Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Zápach po domácích mazlíčcích? Poradíme, jak se ho zbavit a vrátit vašemu domovu čistotu a vůni

Domácí mazlíčci jsou krásní, přítulní, milí a dělají nám radost. Stále více lidí si pořizuje kočku, psa či jiného mazlíčka, aby měli k sobě někoho, kdo je bude mít rád i naštvané a neupravené. Jsou to prostě stvoření, která k nám chovají nezměrnou lásku a věrnost, i když mi jim ji ne pokaždé odplácíme stejnou měrou.

Navíc nám každodenně dávají důvod proč vstát. Jsou na nás závislí a pokud je nenakrmíme nebo nevyvenčíme my, nikdo jiný to za nás neudělá. A tak nás trénují i v zodpovědnosti a pravidelnosti.

Přece jen jsou to ale zvířátka, která nemají hygienické standardy tak vysoko jako my. Občas se to nepodaří a někde se objeví loužička nebo se jednoduše venku vyválí v něčem nevábném a to vám  přitáhnou i do vašeho obýváku. Nejen že tyto „nehody“ značně zapáchají, ale mohou být i skutečně nebezpečné z hlediska zdravotního, takže bychom jim měli věnovat velkou pozornost a řešit je co nejrychleji.

My vám dnes poradíme jak skvrny vyčistit a odstranit nepříjemný zápach, který je doprovází. Tak aby váš domov byl skutečně bezpečným, čistým a příjemným místem nejen pro vás, ale i por vaši návštěvu.

Co budete potřebovat?

Skvrny po moči či výkalech se dají snadno odstranit běžným čisticím prostředkem. Většinou to jde poměrně snadno, takže pro tento úkol nebudete potřebovat žádní speciální pomocníky. Zaměřte se ale na produkty, které obsahují o dezinfekční složku – u skvrn tohoto typu je to opravdu velmi nutné.

Tvrdším oříškem je odstranění zápachu. I když už je skvrna dávno pryč, zápach obvykle i nadále přetrvává a nelze ani vyvětrat ani přebít. Na eliminaci zápachu si pořiďte prostředek, který obsahuje enzymy. Jsou to v podstatě látky, které doslova pojídají bakterie, včetně těch, které způsobují zápach, a tím jej účinně odstraňují. Enzymy zápach skutečně odstraní, zatímco jiné produkty jej pouze překryjí.

Koberec

Na koberci se nehody stávají nejčastěji. Možná je to proto, že koberec připomíná našim mazlíčkům měkkou trávu a možná si na okamžik myslí, že jsou skutečně venku. Bohužel zvlášť pro světlé koberce je taková nehoda doslova pohromou. Přesto nezoufejte, všechno se dá napravit!

Než přikročíte k čištění, pokuste se maximum tekutiny odsát pomocí papírové utěrky. Teprve až to uděláte, můžete na skvrnu nanést čisticí dezinfekční prostředek a pomocí houbičky skvrnu vydrhnout. Pokud nebude příliš stará, s největší pravděpodobností se vám ji podaří odstranit.

Poté postříkejte místo prostředkem s aktivními enzymy. Povrch poté zakryjte vlhkým ručníkem a nechte takto 12 hodin. Poté by měl zápach zcela vymizet.

Čalounění

Skvrny se z čalounění odstraňují dost těžko. Pokud je to jen trochu možné, sejměte z polštářů povlaky a dejte je do pračky nebo do čistírny. Co se nezachytilo na povlaku pak můžete odstranit způsobem, který jsme popsali v předchozím odstavci. Vzhledem k nerovnému povrchu čalouněného nábytku a také větší savosti materiálů se vám to nemusí podařit tak úspěšně jako s kobercem. Pokud je tedy skvrna stále viditelná a zápach přetrvává i po vaší neúmorné snaze, pak je načase kapitulovat a zavolat profesionály. Ti si umí poradit i s daleko horšími skvrnami, takže loužička po vašem mazlíčkovi nebude problém. Většinou používají parní čistič, který nábytek nepoškodí a zároveň ničí veškeré bakterie i zápach.

Dřevo

Loužička na dřevěné podlaze může i nemusí být výhodná. Pokud máte nové podlahy, které jsou dnes již chráněny silnou vrstvou laku, který nepropouští tekutinu, pak máte vyhráno. Loužičku jen setřete papírovou utěrkou a případný zápach odstraní opět prostředek na bázi aktivních enzymů.

Problém nastává, pokud máte staré parkety, které mají velké spáry a lak na nich není žádný nebo je už úplně sedřený. Dřevo je velmi savé, a proto je nutné jednat rychle. Loužičku musíte co nejdříve vysušit a poté na dřevo aplikovat čistič speciálně určený na dřevěné podlahy. Nepokoušejte se použít cokoliv jiného – podlahu byste si mohli nadobro zničit! Bohužel ani proti zápachu nelze aplikovat standardní čistič s enzymy. Musíte zajít do specializovaného obchodu a poptat se po prostředku, který odstraní zápach a zároveň je použitelný na dřevo. Takové produkty sice existují, ale bývají drahé. Musíte tedy správně vyhodnotit míru znečištění a rozhodnout se, zda chcete do tohoto přípravku investovat.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button