Rady a tipyZdraví

Používání sluchátek představuje pro sluch velké nebezpečí. Běžně překračujeme doporučené limity

Když se dnes rozhlédnete po ulicích nebo v hromadné dopravě, zjistíte, že většinu mladých lidí spojuje jediné – sluchátka v uších. A tento trend pomalu proniká i ke starším generacím. Poslech hudby nebo podcastů se totiž stal velice oblíbeným způsobem, jak si zkrátit čas, když se nic moc jiného nedá dělat. Pro řadu lidí má navíc hudba uklidňující a terapeutický efekt a usnadňuje jim odpočinek.

Proti tomuto zvyku tedy nelze mnoho namítat až na to, že poslech hudby do sluchátek je nebezpečím pro náš sluch. A to je bohužel neoddiskutovatelný fakt. Jaká jsou tedy pravidla bezpečného poslechu? Zapamatujte si číslo 85–a zkuste si zjistit, kolik decibelů má poslech vaší oblíbené hudby. Hranice 85 decibelů totiž představuje zdravotní omezení, které bychom měli pečlivě dodržovat, pokud si sluch nechceme poškodit.

85 decibelů přitom není hluk, který by vás na první dobrou citelně obtěžoval. Tolika decibelům zvládnou uši v kuse odolávat někdy i osm hodin. Bohužel se ale může stát i to, že po krátkém vystavení uší této hodnotě může dojít k trvalému poškození vašeho sluchu.

Tehdy dochází k přerušení nervového spojení mezi vláskovými buňkami vnitřního ucha a sluchovým nervem. Po odeznění hluku se porucha slyšení postupně vytrácí a poškozená spojení se opravují, nicméně návrat k normálu může zabrat i několik dní. Pravidelné vystavování sluchu takovému hluku ale vede k tomu, že buňky se nestíhají regenerovat a dojde k trvalému posunu sluchového prahu. Jakmile dojde k odumření buněk, sluch je již poškozen nenávratně. Postižený pak špatně slyší vysoké frekvence, některým hláskám nerozumí a komunikace s okolím je zásadně zhoršená.

Hlasitá hudba škodí víc, než si myslíme

Samozřejmě platí, že čím vyšší hlasitosti uši vystavujeme, tím vyšší je riziko trvalého poškození. Například, pokud zvýšíme hlasitost hudby na 90 decibelů, může dojít k trvalému poškození sluchu již po dvou hodinách poslechu. O pět více decibelů a stačí pouhá hodina, abyste si zadělali na problémy po zbytek života. Už při 110 decibelech může dojít k poškození za pouhou minutu poslechu. 

A nyní tedy k hlasitosti, které své uši pravidelně vystavujeme. Není výjimkou, že hlasitost při poslechu ze sluchátek může snadno vystoupat až na hranici 110 až 120 decibelů. Jen pro srovnání – takovou hlasitost má například tryskové letadlo, které právě startuje – a to už je, jak sami uznáte, ohlušující rachot.

Dá se nějak chránit?

Velký rozdíl může udělat typ sluchátek, který pouížíváte. K nejdoporučovanějším ohledně ochrany sluchu patří bezpochyby velká sluchátka, která se nasazují přes hlavu. Jsou daleko vhodnější než malé pecky, které mohou ucpávat zvukovod a vedou zvukovou energii přímo na citlivý bubínek. U peckových sluchátek je také nesmírně důležité dbát na pravidelnou hygienu, aby se předcházelo vzniku bolestivého zánětu zvukovodu.

Sluch můžete ztratit i v mládí

Se sluchem si není radno zahrávat. S věkem se přirozeně zhoršuje, tak si jej nehuntujme, ještě když by nám měl skvěle sloužit.

Nastavte prahovou hodnotu

Mějte své zdraví na paměti a vždy si omezte hlasitost tak, aby nemohla váš sluch ohrozit. Ideální hlasitost by se měla nacházet přibližně v polovině posuvníku hlasitosti, který poslechové zařízení nabízí. Většina přehrávačů také dnes již obsahuje možnost automatického připomenutí překročení doporučené hlasitosti. Toto doporučení raději nevypínejte a respektujte jeho hlášení.

Únava sluchu

Jestliže posloucháte dlouhou dobu v kuse, může se zdát, že se hlasitost snižuje. Ve skutečnosti jsou ale jen vaše uši unavené a potřebují odpočinek. V žádném případě tedy hlasitost nezvyšujte, ale hudbu vypněte a věnujte se na chvíli něčemu jinému. Vaše uši to velmi ocení.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button