Dům a zahradaRady a tipy

Potraviny, kvůli kterým máte stále hlad. Vyhněte se jim a linii si udržíte snadno

Člověk by si myslel, že když se nají, bude alespoň nějakou dobu sytý. Opak je ale pravdou. Řada jídel ve skutečnosti vzbuzuje ještě větší pocit hladu a právě kvůli nim může být někdy těžké udržovat si štíhlou linii. Zejména při snaze o redukci si těmito jídly zcela podřezáváte pod sebou větev.

Na vině je především velký obsah rychlých sacharidů, které vám zvýší podíl cukru v krvi, ale pak dojde k rychlému propadu, který vás zanechá ještě hladovější než jste byli předtím. Vyhnete-li se těmto jídlům, můžete si být jisti, že se budete cítit méně hladoví, potraviny vás snadněji zasytí a vaše váha nebude tolik stoupat nahoru a dost možná se bude pomalu ale jistě sunout dolů.

Jaké potraviny to jsou?

Bílé pečivo

Všichni dobře víme, že bílé pečivo by do správné stravy mělo patřit jen zcela výjimečně. A důvodem není jen to, že má minimum živin a je tedy velmi nehodnotným kusem jídla, které vám nedodává žádné vitamíny ani vlákninu. Je to i proto, že bílé pečivo vás vlastně činí ještě hladovějšími než jste byli před jídlem. Po konzumaci bílého pečiva vystřelí hodnoty vašeho krevního cukru nahoru, ale zanedlouho zase rychle klesnou a vy budete mít i po spořádání velké bílé bagety zase prázdno v žaludku.

Bílé těstoviny

Těstoviny jsou zejména v letním období velmi oblíbeným pokrmem třeba k obědu nebo večeři. Pokud máte těstoviny rádi, nemusíte se jich natrvalo vzdát, ale volte kvalitnější celozrnné produkty, které jsou pro naše zdraví o poznání vhodnější. Bílé těstoviny totiž fungují podobně jako bílé pečivo. Navíc s nimi často konzumujeme nějakou nezdravou a tučnou omáčku, která je plná konzervantů a to je další dobrý důvod, proč těstoviny častěji nahrazovat jinou přílohou. Daleko lepší je třeba celozrnný kuskus nebo quinoa.

Sýr

Dopřát si čas od času kousek sýra jistě není na škodu. Zejména kvalitní sýry obsahují zdravé bílkoviny i jiné látky, které tělu prospívají. Hlad zahánět sýrem ale nedoporučujeme. Vědci totiž zjistili, že sýr obsahuje sloučeninu, která způsobuje, že jej chcete sníst stále víc a víc. Takto pak snadno spořádáte obrovské množství tuku a soli, které sýry obsahují, a vaše dieta je opět zničená.

Slané pochutiny

Dát si na svačinku malý balíček chipsů je to nejhorší co můžete udělat. Taková svačina vás nikdy nemůže zasytit, a naopak způsobí, že budete ještě hladovější než předtím. Vědci říkají, že pytlíček chipsů zcela naplní vaše chuťové buňky ohledně slané chuti, ale o to více se pak projeví touha po něčem sladkém. Je tedy velmi pravděpodobné, že po balíčku chipsů zatoužíte po dortíku nebo čokoládě. A ne každý má tak pevnou vůli, aby dokázal odolat. Proto si raději dopřejte bílý jogurt, kus celozrnného pečiva nebo zeleninu či ovoce.

Nízkotučné výrobky

Pokud chcete něco udělat se svou váhou, je typické, že v regálech sáhnete po nízkotučných výrobcích. Ty jsou přeci určeny k tomu, abychom zhubli, ne? Ve skutečnosti to však není ideální volba, netučná jídla totiž náš žaludek tolik neuspokojí a i po snědení relativně velkého množství bude žádat více a více. Navíc ve vás konzumace nízkotučných výrobků snadněji vyvolá pocit, že můžete „zhřešit“ někde jinde, protože zde jste na kalorií jakoby ušetřili. To je ale omyl a povede to jen k dalšímu přibírání na váze.

Nápoje bez cukru

Konzumace nápojů se sladily je velmi ošemetná. Sladidla totiž fungují tak, že tělo připravují na přísun cukru a když ten pak nepřijde, typicky se to projeví právě touhou po něčem velmi sladkém a nezdravém. Sladidla mají prý také negativní vliv na centra mozku, která pracují s pocity hladu a plnosti a mohou rozházet jejich správné fungování.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button