Dům a zahradaRady a tipy

Udržte si doma pořádek. Zn. Jednou pro vždy

Kdo by nechtěl mít doma pořád čisto, uklizeno a všechno na svém místě? Bohužel pro většinu z nás je to jen nedosažitelný sen, nad kterým si občas povzdechneme. Uskutečnit tento záměr však není tak těžké jak by se mohlo zdát, existuje celá řada jednoduchých tipů a triků, které vám pomohou udržovat váš dům pořád ve stavu, kdy byste se ani před neočekávanou návštěvou nemuseli stydět. Pokud nevěříte, čtěte dál a inspirujte se triky žen, hospodyněk i pilných mužů po celém světě, kteří potíže s úklidem řeší snadno a rychle.

1. Všechno oštítkujte

Pokud ještě nemáte doma šikovnou mašinku na výrobu štítků, popisků a nálepek, bude prvním krokem pohledat na internetu a jednu si pořídit. V následujících dnech, týdnech a letech ji budete používat denně. Základem organizované domácnosti je mít vše viditelně označené tak, abyste na první pohled věděli, kde co najdete. I když vám možná přijde zbytečné označovat dózu s kávou, protože přece každý hned pozná, o jakou surovinu jde, rozhodně to má svůj smysl. Pomůže vám to rychleji se zorientovat, kde co máte a snadněji třídit nákup do poliček, kam patří.

A štítkování se netýká jen kuchyně, označit si můžete i police, zásuvky nebo úložné boxy. Už nikdy nebudete hledat rukavice, protože krabice s nimi bude pečlivě označená. Je to také skvělý trik jak naučit vaše ratolesti dodržovat pořádek a uklízet věci na své místo.

2. Nic neschovávejte „na později“

Pokud u čehokoliv usoudíte, že to už nepotřebujete, okamžitě tu věc darujte, vyhoďte nebo prodejte. Nic neodkládejte na později, ani nedoufejte, že to třeba ještě někdy budete potřebovat. Určitě se ve vašem okolí najde někdo, kdo to potřebuje právě tady a teď a vy mu můžete pomoci a sobě ulevit od zbytečné věci.

3. Nekupujte zbytečnosti

To se lehko řekne, ale hůř udělá. Každý občas kupujeme něco, o čem už dopředu víme, že to nepotřebujeme, nepoužijeme a je to vyloženě nepraktické. Třeba kalhoty, do kterých chceme zhubnout. V 99 % případů se to nestane. Kupujte jen to, co potřebujete tady a teď. Nelečte nakupování depresi nebo stres, za ušetřené peníze si radši zajděte do fitka nebo na masáž.

4. Rozdělte si povinnosti

Úklid není jen vaše odpovědnost. Musíte být schopni delegovat jednotlivé úkoly na vašeho partnera, spolubydlícího nebo děti. Spoustu činnosti určitě zvládnout úplně stejně dobře jako vy. Nedělejte nikomu poskoka a s chladnou hlavou vysvětlete, že potřebujete pomoc a chcete si povinnosti spravedlivě rozdělit. Žádný rozumně smýšlející člověk proti tomu nemůže namítnout.

5. Uklízejte po částech

V mnoha rodinách platí za úklidový den právě sobota. Nejenže si tím první víkendový den spolehlivě znechutíte, ale také vás ta přemíra vytírání, leštění a vysávání akorát k smrti unaví. Rozdělte si úklid na menší části a plňte je během celého týdne. Budete-li každý den věnovat úklidu 20 – 30 minut, nebudete mít o víkendu co na práci a konečně budete moci odpočívat jak se patří.

6. Už nikdy nehledejte klíče

Pokud ještě nic takového doma nemáte, je načase pořídit si háček nebo misku, do které budete ukládat klíče. Nevěřili byste, kolik času stráví řada lidí hledáním ztracených klíčů a jak to dokáže rozházet zbytek jejich dne. Klíče by měly být v blízkosti dveří a je nutné si vytvořit opravdu silný návyk pokaždé tam klíče odložit. Můžete se pak spolehnout, že je tam vždycky najdete.

7. Pořiďte si organizér do zásuvky

Je to velmi obyčejná a levná věc, ale tolik vám usnadní každodenní život. V zásuvkách často skladujeme drobné předměty, které takříkajíc nikam nepatří, ale vyznat se pak ve změti všech těch cetek je hrůza. Pořiďte si organizér, který vaši zásuvky rozčlení na menší části, ve kterých se lépe vyznáte a najdete vždy vše, co potřebujete. Můžete pak společně skladovat kancelářské potřeby, potřeby na šití a další.

 

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button