Rady a tipyZdraví

Struma: Viditelný problém, který se často hlásí pozdě. Nemoc štítné žlázy může být dlouho nepozorovaná

Struma nebo také vole je velmi nepříjemný estetický problém, za který se jistě mnoho lidí může stydět. Nejde ale zdaleka jen o problém kosmetického charakteru. Jde totiž o příznak zvětšení štítné žlázy, a to může mít velmi vážné příčiny. Je tedy třeba velmi důkladně pátrat po důvodech, které stojí za vaším problémem, a co nejdříve odhalit svou diagnózu.

Onemocnění štítné žlázy bývá o to závažnější, že se častokrát třeba i roky neprojeví. Nemáte žádné zjevné problémy, cítíte se poměrně dobře, a přesto můžete trpět nemocí, která přímo ohrožuje vaše zdraví a život. Podle posledních statistik má v Česku problémy se štítnou žlázou až 600 000 obyvatel. Desítky tisíc však o svých problémech netuší a nijak je neřeší.

Jak funguje štítná žláza?

Jde o malý orgán, který je umístěný v krku před průdušnicí. Produkuje hormony, zejména tyroxin, které ovlivňují mnoho funkcí v našem těle. Je odpovědný za funkce centrálního nervového systému, metabolismu, ale i srdeční činnosti. K tomu, aby štítná žláza správně fungovala, potřebuje především pravidelnou dávku jódu. I proto se dnes tento prvek běžně přidává do soli, aby jej v populaci lidé měli dostatek.

Struma přitom nemusí být na první pohled patrná – může se projevit i jen jako malá bulka na krku. Při pohmatu je ale tvrdá, jasně ohraničená, a i při pohybech hlavy může být jasně vidět. Často to pak vede k problémům s polykáním, mohou se dostavit bolesti v krku, chrapot či dušnost.

Proč dochází k problémům?

Důvodů může být několik. Dříve velmi typická příčina, tedy nedostatek jódu, je dnes již spíše vzácný. Přesto se to může objevit. Nemáme-li jej ve stravě dostatek, vzniká problém s produkcí hormonů štítné žlázy – a ta se zvětší, aby produkci kompenzovala.

Dnes ale často ke zvětšení štítné žlázy dochází prostřednictvím působení takzvaných strumigenů. Jedná se o látky potravin, které mohou mít na svědomí zvětšení štítné žlázy a vznik strumy. Je však nutné tyto potraviny jíst skutečně ve vysokém množství. Jde zejména o kapustu či zelí. V takovém případě ale štítná žláza v podstatě funguje normálně, jen se zvětší. Stačí pak často upravit stravu a je po problému.

Další možnou příčinou jsou pak autoimunitní záněty. Tělo při nich negativně reaguje na buňky vlastního těla. Nezřídka jsou na vině také poruchy enzymů, které ovlivňují tvorbu hormonů štítné žlázy.

Pozor si však dejte i na to, že struma může značit existenci zhoubného či nezhoubného nádoru. Při nich však obvykle není zvětšená celá žláza, ale jen takzvaný uzel, tedy její menší část.

Nečekejte na potíže

Jakékoliv změny v rámci štítné žlázy je tedy třeba urychleně řešit a nečekat, že se potíže spraví samy. Viditelné projevy jsou navíc často jen špičkou ledovce. Než se projeví následky porušené funkce štítné žlázy, mohou uběhnout celé týdny a měsíce. Proto se v dnešní době hojně hovoří o zavedení preventivních screeningových vyšetření, která by včas zachytali počínající nemoc.

Jak probíhá vyšetření?

Lékaři poznají zvětšení štítné žlázy pohmatem, ale na pomoc si často vezmou i ultrazvuk. Důležité je určit, co poruchu způsobilo, a zda jde o snížení či zvýšení funkce štítné žlázy. Od toho se pak dále odvíjí léčba. Při podezření na nádorové onemocnění je nezbytné provést biopsii štítné žlázy a histologické vyšetření.

Jak z toho ven?

Léčba zcela závisí na zjištěné diagnóze a příčinách potíží. V mnoha případech je doporučeno zvýšit podávání jódu, jindy je nutné odstranit nádor a provádět další rekonvalescenční léčbu. Jde-li o zvýšenou funkci štítné žlázy, podávají se léky, které ji tlumí a zamezují vzniku nepříjemných příznaků. Chybějící hormony je naopak nutné uměle dodávat. Léčba může být během na dlouhou trať, je ale zcela nezbytné, aby se problém začal včas a aktivně řešit. Sám totiž většinou neodezní.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button