Dům a zahradaRady a tipy

Nedaří se vašim orchidejím? Pak zkuste některý z těchto tipů!

Orchideje miluje spousta lidí, mají je ve své domácnosti, pravidelně se o ně starají. Mohou být vysoké, trpasličí, v různých barvách a odrůdách. Tyto květiny jsou náročné a citlivé. Také často přemýšlíte nad tím, proč vám dlouho nevydrží? Proč se jim nedaří tak, jak to vídáte u jiných a na fotografiích? Přinášíme pár triků a tipů, které mohou pomoci i vašim orchidejím.

Vyhlédněte si průhledný květináč

Přijdete domů a rostlinu ihned přesazujete? V obchodech jsou orchideje většinou v průhledných květináčích. Ptáte se proč? Kořeny potřebují světlo, aby rostlina rostla správně. Vyvíjí se nad půdou, takže se nedoporučuje po nákupu přesazovat květiny. Můžete orchidej nechat v tom stejném květináči i po dobu dvou let. Orchidej můžete následně přesadit, ale pozor, vždycky do průhledného květináče.

Zalévání orchidejí

Zalévat květiny je dobré co 5 až 7 dní během jara a léta. V zimě to stačí jednou za deset dní. A jak zalévat? Ideální je ponořit květináč asi na pět minut do vody a poté jej nechat okapat. Pokud tak neučiníte, kořeny mohou začít hnít. Lepší je používat změkčenou vodu, ta z vodovodu není úplně dobrá. Zalévejte rostlinu přes listy, nikdy ne u kořenů.

Světlo života

Orchidej miluje světlo, takže je dobré dát jí do slunečného pokoje, na balkón a podobně.  Nikdy jí však neumísťujte na přímé slunce.

Hnojit orchideje?

Orchideje v zimě nekvetou je to pro ně čas spánku a odpočinku. Jestliže i tak chcete, aby vám orchidej kvetla, doporučuje se využívat hnojivo. Hnojení se provádí v září nebo v říjnu a koupíte jej v květinářství. Ideální je takové, které se specializuje přímo na orchideje.

Když přesazovat?

Nikdy je nepřesazujte, když kvetou a celkově se přesazování nedoporučuje dělat víckrát než jednou za dva roky. Nikdy nedávejte do nového květináře univerzální půdu, vždy vybírejte půdu pro orchideje.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button