Krása a módaRady a tipyReceptyZdraví

Ekzém jako nežádoucí společník. Lze s ním bojovat i domácí léčbou?

Ekzém je chronické onemocnění kůže, které vůbec není tak zřídkavé, jak by se mohlo zdát. Ve skutečnosti jím trpí značné množství lidí, ale na první pohled to třeba ani nepoznáte. Ekzémy jsou různě závažné a někdy je netrénovaným okem ani nepoznáte. Nic to ale nemění na situaci, že je to onemocnění, které řadě lidí komplikuje život a způsobuje jim nepříjemné projevy jako je svědění, popraskaná a nevzhledná kůže, záněty a další.

Ekzém je nutno vždy léčit za pomoci lékaře. Takže pokud máte podezření, že i vy jím trpíte, je na místě nejprve se objednat ke kožnímu lékaři a nechat se odborně vyšetřit. Pravděpodobně od něj také dostanete mastičky nebo i léky, které vám pomohou ekzém účinně léčit. To nic nemění na faktu, že i tak můžete s ekzémem bojovat přírodními a domácími prostředky, které si můžete sami vyrobit a mít jistotu, co obsahují.

Základem je zdravý životní styl

Nejlepším prvním krokem k boji proti ekzému je změna životního stylu. Odborníci se shodují v tom, že ekzém vzniká nejen kvůli genetice, ale také kvůli vnějším vlivům. Základem je tedy zdravá strava, dostatek spánku, minimu stresu a pravidelný pohyb. Pomohou vám také například potravinové doplňky s probiotiky.

Domácí krém

Jakmile změníte své stravovací návyky, přidáte dostatek zdravého pohybu a přestanete se zatěžovat zbytečnostmi, máte nakročeno k tomu, aby se váš ekzém začal postupně zlepšovat. A k tomu vám může pomoci i domácí mast vyrobená ze surovin, které pokožku promašťují, vyživují a zabraňují svědění a praskání kůže.

Připravte si:

  • půl hrnku kokosového oleje
  • čtvrt hrnku shea másla
  • čtvrt hrnku ovesných vloček
  • 2 lžičky vitamínu E
  • 20 kapek levandulového esenciálního oleje

Postup:

Začněte tak, že si v mixéru na jemno umelete ovesné vločky. Měl by z nich být opravdu jemný prášek. Poté dejte do skleněné misky kokosový olej a shea máslo a misku dejte nad hrnec, ve kterém vře voda. Na párou obě ingredience rozpusťte a smíchejte. Do rozpuštěné směsi pečlivě vmíchejte ovesný prášek a řádně rozmíchejte, aby byla vzniklá směs zcela hladká. Přidejte vitamín E a levandulový olej. Opět řádně promíchejte.

A krém je hotový. Nyní jej přemístěte do uzavíratelné nádoby a krém skladujte s chladu a temnu, klidně v lednici. Bude také potom mít příjemný chladivý efekt na vaši podrážděnou kůži. Krém aplikujte tak často, jak jen potřebujete. Ideálně jej používejte v kombinaci s předepsanými léčivými mastmi.

Bylinky

V boji proti ekzému vám může pomoci také celá řada bylinek. Můžete je užívat vnitřně i zvnějšku. Záleží na vašich preferencích a dostupných přípravcích. V lékárně koupíte řadu tinktur, které se na ekzém hodí, ale dobrou službu svému tělu uděláte i tehdy, pokud budete mít bylinkové čaje a vaše tělo bude mít silného pomocníka v boji proti ekzému zevnitř.

Mezi oblíbené a účinné bylinky patří například:

  • ostropestřec mariánský
  • měsíček lékařský
  • jalovec

Oblíbená je také mast z měsíčku lékařského, ale jeho použití konzultujte s dermatologem, nehodí se totiž na každý typ ekzému. Také mast z lopuchu vám může hodně ulevit.

Při koupání volte vždy hypoalergenní mýdla na citlivou pokožku, vyhněte se jakýmkoliv agresivním přípravkům nebo silně aromatizovaným produktům. Namísto koupele si dopřejte rychlou a vlažnou sprchu. Horká voda nedělá ekzému dobře, protože extrémně vysušuje. Noste vzdušné bavlněné oblečení a vyhněte se vlněným výrobkům nebo umělým vláknům. Ty dokáží kůži podráždit jako máloco jiného. A nezapomínejte na pravidelný pitný režim. Kůže se významně hydratuje právě zevnitř, a pokud dostatečně nepijete může se to projevit zvýšenou suchostí a podrážděností kůže.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button