Vyrobte si domácí kořenící směsi. Zabodujete provensálskými nebo italskými bylinkami
Pěstování bylinek je velmi dobrým způsobem, jak si zajistit vždy chutné koření pro vaše jídlo a také léčivky pro vaše zdravotní obtíže. Výhodou navíc je, že bylinky se dají skutečně snadno pěstovat nejen na zahradě, ale také na balkoně nebo na truhlíku za oknem. Vlastní bylinky chutnají vždy nejlépe a jejich pěstování vás bude opravdu bavit.
Co se vyplatí si promyslet?
Z bylinek lze vyrobit všechny možné výrobky. Ty se následně dají snadno využít v kuchyni, na výrobu domácí kosmetiky či mýdel, ale stejně tak dobře se hodí pro tvorbu dárků pro vaše blízké. Než ale začnete sázet, pečlivě si promyslete, co a jak chcete pěstovat.
Vyplatí se ujasnit si, co všechno z bylin chcete vyrábět. Jestliže je pro vás klíčová výroba koření, pak si dopředu sestavte vhodné receptury – ty najdete nejen na internetu, ale třeba také v kuchařských knihách. Kořenicí směsi se často skládají z většího množství druhů, které si budete muset sehnat nebo vypěstovat. Jakmile se vám bylinky ujmou, máte jistotu, že budete mít hojnou sklizeň a můžete se těšit na první úrodu.
Sestavte si vlastní směs koření
Většina začátečníků se nejdříve nechá inspirovat některými běžnými kořenícími směsmi, ale můžete experimentovat zcela dle svých chutí nebo nápadů. Především je nutné uvědomit si, k čemu by směs měla sloužit. Trošku jiné složení bude mít směs určená na okořenění například grilované zeleniny a zase jiné bylinky se hodí na kuřecí maso nebo na hovězí či divočinu. Vyrobit se však dají i poměrně univerzální směsi, které využijete jak na přípravu lehkých tvarohových pomazánek, tak na grilovaná masa i na zeleninové saláty nebo chutné dresinky.
Typickými zástupci kořenících směsí, které si snadno vyrobíte i doma, jsou italská směs a provensálské koření. Poměry bylinek si upravte dle svých potřeb. Obě směsi se skládají z druhů, které se mohou v malých detailech lišit. Určitě se v každé provensálské rodině najde tajná rodinná receptura na to nejlepší koření, ale i klasická směs v běžných poměrech je skvělá a v budoucnu si ji snadno můžete upravit dle vlastních potřeb.
Určitě si ale dejte pozor na poměr levandule, protože ta je velmi aromatická a ve větším poměru se příliš nehodí na okořenění některých druhů mas. V kuchyni vám však také nesmí chybět klasická jednodruhová koření, jako je oregano, tymián, yzop, bazalka nebo majoránka.
Italská směs
- majoránka
- dobromysl
- rozmarýn
- bazalka mateřídouška šalvěj
- saturejka
Provensálská směs
- majoránka
- dobromysl
- rozmarýn
- mateřídouška
- saturejka
- levandule
- estragon
Jak bylinky zpracovat?
Bylinky určené pro výrobu koření musí být vždy pečlivě usušené. Ujistěte se, že používáte vhodnou techniku – volit můžete buď klasické sušení vzduchem nebo sušení teplem. Správně usušené bylinky poznáte tak, že se dají velmi snadno rozdrtit i pouhými dlaněmi. Pokud jsou houževnaté a nedrobí se, je nutné věnovat sušení ještě pár hodin.
Bylinky si poté vysypejte na tác nebo do mísy a pečlivě je promíchejte. Jestliže je nechcete drtit ručně, můžete použít například hmoždíř. V tomto případě je mnohem vhodnější využít kamenný nebo keramický typ. Není nutné koření drtit zcela na prach, ale záleží primárně na vašich osobních preferencích. Některým gurmánům může vyhovovat spíše hrubší mletí, vždy ale vše ozkoušejte na malém vzorku a pak volte, co vám vyhovuje více.
Hotové koření se perfektně uchovává ve skleněných patentových sklenicích, ale pozor dávejte na přímé slunce, kvůli kterému koření i během několika měsíců rychle vybledne a ztratí i část své chuti a aroma.
ZDROJ: https://www.eatingwell.com/article/290912/diy-seasonings-herb-mixes-you-can-make-at-home/