CestováníRady a tipy

Kdy je cestovní pojištění nutnost a kdy vás zachrání „modrá kartička“?

Při cestách do zahraničí se vyplatí myslet i na vaše zdraví. Patříte k těm, kteří si při cestě do zahraničí uzavírají cestovní pojištění, i když se jedná třeba jen o jednodenní cestu, anebo raději spoléháte na štěstí, že se vám nic nestane? Zmatky totiž může způsobovat také ona modrá kartička, tedy Evropský zdravotní průkaz. Jak to ale funguje a kdy se na ni můžete spolehnout?

Průzkumy uvádějí, že přibližně pětina Čechů pravidelně míří za hranice naší vlasti bez sjednaného cestovního pojištění. Riskují? To je otázka, na kterou známe odpověď.

Evropský zdravotní průkaz (EHIC) vám v zemích EU, EHP a Švýcarsku zajistí stejné základní ošetření, které by zde dostal také místní občan v rámci povinného zdravotního pojištění, tedy ošetření ve veřejně financovaných zdravotnických zařízeních.

Platí tedy, že pokud je nějaké ošetření, které potřebujete, místním pojištěncům poskytováno zdarma, nebudete za něj platit ani vy. Trochu překvapením ale může být to, že za případnou poskytnutou péči vždy zaplatíte stejné spoluúčasti, které musí hradit občané daného státu, případně další zákonné poplatky. To často nemusí být vůbec malé peníze, protože obvykle bývají zejména v západních zemích tyto poplatky dost vysoké.

Na jakou péči máte nárok?

Péče by vám měla být poskytnuta v takovém rozsahu, abyste se do své domácí země nemuseli jen kvůli nemoci nebo zranění vracet dříve, než jste zamýšleli. Pozor si však dejte na „zdravotní turistiku“, kdy cíleně vycestujete za nějakým zákrokem do zahraničí. V případě, že z nějakého důvodu uhradíte nezbytnou zdravotní péči v hotovosti, máte zpětně nárok na náhradu takto vynaložených nákladů.

Co můžete očekávat s modrou kartičkou?

V zemích Evropské unie, EHP a Švýcarska máte nárok na ošetření z důvodu úrazů, ale samozřejmě také při náhlých onemocněních nebo zhoršení zdravotního stavu. Stejně tak vám musí být poskytnuta péče související s chronickým onemocněním, příkladem je třeba dialýza, ale je nutné se předem domluvit se zdravotnickým zařízením.

Myslete nicméně na to, že v rámci Evropského zdravotního pojištění není hrazen letecký transport, spoluúčast, repatriace nebo preventivní prohlídky vyjma například péče v těhotenství. Pozor si dejte také na to, zda a v jaké výši jsou jednotlivé úkony v dané zemi hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Problémy často bývají například se zubním ošetřením, které se mnohdy může hodně prodražit.

Jak to je mimo EU?

Co se týká ošetření mimo Evropskou unii, bude pojišťovna hradit jen náklady na neodkladnou zdravotní péči – tedy bezprostřední ohrožení života. Zbytek vám ale z veřejného pojištění hrazen nebude. To se pak částky za ošetření mohou skutečně vyšplhat do závratných výšek, klidně i do milionů korun. Bez dodatečného zdravotného cestovního pojištění budete ale na úhradu těchto nákladů sami.

Pojistit se, nebo ne?

Pokud chcete mít na dovolené klidnější spaní, cestovní pojištění se rozhodně vyplatí. Pomůže nejen s přímým proplacením potenciálních nákladů, ale často nabízí také asistenční služby, například pomoc s vyhledáním lékaře či tlumočení.

Na cestovním pojištění tedy nemá smysl šetřit. Speciálně to samozřejmě platí pro území mimo Evropu, kde vám ani modrá „kouzelná“ kartička nebude nic platná. Součástí cestovního pojištění bývá i odpovědnost za škody, což také není nic výjimečného. Může se stát, že někomu způsobíte například úraz. Následně byste bez pojištění byli vy odpovědní za náklady na léčení a rekonvalescenci, které se v zahraničí mohou vyšplhat vysoko.

ZDROJ: https://www.cap.cz/vse-o-pojisteni/cestovni-pojisteni

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: RODNAE Productions: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/rameno-ruce-zraneni-prvni-pomoc-6520110/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button