Dům a zahradaRady a tipy

Nedaří se vašim orchidejím? Pak zkuste některý z těchto tipů!

Orchideje miluje spousta lidí, mají je ve své domácnosti, pravidelně se o ně starají. Mohou být vysoké, trpasličí, v různých barvách a odrůdách. Tyto květiny jsou náročné a citlivé. Také často přemýšlíte nad tím, proč vám dlouho nevydrží? Proč se jim nedaří tak, jak to vídáte u jiných a na fotografiích? Přinášíme pár triků a tipů, které mohou pomoci i vašim orchidejím.

Vyhlédněte si průhledný květináč

Přijdete domů a rostlinu ihned přesazujete? V obchodech jsou orchideje většinou v průhledných květináčích. Ptáte se proč? Kořeny potřebují světlo, aby rostlina rostla správně. Vyvíjí se nad půdou, takže se nedoporučuje po nákupu přesazovat květiny. Můžete orchidej nechat v tom stejném květináči i po dobu dvou let. Orchidej můžete následně přesadit, ale pozor, vždycky do průhledného květináče.

Zalévání orchidejí

Zalévat květiny je dobré co 5 až 7 dní během jara a léta. V zimě to stačí jednou za deset dní. A jak zalévat? Ideální je ponořit květináč asi na pět minut do vody a poté jej nechat okapat. Pokud tak neučiníte, kořeny mohou začít hnít. Lepší je používat změkčenou vodu, ta z vodovodu není úplně dobrá. Zalévejte rostlinu přes listy, nikdy ne u kořenů.

Světlo života

Orchidej miluje světlo, takže je dobré dát jí do slunečného pokoje, na balkón a podobně.  Nikdy jí však neumísťujte na přímé slunce.

Hnojit orchideje?

Orchideje v zimě nekvetou je to pro ně čas spánku a odpočinku. Jestliže i tak chcete, aby vám orchidej kvetla, doporučuje se využívat hnojivo. Hnojení se provádí v září nebo v říjnu a koupíte jej v květinářství. Ideální je takové, které se specializuje přímo na orchideje.

Když přesazovat?

Nikdy je nepřesazujte, když kvetou a celkově se přesazování nedoporučuje dělat víckrát než jednou za dva roky. Nikdy nedávejte do nového květináře univerzální půdu, vždy vybírejte půdu pro orchideje.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button