Dům a zahrada

Květiny v koupelně

Koupelna je místnost, kde je většinou klid, pokud není spojena se záchodem, je obsazena hlavně ráno a večer. Lidé zde tráví denně někdo víc a někdo méně času, protože je možnost ji využívat nejen účelově k hygieně, ale také na relaxaci a případně i soukromou či společenskou zábavu. Tu zde řešit nebudeme, je většinou jen pro dospělé, ale mohli bychom se zamyslet, jak si prostředí koupelny vylepšit a získat tak originální prostředí. A jednou z takových cest jsou i rostliny, tedy zejména květiny.

Prostředí

Koupelny jsou dnes již nedílnou součástí každého moderního bytu, ale mohou být velmi rozdílné. V více či mnohabytových domech, a zejména v panelácích, jsou koupelny umístěné uprostřed bytu, protože zde mají nejjednodušší možnost napojení na vodu a odpad, ale také k ventilaci. Na druhou stranu zde však málokdy mají spojení s okolním světem, chybějí jim zejména okna. Proto zde většinu času panuje tma, případně pološero či šero, když máme prosklené dveře. Ale je zde již možnost a východisko, a to je úplná přestavba bytu.

Na druhé straně máme slunné koupelny v domech a vilách, chalupách a podobně. Zde ale není také stálé klima, většinu dne je zde sucho a v době lidské přítomnosti hlavně teplé vlhko, pára.

Druhy kytek do koupelen

Pokud vlastníme koupelnu bez oken, budeme těžko hledat živou květenu, která by v takřka trvale neosvětleném prostoru vydržela. Proto bude v tomto případě jednodušší zvolit kytky umělé. Ale je pravdou, že dnes je jich na trhu velké množství a některé jsou skutečně pěkné a vypadají jako živé. Nesmíme se však jejich krásou unést a koupelnu květinami přeplnit. Lepší řešení je být skromný a množství zeleně raději zaměnit za jejich jemnost a vkus.

Živé květy

Pokud přeci jen zde budeme chtít květiny živé, musíme volit takové, které světlo k životu příliš nepotřebují. A těch je více druhů, jmenujme například echmea, vriesea či lopatkovec. Je třeba upozornit, že v těchto případech nejde o výrazně okrasné rostliny a ve tmě se jim stejně i tak nedaří moc dobře. Proto je přeci jen třeba jim nějakou formou úsporně přisvětlovat, stačí třeba trochu modrého světla. Pak brzo zjistíme na první pohled, jak to těmto kytkám prospívá.

Pokud máme koupelnu s okny a světlem, měli bychom pamatovat na to, že se zejména při koupání a sprchování na jejich listech bude usazovat teplá pára. Tato vlhkost květinám svědčí, ovšem ne všem. Na rozdíl od dlouholistých kytek, které můžeme „mučit“ nedostatkem světla, do prosluněných koupelen určitě patří kapradiny. Těch máme na trhu velký výběr a jsou v dobrých podmínkách velice dekorativní. Pro odborníky a specialisty můžeme doporučit některé z druhů adiantum, blechnum, asplenium či nephrolepis. Ty totiž snesou dokonce i šero a vysokou vlhkost. Obdobně sem můžeme umístit různé druhy palem, jako třeba datlovník. Z ostatních rostlin se do koupelen hodí výborně břečťany, anturie, syngónium, šplhavnice či šplhavník, pachira a další.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button