Dům a zahradaRady a tipy

Vana versus sprchový kout

Zařizujete si koupelnu, či chystáte její rekonstrukci a máte dilema, zda vanu, která poskytuje komfort, nebo sprchový kout pro rychlou a osvěžující sprchu? Jestliže máte dostatek místa, můžete mít obojí.

Jste – li vlastníkem koupelny, která vám tento komfort neumožňuje, musíte zvážit všechna pro a proti. Tady je několik rad, snad vám alespoň trošku pomohou při vašem rozhodování.

Sprchový kout

Je vhodný pro ty, kteří dávají přednost sprchování, neboť je rychlejší a osvěžující. Je vhodný do menších koupelen, hlavně v panelových domech. Má malý půdorys a do koupelny bez problémů „vměstnáte“ ještě pračku nebo koupelnový nábytek. V dnešní době je na výběr z několika tvarů – čtvercové, obdélníkové nebo čtvrtkruhové. Při výběru volte raději větší variantu, neboť v malém sprchovém koutě se osprchujete jen s velkými obtížemi.

Stejně tak otevírání je několik typů. Místo nám ušetří skládací a posuvné zástěny, snadnější údržbu mají dveře křídlové. Výplň dveří můžeme volit skleněnou, či z plexiskla. V nabídce je i sklo bezpečnostní, je sice těžší, ale zato stabilnější, vypadá elegantně a dodává se s praktickou povrchovou úpravou, jež vám usnadní čištění. Každopádně volte raději průhlednou výplň, ta vám malou místnost prosvětlí a provzdušní.

Sprcha šetří vodu i čas. K velkým výhodám bezesporu patří komfortní přístup, proto je to volba v domácnosti seniorů, či lidí s pohybovým omezením. Tato možnost jim dovoluje zvládat hygienu samostatně.

Sprcha však není jen pro starší generaci, ocení ji i sportovně založené rodiny, kde si občas každý vykloubí kotník, či zlomí nohu a pak několik týdnů bojuje se sádrou. I tady ocení bezbariérový přístup, nejlépe ještě doplněný o sedátko do sprchy.

Vana

Nedokážete – li si představit svůj život bez koupele s pěnou, volte možnost vany. Nabídka je opět poměrně velká. Můžete vybírat vany obdélníkové i rohové, ale zvláštností již nejsou ani tvary oválné nebo kulaté. I materiálů je několik – akrylát, smalt, či litina. Odlišnosti jsou v odolnosti, protiskluznosti a v neposlední řadě i údržbě. Do velké koupelny umístěte vanu klidně i doprostřed místnosti, do menších koupelen volte spíše vany rohové.

Rada na závěr

Nechcete – li se vzdát komfortu bublinkové koupele, ale častěji se sprchujete, pořiďte si sprchovací vanu. Ráno si dáte rychlou sprchu a večer můžete v klidu relaxovat ve vodní lázni.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button