Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Nejšpinavější věci ve vaší domácnosti. Zjistěte, kde musíte s úklidem zabrat

Když jste u někoho na návštěvě, hned si všimnete pavučin v rozích, prachu na komodách nebo zašlých kohoutků v koupelně. Ale ruku na srdce – jak jste na tom s úklidem vy? Opravdu se u vás doma vše leskne čistotou a z podlahy by se dalo klidně jíst?

Všichni bojujeme s nedostatkem času, a tak není žádná ostuda přiznat, že na některé části vašeho domova jste už několik týdnů ani nesáhli. Možná vás hned napadne nevytřená chodba, prach v obýváku nebo špinavý sporák. Ale jsou i místa, která zanedbáváme ještě více. Často nás totiž ani nenapadne, že bychom tam měli uklízet anebo nám prostě ani nepřijdou na mysl.

Zaměřte se na následující oblasti ve vaší domácnosti a ukliďte místa, která to opravdu nutně potřebují. Budete překvapeni, kolik špíny tam objevíte.

Lustry

Visí kdesi nad naší hlavou, a tak si často ani neuvědomujeme, že bychom jim při úklidu měli také věnovat náležitou péči. Prach na nich není bezprostředně vidět, jelikož se usazuje svrchu, kam nedohlédnete. Zkuste si ale vylézt na židličku a podívat se pořádně. Objevíte silnou vrstvu prachu, mastnotu a dost možná i pavouky nebo jiná mrtvá zvířátka. Vezměte prachovku a vlhký hadr a dopřejte všem lustrům pořádnou očistu. A na nějakou dobu máte zase klid.

Okolí toalety

Toaletu samozřejmě uklízíte pravidelně. Pořádně vydrhnete vnitřek a pečlivě otřete sedátko… ale co zbytek? Jak často stejně pečlivě pečujete i o ostatní částí toalety a bezprostředního okolí. Při splachování se bakterie dostávají až do vzdálenosti několika metrů od toalety. Měli byste tedy čistit nejen záchod, ale i kachličky a podlahu okolo, včetně všech zásobníků na toaletní papír nebo skříněk, které v blízkosti máte.

Prachovka

Prachovka samozřejmě musí být plná prachu, to logicky vyplývá z její funkce. Ale jak můžete špinavou prachovkou uklízet? Dost dobře tedy určitě ne. Prachovku je nutné ideálně po každém použití pečlivě vyklepat a případně i vyprat. Jen tak bude schopna plnit svou funkci úspěšně a nebudete s její pomoci prach jen dále vířit.

Tlačítka a vypínače

Náš mobil je údajně tou nejšpinavější věcí, které se dotýkáme. A podobně je to i se všemi ostatními tlačítky a vypínači ve vaší domácnosti. Knoflíky na sporáku, mikrovlnce, televizní ovladač, světlo, kávovar a mnohá další. To vše jsou místa, kde se nachází velké množství bakterií i jiné špíny. Jednou týdně se zaměřte právě na tato místa a dopřejte jim pořádnou očistu. S pomocí hadříku a trochy dezinfekčního prostředku je všechny pečlivě otřete a alespoň na nějakou dobu se bakterií bát nemusíte.

Organizéry v zásuvkách

Ať už se bavíme o těch v kuchyňské lince anebo o těch ve vaší ložnici, je to stejná pohroma. Schválně nyní běžte a otevřete svou zásuvku s příbory. Pokud v ní máte organizér, podívejte se pečlivě jak vypadá. Je to hrůza, že? Mastnota, špína, prach… rozhodně ne místo, kam chcete dávat věci, které si dáváte do úst. Organizéry přitahují prach, proto je nutné na ně při úklidu pamatovat a pravidelně je vymývat a čistit. Nezabere to moc času, ale v čistotě vašeho domova to udělá velký rozdíl.

Zrcadla

Na zrcadlech se prach umí držet ve velmi silných vrstvách. A to ani nehovoříme o zrcadlech v koupelně, na nich máme často skvrny od zubní pasty nebo šmouhy od líčidel a další. Je až zarážející, jak často tyto nečistoty přehlížíme, i když do zrcadel každý den hledíme. Věnujte jim tedy náležitou péči, protože zejména návštěvy si takových nedostatků velice rychle všimnou. A nechcete přeci působit dojmem nepořádné hospodyně.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button