Ženské tabu. Vůně intimních partií je dána vaší stravou, hygienou i potenciální infekcí
O tomto problému by většina žen sama od sebe nikdy nepromluvila. Je to velmi intimní a citlivé téma, a přesto se s ním trápí skoro každá žena. Řeč je o zápachu intimních partií. I když je to velice osobní téma, je třeba o této problematice mluvit. Řada žen totiž zjistí, že podobný problém řeší většina jiných dam také.
Na druhou stranu je nutné zápach sledovat i z jiných důvodů. Nezřídka se může jednat o první příznak vaginální infekce nebo jiných potíží, které je lepší urgentně řešit.
To, jak voníte, je stejně individuální jako to, jak vaše intimní partie vypadají. Každá žena jistě tuší, jaká je její obvyklá vůně a měla by tedy být schopna rozpoznat především to, když je něco jinak. Vůni vaginy určují především mikroorganismy, které se v ní nacházejí, ale i vaše strava, hygiena, používaná kosmetika, či materiál spodního prádla. Roli hraje samozřejmě i pocení nebo pohlavní styk.
To, že pokaždé nevoníte stejně, není žádný problém. Vůně se během měsíce mění, v souladu s tím, jak vám v těle kolísají hormony. V podstatě kopíruje ženský měsíční cyklus. A stejně tak jako na sobě poznáte jiné změny, i vaše intimní partie mohou mít jiný odér. Zvlášť během období ovulace bývá vůně výraznější a to z jednoho prostého důvodu – měla by přilákat „samečka“, tedy vhodného partnera k rozmnožování. Naše těla v tomto stále fungují velmi podobně jako těla zvířat.
Vaše strava hraje roli
Pokud byste ráda vylepšila vůni svých intimních partií, pak vám může pomoci vhodně zvolená strava. Vůně se stává sladší například po citrusech nebo sladkém ovoci jako je mango či papája, naopak neutralizovat pachy může pomoci zelený čaj nebo hroznové víno.
Nepříjemný odér může být důsledkem konzumace brokolice či květáku a samozřejmě ani česnek či cibule hezčí vůně nepřivodí. V případě snahy o vylepšení vůně vašeho klína je vhodné také přibrzdit s konzumací kávy, mléka a červeného masa.
Jak voníme?
Jak asi tušíte, vaše vagína je pokryta vrstvou hlenu, který je domovem mnoha prospěšných mikroorganismů. Jakkoliv to zní nechutně nebo nevhodně, je to prostě tak. Ty zde zajišťují mléčné kvašení, díky čemuž je prostředí ve vagině kyselé a nepříznivé pro růst bakterií a kvasinek. Dělají nám vlastně tedy velmi dobrou službu. Už méně ale oceníme to, že kvašení může mít za následek právě onen nepříliš příjemný kyselý odér. Není to ale nic zvláštního a naopak to svědčí o tom, že vaše intimní partie jsou v nejlepší kondici.
Některé ženy nebo i muži popisují pach ženských intimních partií jako pach rybiny. Zde ale pozor, pokud takové aroma ucítíte, může se jednat o problém. Pach připomínající rybinu nebo hnilobu většinou znamená jediné: bakteriální infekci. Většinou je pach doprovázen i dalšími nepříjemnými projevy jako je bolest, pálení či nazelenalý výtok.
Pak je již jistě na místě návštěva gynekologa. Ten vás odborně vyšetří, zjistí rozsah infekce a navrhne vhodné řešení. Ženy samy velmi těžko rozeznají, zda se jedná pouze o vaginální infekci, či o příznak závažnějšího onemocnění. Posouzení celé situace je tedy vhodné svěřit do rukou odborníka.
Intimní hygiena
Zabránit nepříjemnému pachu samozřejmě nejvíce pomůže pravidelná intimní hygiena. Nezapomeňte na intimní partie používat speciálně určené gely, nikoliv normální mýdlo. To má totiž jiné pH a mohlo by rovnováhu intimního prostředí narušit. Vyvarujte se i syntetického neprodyšného spodního prádla a velmi těsných kalhot. Pak by mělo vše být tak, jak má, a je to také nejlepší prevence proti infekcím a jiným chorobám. A hlavně se nebojte o tomto problému mluvit se svým ženským lékařem. Může vám pomoci, abyste si i v této oblasti věřila.