Dům a zahradaRady a tipy

Vyzdobte si koupelnu rostlinami. Těmto se tam bude skvěle dařit

Pokojovky dokážou doladit vaše bydlení a dodat mu trochu živější atmosféru. Typicky je najdeme v obývacím pokoji nebo ložnici, ale věděli jste, že své místo mohou mít i v koupelně? Právě tam mohou snadno dotvořit dojem tropického pralesa, který se po sprchování, kdy je koupelna plná páry, ještě umocňuje. Velkou výhodou je také to, že rostliny se v koupelně mimo jiné podílí také na zlepšení kvality vzduchu. Výběr vhodné pokojovky do koupelny se ale nesmí podcenit, ne každá toto náročné prostředí ocení.

Dračinec pruhovaný

Patří do odrůdy rostlin rodu Dracaena, nejde tedy o skutečný bambus, byť se mu přezdívá „šťastný bambus“. Dobře prospívá právě v bytech. Můžete jej pěstovat buď ve váze s vodou nebo zasazený v květináči. Pěstování ve vodě je velmi snadné – stačí totiž, pokud mu jednou za týden vyměníte vodu, a to je vše. Dejte si pozor jen na to, aby vody nebylo příliš mnoho, jelikož by pak snadněji mohl začít hnít. Ve vodě by měly být pouze kořeny a konec stonku.

Dracéna bude více růst v zemině. Zemina by měla být složená z dvou dílů drnovky, jednoho dílu kompostované zeminy a jednoho dílu písku. Rostlinu zasaďte přibližně 4 až 5 cm hluboko. Je to skvělá pokojovka pro začínající pěstitele, kteří nemají čas na náročnou péči. Dracéně totiž vyhovuje takřka jakékoliv umístění, pouze by se jí příliš nelíbilo na přímém slunci. Ideální teplota pro něj je mezi 15-22 °C. I díky těmto vlastnostem může snadno růst také v koupelně. Pozor si dejte jen na přetápění.

Bromélie

Tyto krásné exotické rostliny, dokážou kvést i po dobu několika týdnů. Existuje jích více než několik desítek druhů. Perfektně se jim bude dařit právě v koupelně, zejména pokud je v ní zajištěna dobrá cirkulace vzduchu. Nemají však rády průvan a ani příliš nízké teploty. Bromélie jsou náročné na dostatek vláhy – neustále vyžadují vlhký substrát. Vodu je dobré doplňovat také do listových trychtýřků, ale přibližně jednou do měsíce bychom ji měli vyměnit, aby nezačala zahnívat.

Aglaonema

Je jen málo pokojovek, které jsou tak nenáročné a skromné. Jedná se o stálezelený keř, který zvládne i to, když jej zapomenete zalévat a hnojit. Milují vlhkost, a proto jsou pro ni koupelny ideálním stanovištěm. Mají krásné velké listy, které jsou různě zbarvené. Navíc jí neprospívá přímé slunce, takže proto se jí v koupelně bude dařit velmi dobře. Půda by měla mít hodně živin a také se hodí, aby byla dobře odvodněná. Ideální je smíchat dva díly drnovky, jeden díl listovky, jeden díl kompostované zeminy a jeden díl písku.

Šplhavnice

Do koupelny se skvěle hodí také šplhavnice. Tato nenáročná rostlina zvládne i neodbornou péči začínajícího zahradníka. Nejvíce se jí bude dařit na místě s vysokou vlhkostí. Je to skutečně rychlík, co se týče růstu. Za měsíc zvládne i 30 cm. Má ale ráda jasné a přirozené světlo, i když zvládne přežít také při umělém osvětlení. Dejte si ale pozor, pokud máte domácí mazlíčky, protože rostlina je toxická pro kočky a psy.

Pepřinec

Pepřinec patří k velmi oblíbeným pokojovkám, protože je nenáročná a hezká. Ideální je právě do koupelny, jelikož miluje vlhký vzduch a rosení. Je velmi dobrou čističkou vzduchu a vyhovuje mu teplota mezi 18-20 °C. Nesnese přímé sluneční záření, a proto je lepší, když nebude přímo na okně v koupelně. V době vegetace je dobré ji jednou za dva týdny přihnojit tekutým hnojivem a jednou za dva roky je vhodné ji přesadit do směsi z jednoho dílu listovky, jednoho dílu rašeliny a jednoho dílu písku. Tak vám bude skvěle prospívat.

ZDROJ: https://www.thespruce.com/best-houseplants-for-bathroom-4151160

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button