Dům a zahradaRady a tipy

Průvodce, jak na moderní koupelnu?

Pokud chceme budovat moderní, a tedy v určitém směru dokonalou, koupelnu, jsme postaveni před mnoho problémů. Jsou to peníze, prostory, materiál, vybavení, barvy, instalace a podobně. Moderní koupelna se velmi odlišuje od toho, co bylo moderní pro generace před 100 lety. Probereme si jednotlivé tipy a rady, jak moderní koupelny dosáhnout.

Tradice zavazuje?

Pokud někdo uvažuje o toaletě v koupelně, určitě se většina lidí přikloní k řešení, které má ve své paměti z rodiny. Kdo je zvyklý na malý prostor s toaletou, pohled při stejné situaci do velkého prostoru je nepříjemný. V současnosti je moderním trendem, aby toaleta byla součástí koupelny, ovšem v rámci tradice ji máme většinou zvlášť.

Zápory jedné místnosti

Ve většině případů jedna místnost chod domácnosti a rodiny nijak neobtěžuje, ovšem někdy je situace, když má člověk třeba nějaké vnitřní problémy, zvláště při velké straně, že je nerad kýmkoliv viděn. Dále, máme-li doma větší společnost, je ruch v koupelně určitě větší a současně je v časté permanenci i toaleta, ale pro lidi, kteří se intimně neznají, je jistě nevhodné, aby se současně setkali na toaletě a druhý u umyvadla. To lze řešit nějakým vhodným závěsem nebo zástěnou. Navíc je nutno počítat s tím, že potřeba nepatří k voňavým záležitostem a během krátké chvilky vyvětrat větší místnost také nejde.

Klady jedné místnosti

Toaleta na koupelně umožňuje získat větší prostor, který je vhodný pro malé děti a lidi s různými zdravotními handicapy. Dnes je možné si vybavit koupelnu jednotně řešenými umyvadly, vanou, toaletou, pisoárem i případně bidetem, což dává koupelně elegantní vzhled. Vše v jedné místnosti je také při stavbě nového bytu (domu) lacinější.

Zápory dvou místností

Největším nedostatkem odděleného záchodu od koupelny je hygiena. Většina slušných lidí touží si po použití toalety si umýt alespoň ruce, takže musí vyhledat koupelnu. Pokud mají problémy, případně jde o malé děti, nečistota jejich rukou při cestě ke umyvadlu může zanechat stopy přinejmenším na klikách. Řešením je malé umyvadlo přímo na toaletě, ale to jsou další náklady a zmenšení manipulačního prostoru kolem toalety, což v případě zdravotních omezení zejména u starších lidí je nevýhodné.

Klady dvou místností

Největším kladem je určitě soukromí, ostatní již vyplynulo z předcházejících řádků. Přes všechny tlaky odborníků, jejichž úmysly mohou být ale různé, při přestavbách starších a výstavbách nových koupelen a WC bude většina podle přání investorů směřovat k odděleným místnostem. Pro ty, kteří staví nové domy, asi bude levnější mít vše pohromadě.

Vana nebo sprchový kout

Pokud máme možnost, je samozřejmě mít v koupelně obé, ale většinou jsou pro koupelny vyčleněny tak malé prostory, že se musíme rozhodnout pouze pro jedno. Obvykle do menší koupelny sprchový kout, pro větší pak vana.

Teorie vany

Již za námi jsou časy, kdy se vana používala v pracím procesu zejména pro namáčení. To obvykle probíhalo od večera přes noc, takže na koupání nebylo možno pomýšlet. Dnes máme většinou automatické pračky, takže vana je určená pro koupání, případně pro pobyt vánočního kapra před Štědrým dnem.

Výhody vany

Koupání ve vaně je určitě příjemnou relaxaci. Společné koupání rodičů s malými dětmi, případně milujících se partnerů, určitě přispívá k prohloubením společných svazků. Přidáním solí a jiných přísad koupel ve vaně může mít i určitý zdravotní aspekt. Zejména pro děti je koupání ve vaně příležitostí si užít spoustu zábavy. Pro dospělé se právě vana dá využít k romantickému večeru s pěnou, svíčkami a vonnými koupelovými oleji.

Nevýhody vany

Nevýhodou vany je její velikost, nutná větší péče o čistotu, protože zvláště na okraji hladiny se vytvářejí tmavší pruhy. Voda, kterou se myjeme, ve vaně zůstává, a tak je méně hygienická. Ve vaně lze snadno uklouznout, obzvláště, používáme-li více mýdla a jiných mycích prostředků. Vana je hůř přístupná lidem s pohybovým omezením, často je nutno přidělávat madla, držadla a podobně.

Teorie sprchy

Sprcha může v mnohém připomínat déšť. Její výhodou je snadná vyrobitelnost i v přírodních podmínkách, stačí nějaká nádoba a možnost vypouštění vody v určitém čase a místě.

Výhody sprchy

Hygiena ve sprše je určitě rychlejší, na množství vody ekonomičtější a tím, že voda odtéká, je také hygieničtější. Také pod sprchou je můžeme mýt se svým partnerem, jen asi s malými dětmi to nepůjde. Pro rychlost se sprcha hodí zejména pro ranní očistu, kdy tekoucí voda může osvěžit lidský organismus s rozprouděním krve i mysli. Sprchové kouty jsou snadněji a pohodlněji dostupné, a to především pro starší lidé a osoby s pohybovým omezením.

Nevýhody sprchy

Do vody ve sprše nelze rozpouštět například výše zmíněné soli. Pokud chceme i ve sprše co největší komfort, moderní sprchové kouty jsou stejně velké, někdy dokonce ještě větší než vany,

Určitě můžeme najít kompromis, třeba ten nejjednodušší je sprchování se ve vaně. Pak je třeba zde přimontovat zástěnu, jednodušeji nějaký závěs. Na druhé straně se vyrábějí i sprchové kouty, které mají vyšší strany, kde si lze i sednout, a tak si odpočinout podobně jako ve vaně. A také se dá říci, že vývoj pokračuje i ve vybavení koupelen, takže sledujme trendy, zejména, kdy chytáme přestavbu nebo zcela novou koupelnu.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button