Rady a tipyZajímavé články

Jak zvládnout návrat do práce po dovolené? Nemusí to nutně být katastrofa

Září je obdobím, kdy se většina lidí již napevno vrací z dovolených a opět se začleňuje zpět do pracovního procesu – a to klidně na dalších několik měsíců, minimálně do Vánoc. Mnohokrát pak takové „navrátilce“ překvapí, jak tvrdě na ně návrat do koloběhu povinností dopadne a velmi brzy začnou zase pociťovat vyhoření, únavu a nespokojenost. Poradíme vám, jak si co nejdéle uchovat vzpomínky na krásné chvíle vaší dovolené a čerpat z ní ještě dlouho potom, co už budete dávno doma. Není to tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Začít je třeba ještě před dovolenou

Tohle už napravit nestihnete, ale můžete na to pamatovat pro případě nějaké další, byť i jen kratší dovolené. Ještě před nástupem na zasloužené volno si vyhraďte čas, abyste si dali do pořádku všechny pracovní věci. Napište si seznam úkolů, které musíte dořešit, včas to udělejte a také dejte dostatek informací zastupujícím kolegům, aby všichni věděli, co mají dělat a nikdo vás na dovolené nerušil dotazy.

Nastavte si oznámení do emailu

Mít nárok na nerušenou dovolenou by mělo být samozřejmostí. Bohužel ve světě, kde se často pracuje hlavně online a všechno se řeší přes mobil a email, se často zapomíná, že je třeba skutečně umět vypnout, a ne kontrolovat každý den emailovou schránku. Vůbec nejlepší je proto nastavit si v emailu automatickou odpověď. Maily vám samozřejmě budou chodit i v průběhu dovolené, ale všichni budou informováni, kdy se jim budete moci zase věnovat, a nikdo se nebude znepokojovat, když mu pár dní neodpovíte.

Dejte si jeden den na aklimatizaci

Přiletět z dovolené večer, taktak se dostat do postele a hned další den vstávat do práce? Tohle je skutečně jen pro silné povahy nebo hazardéry. Proto se vyplatí si při plánování volna přidat jeden den navíc, který vám pomůže se zorientovat v realitě. V klidu si můžete vybalit, zvyknout si třeba na jiné počasí, dokoupit potřebné věci a v pohodě a klidu další den vyrazit do práce.

Odpočinek podpořte správnou výživou

Na dovolené platí vždy jiný režim a mnohdy se nestravujeme zcela ideálně, nebo více než kdy jindy holdujeme alkoholu. To samozřejmě pro naše tělo není vůbec ideální. Proto se po návratu zaměřte na dostatečný přísun čerstvého ovoce a zeleniny, k tomu si dopřejte bylinkové čaje a dostatek vitamínů i v podobě doplňků stravy.

Zklidněte mysl

Jestliže se vám po návratu z dovolené prostě nedaří zapojit plnohodnotně zpět do pracovního režimu a tělo stávkuje, zkuste odpočinout také mysli. Pomoci může masáž, zameditujte si nebo navštivte Bemer terapii. Jde o ověřenou lékařskou metodu, díky které se tělo rychleji zregeneruje, podpoří se lymfatický systém a brzy se budete cítit zase lépe.

Jděte na to metodicky

Po návratu z dovolené se na vás často práce sesype a vy nevíte, co dřív. Nenechte se tím rozhodit a raději si v klidu sedněte, sestavte si seznam všech úkolů a přiřaďte k nim priority. Jakmile něco splníte, danou položku si odškrtněte a postupujte svědomitě a pomalu, abyste vše v klidu zvládli. Pomůže vám to i psychicky a hned vám bude připadat nálož úkolů méně bolestivá.

První dny se vyplatí naplánovat volněji

Samozřejmě některé povinnosti odložit nelze, pokud to ale přeci jen nějak půjde zařídit, vyplatí se naplánovat si první dny poněkud méně náročné. Zkuste třeba vynechat složitá obchodní jednání a spíš se zaměřte na menší úkoly. Tak se dostanete rychleji do svého tempa. Když takto postupně zapojíte mozek na plné obrátky, snadněji se dostanete z dovolenkového režimu do toho běžného.

ZDROJ: https://www.amaris.com/insights/news/tips-returning-work-after-vacation/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: energepic.com: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-zena-iphone-chytry-telefon-313690/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button