Krása a módaRady a tipy

Kousání nehtů a kůžičky může mít vliv na vaše zdraví

Stává se občas, že když jste nervózní, začnete si kousat nehty nebo kůžičku okolo nich? Nebo to děláte pravidelně a vědomě. Ve společnosti kousání nehtů vypadá nevhodně a navíc, když někomu podáte ruku a on uvidí okousané nehty a kůžičku okolo, nepůsobí to dobře. Měli byste s tímto zlozvykem ihned přestat!

Časté okusování nehtů

Asi každý z nás zná někoho, kdo si okusuje nebo někdy okusoval nehty či kůžičku okolo nich. Jde o velmi častý zlozvyk, který často provozují děti, ale mnohdy se drží lidí i v dospělém věku. Proč si lidé vlastně nehty koušou? Je to pravděpodobně ve chvílích, kdy se cítí nervózní a potřebují se uklidnit.

Jde o zlozvyk, který je známý jako Dermatofagie a byl spojován s obsedantně kompulzivní poruchou (OCD) a dalšími typy úzkostných poruch. Může však jít jen o příčinu nadmíry stresu. Někteří lidé jsou úzkostlivější než jiní, proto s tímto zlozvykem nemohou účinně bojovat a zbavit se ho.

Je to nebezpečné?

Máte se bát? Dermatofagie bývá tak jako tak škodlivá, nejen pro kůži a nehty, ale také pro vaše tělo a zdraví. Když si koušete nehty, může se stát, že bakterie, které uplívají na nehtech a kůžičce se dostanou do vašeho těla. I když si ruce myjete poměrně často, saháte na kliku, mobilní telefon, okno, dveře, notebook a další a další věci, kde bakterie bývají.

Jde tak o hlavní příčinu, proč lidé trpí vážnými infekcemi v oblasti nehtů. Kutikuly na nehtech mohou být napadeny bakteriemi, zvláště pokud koušete nehty a kůžičku často. Je důležité myslet na své zdraví a přestat s tímto zlozvykem. Jak na to?

  • Během stresových situací žvýkejte žvýkačku či svou mysl jinak zabavte
  • Pořiďte si antistresový míček nebo spinner
  • Snižte stres jinou formou (čaje, oříšky a podobně)
  • Pořiďte si lak na nehty, který brání kousání nehtů

Zdroj

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button