Krása a módaZdraví

Před i po cvičení je nutné dopřát si jídlo. Ale správný výběr už dělá lidem potíže

Léto se již sice chýlí ke konci a za pár týdnů se budeme už balit do tlustých svetrů, ale to neznamená, že bychom měli polevovat co se týče boje za krásnou postavu. Protože pravdou je, že pokud nepolevíme nyní, na jaře a v létě nebudeme muset zase hubnout do plavek a rovnou si to s prvními slunečními paprsky budeme moci vyrazit k rybníku. A to za to přeci stojí, ne?

Nehledě na to, že o správnou hmotnost bychom v prvé řadě měli usilovat kvůli našemu zdraví, takže to, jestli jsou naše „pneumatiky“ vidět nebo ne, by nemělo hrát žádnou roli.

Pokud se na podzim chystáte začít chodit do fitka nebo na nějaké jiné lekce, možná by vás mohlo zajímat, jak se správně stravovat, aby výsledky byly skutečně viditelné, a hlavně trvalé. Co tedy jíst před a po sportovní aktivitě, aby tělo mělo dostatek energie a zároveň si nevytvářelo tukové zásoby?

Před cvičením tělo potřebuje dodat energii

Hodně záleží na aktivitě a druhu sportu, i na tom, jestli si svou hmotnost chcete udržet, nebo chcete zhubnout. Vytrvalostní cvičení je pro tělo náročnější než silový trénink, kde se dělají pauzy. Proto je dobré před tzv. kardiem zařadit do jídelníčku nějaké zdravé zdroje sacharidů, které tělu dokáží dodat rychle energii.

Neznamená to ale jít si do pekařství koupit koblihu a bez výčitek ji spořádat. Volte třeba rýžové suchary, celozrnné pečivo nebo ovesné vločky. Pozor si naopak dejte na mléčné výrobky, které se někdy obtížně tráví, vyhněte se tedy raději tvarohu, jogurtu nebo cottage sýru. K doplnění energie se hodí také malá hrst ořechů nebo nízkosacharidové ovoce jako borůvky, maliny, jahody apod.

Po tréninku se jídlu nebraňte

Po cvičení je tělo vyčerpané a ještě nějakou dobu spaluje kalorie „na prázdno“. Určitě je tedy dobré se najíst, ale neznamená to povolení spořádat všechno, na co máte zrovna chuť. Mnoho lidí si rádo dopřeje proteinový nápoj, který jim dodá potřebné živiny a zároveň je lehký a snadno stravitelný. A po delší době, cca hodině, je vhodné zařadit nějaké větší jídlo podle toho, kolik je hodin. Když cvičíte večer, hodně záleží na tom, v kolik hodin půjdete spát. Hodinku před spaním by měla přijít druhá večeře, a to proteinový nápoj, tvaroh nebo cottage sýr.

A co cvičení na lačno?

 Trénink na lačno je ideální pro spalování tukových zásob. „Nepálí“ se jen snídaně, ale vaše pneumatiky na břiše či hýždích. Dopřát si trénink ihned po probuzení je pro spalování nejefektivnější, ale mnohým lidem to prostě nevyhovuje. Nedokáží se tak rychle probudit, jsou malátní a zpomalení. Pokud se vám nedaří „dokopat“ se ráno k jakékoliv aktivitě a raději si jdete zaběhat odpoledne či večer, nenuťte se a volte to, co je vám vlastní.

Odměna za dobrý výkon

Řada lidí cvičí hlavně proto, aby se po výkonu mohli náležitě odměnit. A potom se diví, že vůbec nehubnou, ba možná i naopak. Je jasné, že ani opravdu intenzivním tréninkem nespálíte tolik kalorií, kolik následně jste schopni přijmout, když se chcete tzv. odměnit. Stačí návštěva fastfoodu a spálené kalorie se ztratí kdesi ve vzduchoprázdnu.

Pokud tedy skutečně chcete zhubnout a žít zdravěji, musíte se naučit také zdravě mlsat a najít si potěšení i v jiných věcech než v jídle. Jinak to prostě nepůjde. Zapomenout je nutné také na alkohol, což většině lidé dělá paradoxně mnohem větší problémy než si odpustit hranolky nebo čokoládu. S absencí alkoholu půjdou kila velmi rychle dolů a kromě váhy se výsledky projeví i na vašem celkovém zdraví. Namísto alkoholu si dopřejte třeba kávu. Ta podporuje redukci tuků a v rozumném množství není pro tělo škodlivá. Dva až tři šálky kvalitní kávy denně nejsou žádný problém.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button