CestováníRady a tipy

Koupání v přírodě jen na vlastní triko. Můžete si zadělat na střevní i kožní potíže

Osvěžit se v letních dnech skokem do vody může být velmi příjemné. Jenže komu by se chtělo na přeplněná koupaliště – zvláště za těchto okolností, kdy vyšší koncentrace lidí představuje riziko. Vítanou alternativou tedy mohou být přírodní vodní plochy jako jsou různé rybníky, nádrže, přehrady nebo jezera. Je ale koupání v takových vodách bezpečné?

Je jasné, že asi jen málokdo vleze do vody, které je na první pohled špinavá nebo zapáchá. Bohužel nebezpečí nepoznáme jen podle vzhledu. Ve vodě se toho ztratí hodně, a tak nemusí být na první pohled patrné ani to, že místní vesnice používají zrovna tuto vodní plochu jako odpadní nádrž. Právě znečištění fekáliemi ale patří k těm nejnebezpečnějším. Nejčastěji jde o střevní bakterie nebo viry. Zaplavat si v něčem takovém, a přitom si nechtěně loknout trochu vody, znamená riskovat žaludeční i střevní problémy, které vás mohou přivést i do nemocnice.

Dále může hrozit také infekce močového nebo dýchacího ústrojí, oční rohovky, středního a vnějšího ucha, nebo podráždění či vyrážka na kůži. Pokud se po koupání v přírodní nádrži objeví podobné reakce, je rozhodně na místě pro jistotu navštívit lékaře.

Obávané sinice

Dalším vážným problémem jsou sinice. Těm se v povrchových vodách daří díky velkému obsahu organických látek splavených z hnojených polí. Tyto malé zelené potvůrky obsahují látky, které způsobují alergie a mají velmi negativní vliv zejména na malé děti nebo lidi, kteří mají velmi citlivou pleť. Taková koupel se vám vymstí kožní vyrážkou, zarudlýma očima a rýmou.

To je však ještě poměrně dobrý scénář. Sinice totiž mohou obsahovat také různé toxiny. Kvůli nim může nastat lehká akutní otrava, která se obvykle projeví trávicími obtížemi, ale také bolestí hlavy nebo i vážnějšími jaterními problémy.

Jak poznat, zda jsou ve vodě sinice?

Nepotřebujete žádné odborné testy – postačí vám obyčejná PET lahev. Před koupáním naberte vodu do lahve a nechte ji chvíli odstát. Pokud se na povrchu objeví proužek drobných zelených vloček, a pod ním zůstává tekutina čirá, raději si koupání odpusťte. Značí to přítomnost sinic ve vodě. Jestliže je voda pouze stejnoměrně zakalená, jedná se pravděpodobně o neškodné řasy a pobyt ve vodě by pro vás neměl být nebezpečný.  

S dětmi buďte obzvlášť opatrní

Lidé, zejména pak děti, při koupání běžně nechtěně vypijí trochu vody. Kvůli tomu pozřou také různé bakterie a nečistoty. Možnými následky jsou samozřejmě víc ohroženy děti, které si vody snadněji loknou a také se kvůli své nízké hmotnosti a slabší imunitě nedokáží škodlivinám tak účinně bránit. Riziko stoupá také s délkou pobytu ve vodě nebo při opakovaném koupání po více dnů.

Kontrolované nádrže

Proto nelze než doporučit pouze koupání v přírodních vodních nádržích, kde je voda a její kvalita pravidelně kontrolována. Taková přírodní koupaliště většinou mají své provozovatele, kteří dohlíží nejen na čistotu vody, ale také na pořádek v okolí a bezpečnost. Před návštěvou takového místa je nutné si ověřit, že kvalita vody je podle aktuálních informací ke koupání vhodná – to nejsnadněji uděláte na internetových stránkách dané oblasti nebo místa.

Běžné bývá také to, že je u vodní nádrže umístěna informační tabule, kde jsou uvedeny některé základní informace o možnostech rekreace. Je třeba pamatovat také na to, že řada rybníků je soukromých a určených například pro chovné účely, a v těch není možné se jen tak koupat.

Kvalita vody je v koupací sezoně kontrolována vždy jednou za 14 dní a hygienické limity jsou dány vyhláškou. Jestliže jsou naměřené hodnoty nevyhovující, je povinností provozovatele, aby o tom vhodným způsobem informoval návštěvníky.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button