Rady a tipyZdraví

Bolest krční páteře a skřípnuté nervy. Jak se s tím vypořádat?

Bojujete čas od času s bolestí krční páteře, která vám komplikuje denní úkoly a nutí vás polykat prášky proti bolesti? Pak je načase s tím něco začít dělat. Bolest krční páteře může být způsobena řadou faktorů, mezi nejčastější nicméně patří skřípnutý nerv, který vystřeluje silnou bodavou bolest.

Taková bolest se velice snadno šíří do celé hlavy anebo může zasahovat i dolní končetiny a způsobovat celkovou bolest a únavu organismu. Jak tedy správně tušíte, není to něco, co se dá ignorovat. Naštěstí nám moderní medicína nabízí řadu způsobů jak se těmito problémy poprat. Od těch snadných, kdy si na postižené místo přiložíte ledový obklad, až po složité, které zahrnují chirurgické řešení. Bolest se ale dá řešit, a tak je zcela zbytečné trpět.

Příčiny skřípnutých nervů

Nejobvyklejší příčinou je posunutí páteře nebo obratlů v oblasti krku. Ty pak zasáhnou nerv, který je v jejich blízkosti, stisknou ho, a ten pak vysílá silné signály do mozku, které se v našem vnímání přeměňují na bodavou bolest.

Důvodem, proč může dojít k posunutí obratů nebo jiné kůstky, může být celá řada. Typicky jde o důsledek zranění, ale na vině může být i špatné držení těla nebo nevhodná spací poloha, která dlouhodobě tlačí nesprávným způsobem na jednu část páteře.

Kromě silné bolesti obvykle cítíte také tupou a znecitlivující bolest nohou a rukou. Setkat se můžete i s křečemi a nepohyblivostí. Řada skřípnutých nervů se takříkajíc spraví sama. Postačí vhodná masáž nebo odpočinek, který pomůže páteři, aby se zase pěkně srovnala a bolest je pryč.

Jindy se ale nedaří bolesti v domácích podmínkách zbavit a potíže se ještě zhoršují. Mohou se přidat i úporné bolesti hlavy, pálení nebo neschopnost lokalizovat bolest. V takovém případě už není radno návštěvu lékaře odkládat. Trpěli byste zcela zbytečně a k lékaři byste nakonec stejně museli.

Léčba

Základní a první pomocí při bolestech krční páteře je chlazení. Na postižené místo přiložte ledový obklad a odpočívejte. Postižené místo můžete zkusit jemně rozmasírovat, ale nechoďte před bolest. Pokud masáž nepomáhá, raději neriskujte, že byste si mohli ještě více ublížit.

Dalším domácím postupem může být i odpočinek s podporou krční páteře. Toho dosáhnete tak, že si rolujete například ručník, kterým si podložíte krční páteř a snažíte se maximálně uvolnit. Je velká šance, že se krční páteř sama dá do pořádku.

Zkusit můžete i různé protahovací cviky. Je však třeba postupovat velmi obezřetně a v žádném případě nedělat žádné rychlé a trhané pohyby. Vyzkoušejte klasické metody protahování, které znáte z hodin tělocviku. Neměli byste cítit ostrou bodavou bolest, pouze tupou bolest, která ale neroste.

I když se lékům normálně vyhýbat, je tentokrát lepší udělat výjimku. Zaseknutá krční páteř se totiž sama často nedokáže napravit i kvůli tomu, že vám bolest způsobuje zatuhnutí okolních svalů. Použijete-li vhodný krém nebo lék proti bolesti, svaly v okolí se uvolní a umožní tělu napravit škodu samo.

V neposlední řadě je pak jistě na místě návštěva lékaře. Často je to už jediná a poslední možnost, kterou lidí volí. Lékař vám většinou provede osobní vyšetření a pošle vás na rentgen, aby se vyloučilo jiné závažné zranění páteře nebo obratlů. Je velice důležité návštěvu lékaře neodkládat, aby se vaše kondice ještě nezhoršila a nezůstali jste třeba plně upoutaní doma v posteli, protože se kvůli bolesti nemůžete ani hnout.

Lékař vám většinou předepíše vhodné léky a masti a doporučí i cvičení, případně vám předepíše rehabilitaci. Je také důležitá se do budoucna vyhýbat situacím, při kterém blokace krku vzniká. Může to být nevhodné cvičení nebo způsob spánku. V takovém případě neváhejte vyměnit matraci nebo polštář. těch pár korun za vaše zdraví rozhodně stojí.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button