Dům a zahradaRady a tipy

Jak na čistou toaletu? Jde to i bez chemie

Na žebříčku oblíbenosti domácích prací je úklid koupelny, a zvlášť toalety většinou na posledních příčkách. Málokdo tuto činnost vyhledává a už snad vůbec nikdo ji nedělá, pokud vyloženě nemusí. A často je pak úklid toalety zanedbáván a když už se k němu konečně dostaneme, stojí nás ještě více práce a úsilí.

I když to není ničí oblíbená činnost, dělat se to prostě musí i kvůli našemu zdraví. Chceme vám dnes ukázat několik tipů jak toaletu čistit snadno, rychle a pokud možno s co nejmenším použitím chemie. Při úklidu je totiž vždy dobré mít na paměti, že vše, co lijeme do umyvadel nebo záchodů se nutně mísí i s vodou, kterou (byť po vyčištění) pijeme. Měli bychom tedy i při úklidu používat co možná nejšetrnější prostředky na přírodní bázi.

Coca-Cola

Dobře známý trik, který mnohé šokuje, ale zcela jistě funguje. Pokud je vaše toaleta zanesená vodním kamenem či nevzhlednými hnědými skvrnami, nalijte do mísy plechovku coly a sledujte, co se bude dít. Za pár hodin bude toaleta opět bílá a čistá jako nikdy dřív. Těžko říct, co to říká o vhodnosti tohoto nápoje ke konzumaci, ale k úklidu toalety se hodí skvěle.

Pemza

Pemza patří na paty, to je jasná věc, ale dobrou službu odvede i při úklidu toalety. Vhod přijde zvlášť tehdy, pokud bojujete skutečně s usazenými a zašlými skvrnami, které vyžadují i mechanické čištění. Navlékněte si ochranné gumové rukavice s pomocí pemzy vydrhněte vše, co zanechaly roky špatné údržby.

Ocet

Řada lidí automaticky sáhne po bělidle, chce-li navrátit barvu zašlé toaletní míse. Jenže když uvážíte dopad na životní prostředí i nebezpečné výpary, které bělidlo vypouští, určitě vám přijde vhod lepší řešení. Stejnou práci skvěle odvede i obyčejný ocet! K odstranění skvrn stačí namočit toaletní papír v octu a přilepit jej na skvrnu. Nechte působit několik hodin a poté spláchněte. Ocet skvěle vybělí jakkoliv zažrané skvrny.

Horká voda

Ucpaný záchod patří k nejpalčivějším problémům v domácnosti. Zvlášť když jinou toaletu doma nemáte a někdo už docela dost potřebuje. Tehdy už je to doslova boj o čas. Jak tedy rychle opět zprůchodnit ucpaný záchod? Nepotřebujete žádné silné chemikálie, ve většině případů postačí horká voda. Ohřejte v konvici dostatečně množství vody a opravdu horkou ji nalijte do záchodu. Uvidíte, že ucpání povolí.

Dětský olej

Je skvělé, když je toaleta čerstvě umytá a je bílá a zářivá. Jenže jak tento dojem udržet co nejdéle? Většinou stačí jedno použití a čistota je ta tam. Jde to pomocí trochy dětského oleje. Naneste jej na vlhký hadřík a setřete vnitřek toaletní mísy. Olej bude odpuzovat špínu i vodní kámen a udrží vaši toaletu svěží a čistou ještě dlouho po úklidu.

Lak na nehty

Většina výrobců toalet zdá se ignoruje fakt, že záchodové komponenty jsou často ve styku s vodou a mohou začít snadno rezivět. Levnější toalety proto často mají už po pár měsících použití rezavý povlak, který se těžko odstraňuje a působí velmi nevzhledně. Abyste kovové komponenty ochránili, můžete použít obyčejný průhledný lak na nehty. Natřete jím všechny místa náchylná k rezivění a máte vystaráno.

Plastová láhev

Starší toalety často postrádají způsob jak šetřit vodou při splachování, a tak často musíte úplně zbytečně vyplýtvat celou nádržku. Skvělým nápadem je dát dovnitř plastovou láhev. Ta zčásti vyplní prostor na vodu a nádrž se vždy naplní jen zčásti. Ušetříte peníze a budete se chovat ohleduplně k přírodě. Dobrým nápadem je určitě zamyslet se i nad tím, jak využít odpadní vodu ke splachování. Zvlášť pokud bydlíte v domě, dá se řešení určitě najít.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button