Znáte rozdíl mezi hovězími steaky? Angus nebo Čestr můžete snadno připravit na grilu
Milujete hovězí, ale teorie už vám dává trochu zabrat? Pokud přijdete do vyhlášené steakové restaurace, nerozumíte pojmům na jídelním lístku? Není se za co stydět. Jestliže ale chcete být příště lépe připraveni a možná se i blýsknout nějakými vědomostmi před svými přáteli, přečtěte si následující řádky, kde se dozvíte více o jednotlivých druzích hovězího, o jejich chuti a možnostech přípravy. Hovězí je koneckonců drahé maso, a proto dává smysl pečlivě vybírat a platit skutečně jen za to nejlepší.
Čestr
Pokud uvidíte někde napsané slovo čestr, možná se budete domnívat, že jde o nějaký počeštěný výraz, který původně označuje něco britského. Ve skutečnosti je to ale jinak. Čestr je totiž zkratka názvu český strakatý skot, což je nejrozšířenější plemeno skotu v České republice. Patří do skupiny strakatých plemen, která mají svůj původní domov ve Švýcarsku, ale dnes se chovají na všech kontinentech, a i v Česku si našla svůj nový domov.
Pokud chcete skutečně prvotřídní kousek, pak volte maso z jalovic – je totiž nejšťavnatější. Řada zákazníků totiž z jakési setrvačnosti dává přednost mladému býkovi, protože jeho maso bývá obecně považováno za nejchutnější, ale u druhu Čestr hraje prim právě jalovice. Krávy tohoto plemene jsou chovány především na mléko, ale pokud mají dobré životní podmínky, je jejich maso hezky obalené tukem a vhodné pro kulinářské využití.
Skotský Aberdeen Angus
Čerstvé maso plemene Angus bývá oproti českému Čestru šťavnatější a křehčí. Jestliže se však hovězí nechá dobře vyzrát, na talíři pozná rozdíl skutečně jen zkušený gurmán. Na škodu rozhodně není ani vrstva tuku, protože ta je pro kvalitní steaky nezbytná, jelikož právě tuk dovede zajistit křehkost a šťavnatost a dodává masu tu správnou chuť.
Maso Angus je velmi chutné a vyhledávané právě pro své bohaté mramorování, tedy typickou prorostlost tukem. Díky tomu maso získává svou specifickou jemnou chuť a intenzivní vůni. Původ plemena je ze Skotska, ale podobně jako Čestr se dnes chová doslova po celém světě.
Hovězí na grilu je snadné a chutné
Češi grilování milují a v létě se těmto oblíbeným radovánkám oddávají co možná nejvíce. Překvapivě ale na českých grilech najdeme většinou kuřecí a vepřové maso. Přitom připravit na grilu právě dobré hovězí skutečně není žádná věda. Lidé mají často zbytečnou obavu, že by toto kvalitní maso mohli snadno pokazit, a tak se jeho přípravě na tento způsob vyhýbají. Příprava je přitom mnohem jednodušší než třeba u krkovičky.
Jak správně grilovat hovězí?
Na kvalitně připravené hovězí nejsou potřeba žádné marinády, nakládání ani speciální koření. A postačí vám jen pořádně vyzrálý steak z českého chovu. Před úpravou nechte maso při pokojové teplotě cca 30 minut, aby se předešlo teplotnímu šoku.
Maso, které lehce potřete olejem, vždy dávejte až na dobře rozpálený gril nebo pánev. Pro přípravu medium bývá doba úpravy na grilu asi 3–4 minuty z každé strany. Je potřeba si vše vyzkoušet, protože závisí hlavně na individuálním výkonu grilu a také na výšce masa. Důležité je se svých hostů předem zeptat, jakou úpravu steaku preferují, protože někdo může mít rád skutečně syrové rare, ale jiný ocení spíše více propečené steaky.
Během grilování není třeba přidávat žádné koření – pepř a hrubou sůl přidejte až poté, kdy maso sundáte z žáru, aby se zbytečně nenarušovalo vlákno a všechna chutná šťáva zůstala uvnitř masa. Následně nechejte maso ještě chvíli odpočívat na vyhřátém talíři, třeba položeném na víku grilu, aby se udrželo v teple.
Jak konzumovat?
Hotový steak poté pečlivě krájejte přes vlákno a servírujte ideálně na talíři, se salátem nebo pečivem. Nějaká větší příloha je často nadbytečná – stojí za to vychutnat si skutečně hlavně chuť masa. K tomu můžete přidat nějakou dobrou omáčku či dresink a máte hotové kulinářské orgie.
ZDROJ: http://www.ceskysteak.cz
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Los Muertos Crew: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/jidlo-vecere-steak-vareni-8477355/