Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Chraňte se před nemocemi – postačí pravidelná a správná hygiena rukou. Víte, jak na to?

Po dezinfekčních přípravcích se v obchodech slehla zem a lidé začínají ve velkém nakupovat i antibakteriální mýdla a jiné ochranné hygienické pomůcky. Také roste zájem o to, jak by se vlastně správně měly umývat ruce. Je škoda, že za tento nárůst zájmu o standardní hygienu může až hysterie okolo nákazy koronavirem. Pravidelně a správně si mýt ruce je návyk, který bychom měli mít od dětství a který bychom měli praktikovat bez ohledu na to, zda hrozí nějaké nákaza či nikoliv.

Možná si nyní rozmyslíte, zda si po cestě autobusem rozbalíte sušenky a pustíte se do jídla se špinavýma rukama. Pokud jste to bez potíží udělali doteď, raději ve světle posledních událostí přehodnoťte své návyky a neriskujte – právě správná hygiena je spolehlivou ochranou před nebezpečnou nákazou.

Čisté ruce zárukou pevného zdraví

A pokud nedodržujete hygienu, je určitě na místě neobávat se pouze koronaviru, ale také další „nemocí špinavých rukou“. Patří mezi ně žloutenka typu A, salmonela, nemoci přenosné ze zvířete na člověka, jako je třeba listerióza, toxoplazmóza, škrkavky, roupy, nebo bacilární úplavice a některé plísně. Chceme-li minimalizovat riziko onemocnění, je nutné si mýt ruce po cestě v dopravních prostředcích, pohlazení zvířete, práci na zahradě, stisknutí pravice druhého člověka či samozřejmě po použití toalety. Pokud tyto návyky pro vás nejsou automatické, je na místě hodně rychle přehodnotit svoje zvyky a být rádi, že vás podobná nemoc zatím nepotkala.

Důležité je umýt si ruce opravdu pořádně, a to nejen vodou, ale i mýdlem. Pokud nemáte možnost ruce si umýt, mějte s sebou antibakteriální gel či ubrousky na bázi alkoholu, které jsou schopny bakterie z dlaní spolehlivě odstranit.

Umíte si ruce mýt správně? Tento postup byste měli dodržovat pokaždé:

 • V prvé řadě je nutné si ruce řádně namočit, a to celé od konečků prstů až po zápěstí. Používejte pokud možno teplou vodu.
 • Nyní aplikujte na mokré dlaně malé množství mýdla, ale dost na to, aby se vytvořila pěna, která pokryje celý povrch vašich rukou.
 • Nyní si dlaně promasírujte mimo proud vody, soustřeďte se na oblast mezi prsty a za nehty, nevynechejte žádné místečko.
 • Řada lidí zapomíná na palec – ten umyjte naposled a řádně ho promněte, aby se mýdlo dostalo skutečně všude.
 • Nyní přijde na řadu smývání mýdla. Ne vašich rukou by nemělo žádné zůstat, a proto smývejte pěnu stejně pečlivě jako jste si ruce mydlii.
 • Ruce dobře osušte. Na veřejných místech se ale vyhýbejte ručníkům. Raději volte papírové ubrousky.

Domácí antibakteriální roztok

Světová zdravotnická organizace velice rychle stihla zareagovat na nedostatek dezinfekčních produktů a vytvořila návod na domácí výrobu spolehlivého prostředku, který můžete ke každodenní hygieně využít. Co budete na výrobu potřebovat?

 • čistý alkohol, tedy 96% ethanol nebo 99,8% izopropylalkohol
 • 3% peroxid vodíku
 • 98% glycerol (známý také jako glycerín)
 • sterilovanou nebo převařenou vodu
 • nádobu s uzávěrem

Všechny uvedené suroviny seženete v lékárně. Návod je určený pro výrobu deseti litrů dezinfekce, pro vaše potřeby si ale množství můžete libovolně upravit, pouze zachovejte doporučený poměr surovin.

Světová zdravotnická organizace doporučuje smíchat 8333 ml ethanolu, 417 ml peroxidu vodíku a 145 ml glycerolu. Nádobu poté dolijte do 10 litrů připravenou převařenou vodou. Nádobu co nejdříve uzavřete, abyste zabránili rychlému vypařování alkoholu, a roztok jemným protřepáním nádoby promíchejte.

A máte hotovo, směs můžete rozdělit do menších lahviček a nosit ji s sebou jako účinnou dezinfekci. Můžete ji používat vždy po cestě autobusem nebo po návštěvě úřadů apod. Směs lehce vysušuje ruce, ale pokud je ošetříte vhodným hydratačním krémem, neměl by to být problém. Hygienu nepodceňujte, ochrání vás lépe než roušky a zásoba potravin na horší časy.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button