Dům a zahradaRady a tipy

Ocet jako nejlepší přítel v domácnosti. Víte, jak ho používat?

Určitě znáte hned několik druhů octa – existuje jablečný, vinný i obyčejný kvasný. Všechny mohou být skvělé nejen na dochucování pokrmů, ale také jako pomocníci v domácnosti. Ocet je totiž nejen velmi levný, ale také ekologický a účinný.

Je totiž zcela nesmyslné kupovat pořád dokola desítky produktů do domácnosti, když se úklid dá vyřešit daleko snadněji. Láhev obyčejného octa stojí méně než 10 korun, ale uděláte s ní daleko více než s kdejakým profesionálním úklidovým prostředkem. Dobře vám poslouží, když potřebujete něco vyčistit, vyleštit, zbavit zápachu, mastnoty, škůdců a plísní.

Začněte v kuchyni

Pokud jste při nákupu kuchyně podlehli lákadlům nerezové kuchyně, pak už nyní víte, že to nebylo zrovna moudré rozhodnutí. Právě na tomto povrchu je často vidět úplně všechno a péče o něj může dát pěkně zabrat. Když si ale na pomoc vezmete ocet, půjde to hladce, a navíc docílíte i vysokého lesku. Na základní úklid vám bude stačit obyčejný roztok octa a vody. Můžete jej mít nachystaný v rozprašovači či jej smíchat přímo před použitím. Povrchy není třeba oplachovat, stačí je otřít čistým hadříkem či papírovou utěrkou.

Zbavte se zápachů i plísní

Směs octa a vody skvěle využijete i k čištění a dezinfekci ledničky, odpadkového koše, zvířecích záchodů i různých příbytků pro domácí mazlíčky. Je totiž ideálním prostředkem k pohlcování zápachu, a to zde určitě oceníte. Výborně funguje ocet v kombinaci s jedlou sodou. Tuto pastu můžete nanést třeba na znečištěný sporák a sami uvidíte, že zaschlá špína půjde sama rychle dolů. Pokud je sporák hodně zašlý a nejde vyčistit na první pokus, stačí postup vícekrát zopakovat nebo si pomoci jemnou drátěnkou.

Ocet využijete také při čistění mikrovlnky. V misce rozmíchejte ocet v poměru jedna ku jedné s vodou, umístěte ji na otáčecí talíř a přístroj nechte běžet 5 minut na ten nejvyšší výkon. Během chvíle se začne uvolňovat pára, která dokáže odstranit všechnu mastnou špínu, jež je na stěnách mikrovlnky usazená. Pak už jen stačí vnitřek mikrovlnky otřít hadříkem či papírovou utěrkou.

Nebojte se vůně octa

Mnoho lidí odmítá ocet vyzkoušet z jednoho prostého důvodu – jednoduše jim nevoní a bojí se, že jím postupně načichne celá domácnost. Tyto obavy jsou však neopodstatněné – k překrytí nepříjemného pachu využijte slupky z pomerančů či citronů. Slupky jednoduše strčte do sklenice a zalijte je octem. Až bude sklenice plná, nechte macerovat zhruba tři měsíce. Poté směs přelijte přes utěrku či kávový filtr a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Díky síle citrusů bude tento čistič ještě účinnější, a navíc antibakteriální.

Skvrny na koberci

Je pro vás rozlité víno noční můrou? Nemusíte se bát, nyní už budete vědět, jak koberec efektivně a šetrně vyčistit. Bude vám stačit kombinace sody a octa. Smíchejte sodu, ocet a vodu tak, aby vznikla hustá pasta. Poté kartáčkem naneste směs na koberec a jemně jej vykartáčujte. Nechte zcela zaschnout a poté vysajte zbytek prášku. Koberec bude zase jako nový a po skvrnách ani památky.

Zářivě čistá koupelna

Skvrny od vodního kamene a mýdla bývají velmi odolné a vyčistit je bývá pořádný problém. Daleko lepší je jim rovnou předcházet, ale jak na to? Naplňte láhev s rozprašovačem octem a několika kapkami mýdla, a až skončíte se sprchou, rychle stěny sprchového koutu touto směsí postříkejte a opláchněte vodou. Mýdlo a vodní kámen se zde nebudou ani zdaleka tak snadno usazovat.

Ocet vám skvěle prospěje i při čištění toalety. Nalijte jej jednoduše do mísy, nechte působit nejlépe přes noc a teprve potom si vezměte na pomoc štětku. Pro příjemnější vůni celé místnosti na závěr použijte několik kapek éterického oleje.

Nadýchané prádlo

Přidání půl hrnku octa do pracího cyklu vám pomůže zbavit se statické elektřiny v oblečení a zabrání ulpívání chuchvalců na oblečení. I nové oblečení je dobré před prvním použitím namočit do octa, protože tím zajistíte stálost barev. V lázni z vody a octa nechte přes noc odležet také zašedlé ponožky či sportovní oblečení a uvidíte, že po vyprání budou jako nové.

Pomůže i na zahradě

Trápí vás plevel a nežádoucí trávy? Pak vám ocet opět umí pomoci. Stačí, když na nechtěné rostliny nastříkáte neředěný ocet. Na obzvlášť odolné druhy plevele nastříkejte směs octa a soli – a spolehlivě uhynou. Dejte si ale pozor, abyste mířili skutečně jen na ty rostlinky, kterých se chcete zbavit.

Ocet vám však může pomoci, i pokud vám doma uvadají řezané květiny ve váze. Oživíte je snadno tak, že do vázy nalijete vodu s jednou lžičkou cukru a dvěma lžícemi octa. Květiny se velmi rychle vzpamatují a získají opět svou svěžest a krásu.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button