Krása a módaRady a tipy

Nic si nezakazujte! Intuitivní dieta nabádá k tomu poslouchat své tělo a dopřát si na co máte chuť

Diety a boj za štíhlou postavu je velmi vděčné téma. Vždycky se najde někdo, koho to zrovna zajímá, a vlastně jen málo z nás to neřešilo opravdu nikdy. Nebaví vás diety, při kterých musíte počítat kalorie, vážit si porce a pak ještě to všechno zaznamenávat do tabulek? Není důvod tlačit co do něčeho, co je vám proti srsti. Protože to stejně dřív nebo později skončí tak, že se na to vykašlete. To, co vás nebaví, nikdy nebude mít dlouhého trvání.

Hubnutí by vás nemělo stresovat. Naučte se vnímat tělo a poslouchat jeho potřeby. Když ho budete krmit správně a kvalitně, nebude vás trápit ani hlad, ani záchvaty mlsné. Této dietě se říká dieta intuitivní, a to právě proto, že sází na to, abychom se nechali vést intuicí a neznásilňovali své tělo, které beztak ví nejlíp, co potřebuje.

Začnete od hlavy

Shazovat kilogramy na hlavě je asi to poslední, co potřebujete, ale řeč je samozřejmě o tom, abyste nejprve začali uvažovat jinak než doposud. Změňte své smýšlení a zbytek půjde o mnoho snadněji. Nikdo vás totiž nezná tak dobře jako vy. Snažte se naučit se pohlížet na své tělo jako na přítele, nikoliv nepřítele, a buďte mu vděčni za to, že každodenně zvládá všechny požadavky, které na něj máte.

Řiďte se signály těla

Hlavní myšlenkou intuitivní diety je, že se máte najíst tehdy, když pociťujete hlad. Nemáte jíst proto, že na stole před vámi leží obložené talíře, jste smutní, nebo protože si zrovna dopřávají vaši kamarádi. Nejezte jen proto, že není zrovna nic lepšího na práci, nebo proto, že se to v určité situaci očekává. To je první krok k tomu chápat signály svého těla a správně je interpretovat.

Dalším krokem je také to naučit se nejíst kvůli špatné náladě nebo splínu. Jste smutní, a tak si musíte dát kousek čokolády? Ale jděte, že vám čokoláda zažene splín a zmrzlina zlepší náladu, je jen výmluva. Máte-li problémy, čelte jim jinak, ne jídlem. Divili byste se, kolik lidí řeší nadváhu jen kvůli tomu, že nedokáží svůj stres a psychické potíže vyřešit jinak. Prakticky jakékoliv zdravotní problémy mají na hubnutí negativní vliv. A platí to i o psychických potížích, při stresu, životní nepohodě, při emočně silných prožitcích a v neposlední řadě při únavě.

Zapomeňte na pravidla

Určitě znáte spoustu zcela nezlomných pravidel. Třeba to, že byste měli jíst pětkrát až šestkrát denně, v žádném případě byste neměli vynechat snídani, nebo nejíst pozdě večer. Jezte tehdy, když pocítíte, že to tělo chce, a skončete dřív, než přijde pocit sytosti. Ten se totiž dostavuje opožděně, proto když jste v pokušení si přidat, počkejte aspoň 15 minut a možná už pak nebudete mít chuť. Snídani ani večeři jíst nemusíte, pokud nemáte hlad. Když ráno vynecháte snídani, neznamená to, že budete bez energie a hladoví, nebo že si zpomalíte metabolismus a začnou se vám zmenšovat svaly. Udělejte si ráno přesně takové, jaké vašemu tělu vyhovuje.

Soustředit se na jídlo

To, co skutečně pomáhá je především to, že se skutečně soustředíte na to, co jíte a jak to jíte. To znamená, že končí veškeré jídlo u televize nebo počítače. Naopak – sedněte si, v klidu si vše nachystejte, jezte pomalu a každé sousto si užívejte. Uvidíte, že budete daleko dříve plní a budete mít z jídla mnohonásobný požitek.

Další radou je také neodpírat si malá potěšení. Pokud pro vás nebudou zakázané, budou o to méně lákavé. Stále ale platí, že když už mlsat, snažte se to dělat zdravěji. To znamená kvalitní čokoláda, domácí dezerty, promyšlený výběr surovin. Naučte se vnímat tělo a poslouchat jeho potřeby. Spolehněte se, že bude vědět, co je pro něj dobré a správné.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button