzduch v interiéru

Pokud nemáte ve svém domě čističku vzduchu , nebo chcete jen učinit zvláštní opatření, doporučujeme přidat několik z těchto pokojových rostlin do nejdůležitějších oblastí vašeho domova. Je to skvělý první krok ke zlepšení kvality vzduchu ve vašem domě.

1. Spathiphyllum (Peace Lily)

Nádherná rostlina s bílými květy. Je nenáročná, takže její pěstování zvládnou i ti, kteří nejsou zrovna zdatnými zahradníky. Vyžaduje jen malé množství vody a nepotřebuje ani mnoho světla. Nevystavujte ji přímému slunečnímu svitu. Je účinná při odstraňování těkavých organických látek z ovzduší a to včetně formaldehydu, trichlorethylenu a benzenu.

2. Chrysanthemum morifolium

Tato pokojová květina je další populární vytrvalou rostlinou, kterou rádi pěstujeme v našich domovech. Miluje přímé sluneční světlo a potřebuje střední zálivku. Její květy nejen pomáhají rozzářit prostor, ale také čistí vzduch od chemikálií, které se běžně vyskytují v každé domácnosti. Patří mezi ně především formaldehyd, xylen, amoniak, benzen, toluen a trichlorethylen. Pozor rostlinka je jedovatá pro zvířata.

3. Epipremnum aureum 

Je to jedna z nejpopulárnějších rostlin, které nacházíme v domácnostech. Je velmi snadné o ni pečovat. Pomáhá čistit vzduch od látek jakou jsou benzen, trichlorethylen, xylen a formaldehyd. Opět může být toxická pro domácí mazlíčky.

4. Dracaena reflexa 

Je to stálezelený keř, který nepotřebuje přehnanou péči. Potřebuje místo s nepřímým slunečním svitem a mírně vlhkou půdu. Je jednou z nejvíce účinných rostlin, co se týče odstraňování formaldehydu z ovzduší. Domácí mazlíčky však od ní udržujte v přiměřené vzdálenosti.

5. Sansevieria trifasciata

Tato rostlinka je také známá tím, že zlepšuje kvalitu ovzduší vaší domácnosti. Absorbuje velké množství toxinů, které se nacházejí ve vzduchu a to včetně formaldehydu, oxidu dusíku, benzenu, xylenu a trichlorethylenu. I když její původ je v severní Americe, v poslední době se rozšířila po celém světě. Nepotřebuje velké množství světla, preferuje však světlo jasné. Půda postačí mírně vlhká. Při požitím domácím mazlíčky, může být pro ně toxická.

6. Rhapis excelsa 

Snese i tmavé zákoutí, je schopna tolerovat nižší hladinu světla, vysoké množství vody i různé tepelné rozpětí. Tato pokojová rostlina dává přednost tomu, aby žila ve vlhké půdě, potřebuje správnou drenáž, abyste zabránili hnilobě kořenů. Rhapis excelsa patří k nejlepším pokojovým rostlinám používaným pro čištění vzduchu od formaldehydu, amoniaku, xylenu a toluenu.

7. Anthurium andraeanum

Stálezelená rostlinka, která je známá především díky svým nádherným květům. Je neuvěřitelně účinná při čištění ovzduší od formaldehydu, amoniaku, toluenu a xylenu. Je to však rostlina, která vyžaduje náročnou péči. Pokud se rozhodnete pěstovat tuto rostlinku, ujistěte se, že jí poskytnete dostatek nepřímého světla. Upřednostňuje prostředí s vysokou vlhkostí. Je jedovatá a to nejen pro zvířata, ale i člověka.

8. Hedera helix

Další velmi oblíbená rostlina, která pomáhá čistit ovzduší ve vašem domě. Je účinná při čištění ovzduší od benzenu, formaldehydu, xylenu a toluenu. Některé studie ukazují, že pomáhá omezovat výskyt plísní v domácnosti. Je také velice oblíbenou rostlinou při venkovních terénních úpravách. Lze ji použít jako pozemní kryt pro místa, kde neroste tráva. Péče o tuto rostlinku je relativně snadná. Pěstujte ji v místech s konstantní teplotou, dostatkem přímého slunečního světla a dostatkem vody.

9. Gerbera jamesonii

Krásná kvetoucí rostlinka pocházející z oblasti východní Afriky. Nejčastěji se pěstuje ve venkovních prostorách. Je však ideální pro vnitřní prostory, neboť může zlepšit kvalitu ovzduší. Je účinná při čištění vzduchu od formaldehydu, benzenu a trichlorethylenu. Preferuje plné sluneční záření, dostatek vody a vlhkou půdu.

10. Ficus benjamina

Této stálezelené rostlině se daří dobře jak uvnitř, tak i ve venkovních prostorách. Pokud ji budete pěstovat jako rostlinu pokojovou, umístěte ji tam, kde je dostatek jasného, nepřímého, přirozeného světla. Slunce by mohlo spálit její listy. Zalévejte ji tak, aby půda nebyla moc mokrá, zabráníte tak kořenové hnilobě. Tato rostlina je jedovatá pro zvířata.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button