Rady a tipyZdraví

Znáte fenykl? Zejména ženám by v jídelníčku neměl chybět

Fenykl není u nás bohužel příliš populární. Málokdo vůbec ví, jak vypadá, a ještě méně lidí jej zařazuje do svého jídelníčku. Přitom tahle cibulovitá podzimní zelenina dokáže vaše stravování velmi příjemně obohatit a dodat mu spoustu užitečných látek. K tomu ještě také zajímavě chutná a má celou řadu zdravotních benefitů.

Zásobárna cenných živin

Fenykl asi znáte jen jako čaj, který se popíjí třeba když vám není úplně nejlíp od žaludku. To však ani zdaleka nepokrývá všechny možnosti jeho využití. Působí skvěle nejen na trávicí systém, ale i na systém endokrinní, reprodukční a respirační. Důvěrně znát by jej měly i kojící ženy, protože zvyšuje laktaci a zabraňuje u miminek bolení bříška.

Podle řady vědeckých studií obsahuje fenykl antioxidanty a také řadu antimikrobiálních, antivirových, protiplísňových a protizánětlivých látek. Už jen pouhých 100 gramů syrového fenyklu má téměř 3 gramy vlákniny, obsahuje vitamin C, kyselinu listovou a vitaminy skupiny B. Z minerálních látek mu nechybí ani draslík a železo.

Pro ženy nepostradatelný pomocník

Dnes také víme, že fenykl má velmi pozitivní účinky na léčbu bolestivé menstruace, na podporu laktace, na zmírnění premenstruačního syndromu, ale také dokáže léčit nepravidelnou menstruaci nebo pomáhat při potížích v menopauze. Jak je patrné, pro ženy je to doslova malý zázrak. V rámci jedné studie bylo zjištěno, že ženy, které užívaly 100 miligramů fenyklového oleje denně po dobu osmi týdnů, snášely menopauzu a její příznaky daleko lépe než ženy, které užívaly jako placebo slunečnicový olej.

Právě mimořádně ceněný éterický olej z fenyklu ale vždy užívejte vždy pod dohledem zkušeného aromaterapeuta a buďte také připraveni reagovat na možné alergické reakce nebo interakce s jinými doplňky stravy nebo léky. Pozor také na to, že potravinové doplňky s fenyklem mohou také narušit účinnost antikoncepčních pilulek.

Na trávení pomůže skvěle

Semena z fenyklu se běžně používají jako koření k dochucení jídel, ale také umí léčit nadýmání a plynatost. Nejlépe fungují ve formě čaje připraveného z jedné lžíce semínek a horké vody, které dvacet minut louhujete a popíjíte půl hodiny po jídle.

Zabírá i proti bolesti

V posledních letech se odborníci více zaměřují také na použití fenyklu u pacientů, kteří trpí osteoartritidou. V rámci jedné studie byli účastníci rozděleni tak, že buď dostávali kapsle obsahující práškový extrakt z fenyklu, nebo placebo, po dobu dvou týdnů. U těch, kdo pravidelně přijímali extrakt z fenyklu, došlo k prokazatelnému snížení bolestivosti při pohybu a omezení ztuhlosti kloubů. U kontrolní skupiny naopak k žádnému zlepšení nedošlo.

Zachutná i vám?

Fenykl má aroma velmi podobné lékořici. Jeho chuť většina lidí popisuje jako mírně nasládlou, ale také velmi jemnou. Při nákupu čerstvého fenyklu zkontrolujte, zda je cibule neporušená a má jasně zelené pevné stonky. Semena mohou mít výraznější anýzovou chuť, která je teplá a sladká – i proto je možné používat je i jako koření.

Jak jej zahrnout do jídelníčku?

Fenykl můžete konzumovat syrový i vařený. Můžete si jej připravit třeba jako studený předkrm, kdy se pouze fenykl nakrájí na tenké plátky a namáčí se do olivového oleje. Můžete jej taky nakrájet a naložit na čtvrt hodiny do studené vody s ledem, díky čemuž zkřehne a je možné jej zasyrova přidat do salátů.

Chutná je však i teplá varianta. Můžete jej snadno péct v alobalu, kdy ho stačí pokapat olivovým olejem a péct po dobu asi 30 minut. Jako koření ho můžete přidat do čočkové, bramborové nebo bílé fazolové polévky nebo domácího chleba.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button