Dům a zahradaRady a tipy

Aby kočky neokusovaly pokojovky: Pořiďte jim kočičí trávu

Pokud máte doma kočku, určitě řešíte také problém, že vám ožírá vaše pokojové rostliny. Nejen že to pro ni může být dost nebezpečné, ale samozřejmě to také pokojovky značně poškozuje a kazí vám to výzdobu. V každém případě si proto dejte pozor na výběr vhodných rostlin do domácnosti, aby to pro vaše kočky nebylo poslední jídlo v životě. Pokud ale chcete tento zlozvyk zcela vymýtit, nabízí řešení kočičí tráva. Tu si můžete snadno vypěstovat doma a kočka ať si s ní dělá co chce. Poradíme vám, jak postupovat.

Kočičí tráva – co to vlastně je?

Tento druh traviny je zcela bezpečný pro konzumaci jak kočkami, tak i lidmi. Pěstuje se jako pokojová rostlina, a dokonce kočkám poskytuje velké spektrum důležitých vitamínů a minerálů. Kočičí tráva je směs z ječmene, ovsa, pšenice nebo žita. Nesmíte ji však zaměňovat se šantou kočičí. Tuto bylinku mají kočky také rády, ale nejedná se o trávu, nicméně o blízkou příbuznou máty. Bohužel tato bylinka působí na kočky poněkud omamně a ovlivňuje její chování. Její výtažky se dokonce přidávají i do hraček pro kočky nebo škrabadel, aby je skutečny využívaly. Šanta je pro kočky neškodná a nemá žádné negativní účinky.

Proč se vyplatí pěstovat kočičí trávu?

Je skvělá jak pro kočky, tak i pro jejich majitele. Pro vaše mazlíčky může být příjemným a bezpečným občerstvením, které obsahuje vysoké množství vlákniny, podporuje trávení a pohyb střev, ale také usnadňuje vykašlávání chlupů nebo jiných nestravitelných materiálů. Většinou to také odradí kočku, aby se pokoušela okusovat jiné pokojovky, které chcete chránit. Kočičí tráva mimo jiné obsahuje i kyselinu listovou, vitaminy A a D a také chlorofyl. Vy si ji můžete přidat třeba do salátu nebo do smoothie.

  • Kočičí tráva zajišťuje očistu zažívacího traktu.
  • Pomáhá předejít vzniku nepříjemných smotků chlupů, které dráždí žaludek.
  • Kočičí tráva může kočku zabavit.

Jak na pěstování?

Sadu na pěstování můžete snadno pořídit v prodejnách s chovatelskými potřebami. Kočičí trávu si také můžete koupit již vypěstovanou v truhlíku, ale není nic snazšího než si ji vypěstovat pěkně podomácku. Budete potřebovat jen semena kočičí trávy, které zasejete přímo do půdy asi 0,5 cm hluboko. Jestliže ji chcete pěstovat uvnitř, může vám tam klidně růst celoročně. Půdu však musíte udržovat neustále vlhkou, nemá ráda sucho.

Jak na klíčení?

Truhlík se zasazenými semeny přikryjte a umístěte na teplé a tmavé místo. Stačí dva dny na to, aby se objevily první rašící konečky kočičí trávy. Následně je třeba truhlík přesunout na parapet na přímé sluneční světlo. Dejte si pozor také na to, abyste rostlinku zbytečně nepřelívali a nezpůsobili uhnívání kořenů. Ke konzumaci je rostlinka připravená asi 10 až 14 dnů po vyrašení nebo ve chvíli, když dosáhne velikosti 10 cm. Kočka si ji může okusovat klidně přímo z truhlíku dle své libosti a potřeb.

Následná péče

Je jasné, že až se do trávy pustí kočka, bude nutné ji pravidelně udržovat, aby tento nápor přežila. Určitě jí hodně pomůže pravidelný každotýdenní sestřih trávy, který přirozeně podpoří zdravý a svěží růst. Také je třeba rostlinu kontrolovat, aby netrpěla nějakou chorobou nebo se do ní nepustili škůdci. Jestliže vám tráva přesto začne vadnout nebo žloutnout, nevěště hlavu, jednoduše ji vyhoďte a během pár dní si vypěstujete novou.

Pro kočku je požírání trávy naprosto instinktivním chováním, takže se rozhodně neznepokujejte, že by to bylo něco nestandardního. Pomáhá tak sama sobě a určitě ji nebraňte, pokud si bude chtít na zahradě něčeho uždibnout. Jen kontrolujte bezpečnost rostlin.

ZDROJ: https://www.hillspet.com/cat-care/nutrition-feeding/cat-grass-safety-and-information

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button