Rady a tipyZdraví

Kdy je načase zajít k očnímu lékaři? Až 60 % lidí přijde příliš pozdě

Jak jak pečujete o zdraví svých očí? Je to něco, co skutečně řešíte a snažíte se chovat tak, aby vaše oči netrpěly a dlouho a dobře vám sloužily? Nechceme samozřejmě mluvit za vás, možná to tak skutečně děláte, ale výzkumy ukazují, že až 60 % zdraví oči nevěnují příliš pozornosti. A potom se nepřestávají divit, když jejich zrak rychle slábne a problémy se jen hromadí.

Dokud mohou číst, poznají na ulici souseda a oči je nebolí, pak jejich stav většinou vůbec neřeší. Jenže zdraví očí se může pokazit tak rychle, že si toho ani nestačíte všimnout. Oči jsou velice citlivý orgán, který slábne nejen s věkem, ale také vlivem nevhodného prostředí nebo přetěžování.

V současné době se dá říct, že jsou naše oči vlivem moderního životního stylu konstantně přetěžovány. Koukání do počítače, sledování filmů, používání mobilních telefonů… to vše naše oči zatěžuje nad běžnou úroveň. Už jen kvůli tomu bychom zdraví očí měli věnovat zvýšenu pozornost a nepodceňovat signály, které nás vedou k tomu, abychom vyrazili za očním specialistou.

Změny ve vidění

Nemusí se nutně jednat o nic výrazného. Stačí i jen to, že se vám zdá, že už nevidíte tak ostře, hůře se vám zaostřuje nebo vaše oči nezvykle reagují na světlo a tmu. To vše může být impulzem, proč zajít za očním lékařem.

S věkem klesá schopnost očí správně zaostřovat a můžete zaznamenat potíže se čtením nebo s rozpoznáváním vzdálených lidí a předmětů. V takovém případ si zajděte nechat změřit zrak a možná zjistíte, že zčistajasna máte pár dioptrií. Není to žádná tragédie, ale určitě si pořiďte brýle, abyste své oči nezatěžovali a abyste zabránili zhoršování potíží.

Problémy vidět v noci

Je jasné, že lidské oko není úplně stavěné na fungování v noci. Oproti mnoha zvířatům jsme na to dost mizerně. Přesto ale bychom měli být schopni i ve tmě či šeru částečně vidět. Často se to projeví právě tak, že zjistíte například při řízení, že jakmile je tma, prakticky nic nevidíte.

Tato potíž je způsobena nedostatkem vitamínu A, takže někdy stačí i jen zvýšení příjmu tohoto vitamínu a potíže se mohou vytratit. Pokud problém přetrvává, je dobré navštívit lékaře a nechat se odborně vyšetřit.

Potíže s viděním v noci se totiž rychle zhoršují a je nutné je diagnostikovat a léčit včas, dokud se nedostanou do fáze, kdy už je pomoc dost složitá.

Únava očí

Máte pocit suchých očí, které už jakoby nemají energii dál fungovat? Pokud se vám stane, že večer už nejste schopni se soustředit ani na knihu kvůli tomu, že oči už proste neslouží, pak máte problém.

Je to právě důsledek toho, že náš zrak je dlouhodobě přetěžován a už prostě nestačí našim požadavkům. Pomohou většinou brýle se speciálními čočkami, ale zodpovědným krokem je i to snažit se očím různým způsobem ulevit. Nesledujte tolik televizi, choďte dříve spát, na práci si vždy zajistěte řádné osvětlení apod.

Bolest hlavy

Není žádným překvapením, že oči a hlava jsou dost významně propojeny. Často se problémy se zrakem jako první projeví velkými bolestmi hlavy. Zvlášť pokud vás bolest hlavy často přepadne po dlouhém dni a je doprovázena třeba slzením očí nebo jejich začervenáním, je to rozhodně důvod, proč se objednat k lékaři.

Někdy může lékař odhalit vážný problém, který vyžaduje nošení brýlí nebo i operační zákrok, ale často vám jen doporučí, abyste své oči méně namáhali. Může to být dost těžké, pokud pracujete s počítačem, ale zkuste pro své zdraví udělat maximum. Zdraví očí se nespraví samo od sebe a bez vašeho zásahu se nic nezmění a problém se bude jen dále zhoršovat.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button